Hogyan érdemes majd szavaznom, ha az a cél, hogy a Fidesz maradjon a legerősebb párt, de ne legyen 2/3-a?
Feltételezve, hogy marad az ellenzéki összefogás:
Listán ellenzéki, egyéniben fidesz jelölt vagy fordítva?
#8 Nem tettek ilyet, ne hazudj!
Nem éltek vissza a hatalmukkal, éltek a törvény adta joggal és megtették amire a nemzetközi választási megfigyelők már sok éve kérték az országot és amit a választók már sok éve akartak. Kevesebb lett a parlament létszáma és egyben kiegyensúlyozottabb lett a körzetekben a szavazók száma.
Az 1990-es választási körzethatárokhoz képest nagyon sokan költöztek máshová, főleg Budapesten. Emiatt már 20 évvel ezelőtt kialakult az a rossz helyzet hogy volt olyan fővárosi körzet ahol harmad annyi választónak lehetett saját parlamenti képviselője - mert elköltöztek onnan a lakók máshová - mint más körzetben az országban. A nemzetközi megfigyelők ezt minden alkalommal szóvá is tették, hogy torzítja a választás tisztaságát az egyenlő képviselet elvét, hogy túl nagy az eltérés a körzetek lakosságainak számában.
Nem sokkal a rendszerváltás után kezdték itthon azt hangoztatni, hogy túl sok a parlamenti képviselő, legyen kisebb parlament. Minden választási kampányban ez volt is téma, scak soha nem volt meg hozzá a szükséges egyetértés, többség, hogy át lehessen írni a választási törvényt. Most volt rá lehetőség és megtették.
A választás 1 fordulós lett, így a szavazás ELŐTT kell szövetségeket kötni, jelölteket együtt állítani. Nem lehet becsapni a szavazójukat azzal, hogy az szdsz harcosan antikommunista, szavazzatok rájuk mert az mszp ellen áll ki a jelöltjük, majd a második fordulóban az szdsz arra kéri a szavazóit, hogy mind szavazzanak az mszp jelöltjére - mint tették korábban. Ahogy a másik oldalon sem lehet ezt eljátszani.
Mivel az egyfordulós választással egyszerre eltörölték azt is, hogy 50% szavazattal lehet csak győzni az egyéni körzetben, így viszont egyáltalán nem szükséges összeállni a győzelemhez. Mert ha 1 szavazattal többet tud szerezni egy jelölt, akkor győz, akár 30%-nyi támogatással is. Ha a fidesz-kdnp tényleg rosszul csinálná a dolgát, akkor nem lenne nehéz 1 másik pártnak vagy egy másik koalíciónak legyőzni az egyéni körzetekben. Csakhogy nincsen olyan párt az ellenzéki térfélen amelyik akár azt a 30%-t megközelítené egyedül vagy egy másikkal koalícióban. Nem azért kell összeállniuk, mert a fidesz így csinálta meg a választási törvényt, hanem azért mert külön-külön csak a szavazok pár %-t tudhatják maguk mögött és kénytelenek minden értékrendet, célt félredobva összeállni hogy versenyezhessenek a kormánykoalícióval.
"Csakhogy nincsen olyan párt az ellenzéki térfélen amelyik akár azt a 30%-t megközelítené egyedül vagy egy másikkal koalícióban. "
Pontosan ezért kreálta így a törvényt a fidesz, mert felmérték, hogy milyen sokféle megközelítés van a másik oldalon, az emberek többfelé oszlanak, és nem fognak csak úgy összeállni egy nagyobb párttá, ezért ügyesen beépítették ezt a feltételt, megkönnyítve a saját győzelmüket.
12
Még hogy nem tettek ilyet, remélem nem szakadt rád a plafon.
Az összes körzetet úgy alakították ki, hogy nekik kedvezzen. Ha te ezt nem látod, akkor vagy vak vagy, vagy hazudsz.
15
Nyilván ez nem ott érdekes, ahol az egész megye fideszes, hanem ahol a balos körzetek vannak. Nálunk itt van Ajka, ami mindig is balos volt, most is MSZP-s a polgármester. 30 ezres város, erre mi történt? Az ajkai körzetet megszüntették, hozzácsapták a jobbos Tapolcát, Sümeget és egy rakás kisfalut és a választókerület székhelye az Ajkához képest fele akkora Tapolca. Egy fix balos mandátumból egy fix jobbos lett. És kismillió volt még ilyen az országban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!