Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kormányváltás esetén a jelenle...

Kormányváltás esetén a jelenlegi ellenzék milyen eredményeket érhetne el a jogállamiság helyreállításában, ha nem szerez kétharmados többséget?

Figyelt kérdés
Sokszor kijelentették, hogy a jelenlegi Alaptörvényt nem fogadják el, pedig akár tetszik, akár nem, nekik is az adja majd a keretet és kétharmados többség nélkül nem tudnak majd rajta változtatni.

2021. jan. 6. 21:04
 1/9 anonim ***** válasza:
30%
Kormányváltás... Rég nevettem ilyen jót! XD
2021. jan. 6. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Annyit, hogy nem mélyítik tovább az autokráciát.
2021. jan. 6. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
86%
A kormánynak vannak szervezetalakítási jogkörei, így pl. a közmédiára hathat. Vagy feles törvénnyel a Pp. korlátozott precedensrendszerre vonatkozó részét hatályon kívül lehet helyezni. Ez utóbbival valamelyest lehetne tompítani Varga Zs. kinevezésének egyes potenciális következményeit. A Ptk. személyiségi jogi részéből ki lehetne törölni azokat a részeket, amelyek a közéleti szereplők (pl. politikusok) magánéletét indokolatlanul nagy mértékben védik. Négy darab alkotmánybírónak 2023 szeptemberében jár le a megbízatása, a helyükre kell újakat választani. Ehhez 2/3 kell, szóval így meg kellene egyezni az ellenzékbe szorult Fidesszel. 2025-ben további két alkotmánybíró mandátuma jár le. Ha az ellenzék 2022-ben győzni tudna, a ciklus végére 6 olyan alkotmánybíró lenne, akit konszenzussal választanak meg. Hirtelen ennyi jutott eszembe. Az ellenzéknek egyébként a logikája az lenne, hogy az ellenzékbe kerülő Fideszt még jobban megtörje. Egy előrehozott választással pedig eljuthatnának az alkotmányozó többségig.
2021. jan. 6. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
33%
Óriási tévedés a kétharmados mantra ! A demokrácia sérüléseinek és a jogállamiság visszaállitásához nem kell 2/3 ! Ugyanis mindkettő alapjogok megsértése volt és azok helyreállítása kötelező, ennyi. Ha az ellenzék nyer bármit megtehet 2/3 nélkül, hiszen szinte minden esetben büncselekményekröl van szó amiket egy független rendőrség és bíróság elrendez. Annyi a rapid tennivaló, hogy a rendőrség a TEK a katonaság az AB és a bíróságokon le kell cserélni a fideszeseket ellenzéki szakemberekre.
2021. máj. 12. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
57%
Ha hihetünk a hőbörgéseiknek, súlyos támadás érné tőlük a jogállamot. Nem akarják tiszteletben tartani az alkotmányt stb.
2021. máj. 12. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Alkotmányt, sarkalatos törvényt( ebbe beleértve a választási törvényt) nem módosíthat. Közt. elnököt, legfőbb ügyészt... stb nem menthet fel. AB-t sehogy se menthet fel. Ha akarnak hozhatnak/módosíthatnak néhány törvényt és a költségvetésen is módosíthatnak, illetve ők alkotják, majd a kormán, így ők gyakorolják annak hatásköreit.

"Alaptörvény elfogadására vagy az Alaptörvény módosítására irányuló javaslatot a köztársasági elnök, a Kormány, országgyűlési bizottság vagy országgyűlési képviselő terjeszthet elő.


(2) Alaptörvény elfogadásához vagy az Alaptörvény módosításához az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges.


(3) * Az elfogadott Alaptörvényt vagy az Alaptörvény elfogadott módosítását az Országgyűlés elnöke öt napon belül aláírja, és megküldi a köztársasági elnöknek. A köztársasági elnök a megküldött Alaptörvényt vagy az Alaptörvény megküldött módosítását a kézhezvételétől számított öt napon belül aláírja, és elrendeli a hivatalos lapban való kihirdetését. Ha a köztársasági elnök úgy ítéli meg, hogy az Alaptörvénynek vagy az Alaptörvény módosításának a megalkotására vonatkozó, az Alaptörvényben foglalt eljárási követelményeket nem tartották meg, ennek vizsgálatát kéri az Alkotmánybíróságtól. Ha az Alkotmánybíróság a vizsgálata során nem állapítja meg e követelmények megsértését, a köztársasági elnök az Alaptörvényt vagy az Alaptörvény módosítását haladéktalanul aláírja, és elrendeli annak a hivatalos lapban való kihirdetését.


(4) Az Alaptörvény módosításának kihirdetés során történő megjelölése a címet, a módosítás sorszámát és a kihirdetés napját foglalja magában."


Magyarország alaptörvénye

2021. máj. 12. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Nem lehet országos népszavazást tartani


a) az Alaptörvény módosítására irányuló kérdésről"


"Alaptörvény elfogadására vagy az Alaptörvény módosítására irányuló javaslatot a köztársasági elnök, a Kormány, országgyűlési bizottság vagy országgyűlési képviselő terjeszthet elő.


(2) Alaptörvény elfogadásához vagy az Alaptörvény módosításához az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges."

2021. máj. 12. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
55%
Ha az európai bíróságba belépne az új kormány, azzal elkerülhető lenne a jövőben bármiféle nagyobb korrupciós ügy.
2021. máj. 12. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
8. Ügyészség az.
2021. máj. 12. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!