A bérunió koncepciója miért rossz, amikor az EP képviselőknél már megvalósult?
Az európai parlamenti képviselőknek egységes a fizetése és a juttatási rendszere is.Teljesen mindegy,hogy az illető magyarországi vagy svéd.
Egy EP képviselő fizetése bruttó 8995 euro, aminek a nettója 7011 euró.Ez majdnem 2,5 millió forint.Ilyen fizetés Nyugat-Európában is kiugróan magasnak számít, háromszorosa a német netto átlagbérnek.
A bérunió elég szépen megvalósult az EU politikai intézményeiben.
Ellenben az EU tagállamok közszférái, állami cégei terén nem.Pedig illene.
Mennyire jobb ország lenne Magyarország, ha az ápolók megkapnák az anyagi megbecsülésüket, beleértve a tűzoltók, mentősök,rendőrök is.
Csak a politikai akarat hiányzik a közszférás bérunió megvalósításához.
A német átlag bér nettó 4000 euró. Tehát egyáltalán nem olyan kiemelkedő az EP képviselők fizetése.
A tárgyra visszatérve, ha most azt mondanák, hogy lesz EU-s minimálbér, mondjuk nettó 1200 Euro, akkor nálunk ahol az EU-ban a második legkevesebb a minimálbér milyen hatással lenne? Szerinted a cégek csak úgy lenyelnék, hogy 4-szer annyit kell fizetni az embereknek? A magyar munkahelyek 90%-a csak azért létezik mert az EU-n belül a bolgárok után itt a legolcsóbb a munkaerő. Ha ez megvalósulnak a munkahelyek 90%-a megszűnne. Ott lenne 3 millió képzetlen embertömeg munka nélkül.
Gondolj bele ha a bérunió mintájára adót is mindenkinek egyformán kellene fizetnie? Neked is ugyanannyi adót kellene fizetned, mint bármelyik szomszédodnak vagy gyurcsánynak, Mészárosnak, az OTP tulajdonosának?
Vagy mindenki nagyon kevés adót fizetne hogy te is gond nélkül ki tudd fizetni - akkor alig lenne pénz az állam kasszájában és külön kellene sok mindenért fizetni, mert a költségvetésből nem telne rá - vagy olyan magasak lennének az adók, hogy nem maradna semmi pénzed. Mert nem ugyanaz a bevételed amiből ki kellene fizetni, mint a többi embernek.
A bérunió is itt bukik el. Az egyik országnak nem ugyanakkora a gazdasági ereje, ott a cégek nem ugyanannyit képesek előteremteni a bérekre, mint a másikban. Vagy mindenhol nagyon keveset keresnének az emberek - vagy magas lenne a fizetés, de akkor meg munkanélküliség lenne. Egy portugál, bulgár, magyar vagy lett cég csődbe menne ha ugyanazokat a magas béreket kellene kifizetnie, mint egy német, spanyol vagy francia cégnek. R
Az uniós képviselők csak páran vannak. De így is nekünk sokkal több terhet jelent előteremteni az ottani adminisztrációnk költségeit, mint a gazdagabb tagállamoknak. Mint amikor egy mesterembert kell megfizetned. Neked ugyanannyit fog felszámolni a munkájáért egy villanyszerelő, mint egy 10-szer olyan gazdag embernek - csak neked sokkal több időbe telik a munkáddal azt a pénzt előteremtened.
Itt nem a politikai akarat az ami hiányzik, hanem a gazdasági lehetőség. A politikusoknak az lenne a legjobb ha azonnal meg tudnák emelni a béreket - nem is kellene a választáson utána kampányolniuk. Csak éppen a béreket nem a politikusok adják, hanem a cégek. Az állami alkalmazottakat meg abból lehet fizetni ami adót a többiek befizetnek. Ha magasabb béreket akarnak az állami szektorban, akkor vagy adót kell hozzá emelni - ez rontja a gazdaságot és a többiek bérlehetőségeit, - vagy meg kell várni míg a piaci szereplők jobban boldogulnak és több adó folyik be az államkasszába adóemelés nélkül. Ez az amit az elmúlt 10 évben tettek. A gazdasági helyzetet javították úgy, hogy a cégeknek jobbak legyenek a lehetőségeik és emiatt még enyhe adócsökkentésekkel is sokkal több az adóbevétel, mint korábban. Ebből lehetett aztán lassanként béreket emelni az állami szférában, mert másképpen csak hitelből lehetne, ami megint oda vezetne hogy elértéktelenedik a béremelés az infláció miatt.
Azt nézd meg hogy honnan hová tudtunk már elérni. A nettó átlagkereset 2009-ben még 124 ezer Ft volt, 2019-ben már 244 ezer Ft, 2020-ban meg 262 ezer. 10 éves viszonylatban is 70%-os nettó bérnövekedés volt. Ez közel sem olyan, hogy elégedettek legyünk, mert jól élünk, viszont azt jelenti hogy sikerült jelentősen előre lépni. A bérnövekedés üteme korábban is hasonló volt, mellé viszont egy jelentősebb infláció is párosult. Az pedig sokat elvitt a béremelésből.
Kedves 1,2!
A német átlagbér 2300 euró nettóban havonta.
Ez akkor lesz lehetséges, ha egységes pénzügyi és gazdaság rendszerben leszünk, azaz mndenütt ugyanannyi az adó, a kiadások... stb., és a bevételeket is egységesen szedik be és osztják el.
Azaz megszűnne a tagállamok szuveneritása.
Jellemzően azok szerint rossz, akik nem akarják megvalósítani.
Azok szerint meg jó, akik meg akarják. (mindegy milyen céllal)
A valóság az, hogy mindenképp kétélű, nehéz megállapítani, hogy összességében pozitív vagy negatív irányban befolyásolná az országok, és egyben az EU működését.
Alapvetően a gazdasági erő meg nem léte meg az ehhez hasonló problémák azért nem merülnek fel, mert a bérunió koncepciója nem arról szól, hogy egyik évről a másikra varázsütés-szerűen szinkronizáljuk a béreket, hanem arról, hogy sok éves (vagy akár évtizedes) munkával az összes EU tagállam gazdaságát azonos szintre hozzuk, így lehetővé téve a bérunió automatikus kialakulását. Legalábbis ez lenne a törekvés. Ez mindenképp nehéz, például azért, mert elvenné, vagy legalábbis szűkítené annak lehetőségét, hogy az országok egyéni gazdasági fejlődési útvonalat válasszanak. Emellett felborítaná a gazdasági elrendeződést. Ha mondjuk nálunk annyira pörögne a gazdaág, hogy beállnának itthon a németországi bérviszonyok, akkor a munkaerő nem lenne olcsóbb, mint ott, így a gyártást (az alacsony képzettséget igénylő tevékenységeket) elvinnék "olcsóbb" helyekre, akár az EU-n kívülre. Hogy ez ne okozzon óriási munkanélküliséget, megtehetjük azt, hogy a gazdaságpörgetés előtt felpörgetjük az oktatást, meg a kutatás&fejlesztést, (lásd: Japán) viszont ezzel versenyre kelnénk a német munkaerőpiaccal, ami nekik nem éri meg, ezért nyilván nem fogják támogatni a koncepciót, még ha nekünk, és a többi hozzánk hasonló szintű tagállamnak jó is volna.
És ez csak egy vonzata az egésznek, biztos lehet olyat is találni ami meg ránk nézve lenne negatív, másnak pozitív, de szerteágazó téma, amire nincs értelme pusztán politikai nézetek miatt jó vagy rossz jelzőt aggatni.
(legalábbis én így látom)
#7 Az elmúlt években pontosan ez történt, próbálkozás volt, hogy "sok éves (vagy akár évtizedes) munkával az összes EU tagállam gazdaságát azonos szintre hozzuk, ". A béreket is ennek megfelelően emelték minden évben reálértékben, nem is kicsit.
De amikor nagy a lemaradás akkor a stabil erősödéshez hosszú idő kell. Ráadásul a jobban álló országok nem fognak megállni és bevárni minket, nekünk minden évben sokkal jobban kell teljesítenünk mint nekik, hogy javulhassunk hozzájuk képest is - vagyis csökkenjen a köztünk levő távolság.
A bérunió képe még nagyon messze van és sajnos éppen az unió maga akadályozza ezt meg sokban. Hiába van nálunk 100 orvos vagy informatikus kitanítva a magyar oktatási rendszerben a magyar adófizetők pénzén, ha az unióban könnyedén mehetnek bárhová a diplomájukkal, mivel ott jóval könnyebben keresnek több pénzt. Így nem csak a mi befektetett adóforintjaink vesznek el, hiszen itt nem termelnek értéket számunkra, hanem még ott termelnek többletet ahol eddig is előnyösebb volt a helyzet.
Mintha úgy ültetnél fát és gondoznád másfél évtizedig, hogy utána a szomszédod adhassa el és legyen belőle bevétele. Te kétszer annyit dolgoztál mint ő és fele annyi pénzed lesz a végén. Hol segíti ez azt hogy utolérjed?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!