Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A gyakorikérdések oldalon...

A gyakorikérdések oldalon melyik párt szimpatizánsai vannak többségben?

Figyelt kérdés

2020. dec. 19. 21:03
1 2 3 4 5
 41/45 anonim ***** válasza:
59%

#37



1.


„Populizmus nélkül manapság nem lehet nyerni. Nem az nyer, akinek a legjobb programja van, hanem aki a legszélsőségesebb érzelmeket generálja, aki uralja a flowt. Választási programokkal ilyet nem lehet, hanem pár szavas mémekkel, üzenetekkel (ebben Trump volt profi). A DK a legpopulistább párt (posztjaik 75%-a Orbán Viktor ellen hergel), szerintem még a Fidesztől is populistább, nem véletlen, hogy így megerősödött még Gyurcsány ellenére is."


Egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy igazad van. És nem is javasolnám az ellenzék erőinek a Fidesz-stílusú, vezérelvű, populista politizálást.


A társadalom jelentős része valóban vezérelvű és populista szólamokkal manipulálható - de a társadalom ezen részének tökéletes politikai alternatíva a Fidesz maga. Akinek ez kell, az már rég otthonra talált a Fidesz táborában.


A DK sikertelensége épp abból fakad nagyon régóta, hogy egy szimpla ANTI-FIDESZ, azaz nincs más programja, mint Orbánt szidni. Ezért CSAK protestszavazatokat gyűjt, és attól függ a népszerűsége, hogy a társadalomban mikor kisebb, mikor nagyobb az elégedetlenség Orbánnal szemben.


Az egyetlen viszonylagos sikerét eddig VÁLASZTÁSON akkor érte el, amikor Gyurcsány hátralépett, és helyette Dobrev Klára indult el. A főpolgármesteri előválasztáson is elbukott a jelöltjük, de viszonylag szép eredménnyel - mert Kálmán Olgának hívták és nem Gyurcsány Ferencnek (ha Gyurcsány indult volna, sokkal súlyosabb kudarcot vallott volna KArácsony Gergővel szemben).



"Mivel tetszik, vagy sem, magasan Orbán és Gyurcsány a két legmeghatározóbb magyar politikai figura, ezért kénytelenek lesznek azok is erre a tengelyre felülni, akik egyébként megfontoltan szavaznának másokra. De az ő szavazatuk megy a levesbe, mert a kommunikáció úgyis arról szól, hogy Orbán, vagy Gyurcsány, és a ’hülyék’ többsége miatt kontrol nélkül ezekre a vizekre evez. Nem volt véletlen a választási törvény módosítása sem, Orbán a Kétfarkúakat be akarta kényszertíteni Fleto alá."


Megint nem értek egyet: a DK Gyurcsánnyal az élen mindig nagy veszteségeket könyvelt el, kifejezetten népszerűtlen politikus Fletó az ellenzéki oldalon belül is. Ráadásul a Momentum és az LMP nyomására kénytelenek voltak belemenni az előválasztásos jelöltállítási rendszerbe, ami szintén nem az "erősnek" kedvez, hanem a jó jelöltnek. Óriási meglepetéseket hozhat majd az előválasztási rendszer, mert egy viszonylag gyenge párt, ha jobb jelölteket állít ki a fontos körzetekben, akár mindet elviheti, míg egy viszonylag erős, ha rossz jelöltekkel, pártkatonákkal indul neki, akár mindet elbukhatja.



"Nem cinizmusból, de nem értem mire célzol ezzel."


Az Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézeteinek elkobzásáról és (párt-)politikai irányítás alá vonásáról csak hallottál... Magyarország legnagyobb elméi tüntettek ellene - több ezren! Azok, akikre büszke lehet ez a nemzet, és akik többet tettek az országunkért, mint egy anyahajónyi korrupt, gerinctelen pártpolitikus!


Pálinkás József neve is csak mond neked valamit... Azé a Pálinkás Józsefé, aki a Fidesz leghűségesebb híve és sokáig minisztere is volt, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke...

Hát ő például ezen a ponton lépett ki a Fideszből és alapított saját, konzervatív, jobboldali pártot...


Az ország egyik legjobb egyetemének, a CEU-nak az ellehetetlenítéséről és elüldözéséről csak hallottál...


Az egyetemi autonómia elvének lábbal tiprását csak észrevetted, csak feltűnt neked is, hogy egyetemeket "privatizálnak", és egy pártpolitikus kormánytag, a szakminiszter által alapított alapítványok tulajdonába adják az egyetemeket, mint intézményeket, és az épületeiket, mint - eddig - NEMZETI VAGYONT!


Csak eljutott hozzád a hír, hogy ezek az alapítványok kikkel vannak feltöltve kuratóriumi szinten, és hogy a kuratóriumok elkezdték KINEVEZNI a REKTOROKAT!!!!


A Rektorokat, igen, akiket az egyetemi polgárság képviseletében a középkor óta az egyetemek SZENÁTUSA szokot MEGVÁLASZTANI, most kuratóriumokba ültetett MOL-vezérigazgatók NEVEZIK KI!


Nem folytatom... amit a magyar tudományosság ellen elkövetett az Orbán Viktor nevű politikus, az őt egy valóságos anti-Széchenyi Istvánná avatja a magyar történelemben!


Ha Széchenyi a saját magánvagyonát adományozta a tudománynak - Orbán az eddig autonóm tudományos élet vagyonát lopta el és adta részint pártpolitikusok kezébe, részint PRIVATIZÁLTA, fideszes pártkatonákkal feltöltött alapítványok kuratóriumainak kiszolgáltatva.


Ha a Magyar Tudományos Akadémiát alapító Széchenyi, ezért a tettéért is, méltán "a legnagyobb magyar", akkor az én szememben orbán viktor a LEGKISEBB MAGYAR, mióta ezeket a dolgokat képes volt meglépni...


És mi motiválta az egészet? Hogy az EU hatalmas támogatásokat hirdetett tudomány- és kutatásfejlesztésre. Csak azért kellett a politikai maffiának az MTA kutatóhálózata, hogy a beömlő EU-s források fölött a tudományos elit helyett a politikai elit disponáljon (és nyúlja le)... Ez a büdösnagy igazság!



2.


„Elismerem, de most már nem ez a helyzet. Az összefogás miatt nem lehet egyszerre megkerülni Orbánt is, és Gyurcsányt is, ahogyan eddig."


Ez igaz. Megkerülni nem lehet Gyurcsány pártját most (de a személyét igen, és ebben az összes többi ellenzéki párt egyetért: Gyurcsány nem lehet miniszterelnök-jelölt). Persze én sem örülök ennek a "megkerülhetetlenségnek"...



"Ne haragudj, de szerintem naívság azt hinni, hogy ez a cél. Egyszerűen hatalmat akarnak, kormányozni. A választási rendszert helyreállítani esélyük nincs, ahhoz 2/3 kellene, de még ha össze is jönne valami csoda folytán, gondolod, hogy nem próbálnák meg kihasználni ugyanúgy a saját javukra?"


Azt gondolom, hogy EGYSZER megpróbálhatják Fidesz-módra vezetni az országot (azaz változatlanul működtetni a rendszert, épp csak a saját embereikkel feltöltve), de ha megpróbálják, azonnal elpárolog a támogatottságuk. Te magad világítottál rá, hogy milyen törékeny az ellenzéki összefogás összetartóereje, és az egyetlen közös nevező mögötte a jogállam visszaállításának és az ország nyugati (újra-)orientációjának az igénye. Ha ebből akár csak az egyiket is elmulasztják megpróbálni, a tábor szétesik percek alatt.



3.


"Új hús vagyok, egy hete GYK-zom. Szeretem a politikai vitákat, azért is jöttem ide, korábban Face-n (ott hírportálok kommentszekcióiban) nyomultam, de mindig belém kötöttek, mivel kamu profilom volt, így bárminemű értelmes diskurzusra tett kísérletem ellehetetlenült, és a „mennyit-fizetnek-a-központbó’-neked-ezé’?” irányba ment."


Isten hozott, én örülök neked, a politikai nézeteidtől függetlenül! Értelmes párbeszédet akkor is szívesen folytatok, ha kb. semmiben sem jutunk közös nevezőre (önmagában is megéri, ha nem kutyap.csázásból áll a politikáról való közbeszéd)...



"Amióta itt vagyok, nem sok migráncsozást láttam, vérkomoly Sorosozást meg még életemben nem, azt mindig ellenzéki kommentelőtől láttam gúnyolódva. Facebookon is ott vannak persze a kötelező Gyurcsányos felhördülések, nem ritkán migráncsozásba is belefutottam, de mindez eltörpül az ellenzékiek beokádásai mellett. Ha itt ellenzéki túlsúly van, akkor a Facebookon ennek a hatványa. Volt néha értelmes ellenzékivel is vitám, és voltak értelmes fideszesek is, akik az álláspontom védelmezésére jöttek."


Örülhetsz, hogy lemaradtál arról a négy-öt ÉVRŐL, amíg az "eszmetársaid" itt szakmányban sorosoztak, brüsszeleztek és "migráncsoztak". Lehet, helyettük is szégyellted volna magad, milyen képet fest magáról a fidesz-tábor a GyiK virtuális terében... :-( De csak várd ki a soron következő kampányt, megint előözönlenek a semmiből. (És nem tudom, fizetik-e őket, vagy maguktól terjesztik-e ki a választási kampánykommunikációt ide a lelkes önkéntesek, de tényleg ez történik, rendszeresen).


Azt, hogy rágalmaztak téged, nagyon sajnálom. Veled és hozzád hasonló, érvekkel operáló emberekkel akkor is szívesen beszélgetnék, ha tényleg pénzért írnának :-)


A rágalomért viszont, ami ért, nem csak a "hülye ellenzéki" kommentelők a hibásak, hanem az általad szimpatizált kormány "kommunikációs" (valójában: propaganda) politikája.

Egy olyan kormány oldalán, amelyik 80 milliárdot költ évente pártállami agymosásra a közszolgálat esetében, amelyik felvásárolta, majd központosította a megyei lappiacot, a legtöbb kereskedelmi orgánumot, stb. és sajátos, agresszív ("unortodox") módszerekkel kampányol (lásd: Kubatov-listák), sajnos az ember nem döbbenne meg ha kiderülne, valóban nagy számban fizetnek bérkommentelőket is.


Nem mondom, hogy ez így van, csak azt, hogy nem lepődnék meg rajta, mert 1. bőven van miből (hiszen "minden másra ott a közpénz!"), 2. a kommunikációs stratégiáik agresszivitását tekintve simán beleillene az összképbe.

De rólad természetesen egyáltalán nem gondolom, hogy pénzért kommentelnél bárhova. Írsz olyan színvonalon, hogy ha pénzért szeretnél pártmunkát végezni, azt jobb fizetésért megtehetnéd egy fideszes pártlapban is, biztos nem a GyiK-en szórakoznál... :-)) Valszeg te is szabadidődben, kedvtelésből írsz ide, mint akár én...



"Egyébként az sem kizárt, hogy a tiltogatások miatt, volt kevés fideszes, engem az Index, Telex is tiltott már le, a 24.hu háromszor is, minden alkalommal kormánypárti vélemény miatt."


Ha ez igaz, akkor nagyon sajnálom, és vérlázítónak tartom. Nem mintha engem nem tiltottak volna le ugyanígy sokszor ellenzéki vélemény miatt, de ez akkor is megengedhetetlen. Én őszintén azt gondolom, hogy az ellenzéki oldal most a jó oldal - de csak addig, míg nem alacsonyodik le az "ellenfél" színvonalára. Én nem vagyok vakhitű pártkatona, egy elfideszesedő ellenzéknek azonnal hátat fordítanék mint szavazó. És azt is hiszem, hogy az ellenzék mindent elbukik, ha olyanná válik mint a Fidesz (ezért téves Gyurcsány stratégiája), mert akiknek az kell, azok megkapják Orbán Viktortól és pártjától. Nincs szükség a Fidesz duplikálására, sokszorosítására. Akik ma (még mindig) nem fideszesek, azok pont azért nem azok, mert nem ilyennek képzelik a jó politikát.



"Na de barátom, még csak most jöttem, erre már pálcát törsz az én fejem felett is, hogy nem kérem számon? Volt már nem egyszer, hogy a fajtámat oltottam le, a kormány értelmetlen korlátozásai miatt rendszeresen voltak nézeteltéréseim. De nem tagadom, elnézőbb vagyok egy fideszessel, de ha oltári fszságokat írnak, azt tőlük sem tolerálom. Ha már itt tartunk nem igazán láttam, hogy az értelmesebb ellenzékiek is ugyanúgy bármi hülyeséget is számon kérnének a sajátjaikon (gondolom a szent rendszerleváltó cél érdekében belefér)"


Én a hülyeséget mindenkin számonkérem (vagy senkin - amikor épp elönt a depresszió az általános szellemi állapot és a közbeszéd minősége miatt).


Ellenzéki oldalon is kiigazítok bárkit, annál is inkább, mert én nem föltétlen érzem azt, hogy a "fajtám" az illető. Azaz: egy elvakult DK-s, egy ultranacionalista Jobbikos, vagy egy posztkommunista MSZP-s nénike, aki Kádárról nosztalgiázik álmában, nekem pl. nem a "fajtám", sem eszmetársam. Szóval nem esik nehezemre helyrerakni (ha nem teszem, max az általános kiábrándultságomba való belefáradás az oka)...


(folyt. köv.)

2021. febr. 12. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/45 anonim ***** válasza:
59%

#37-es (folytatom)


4.


"A DK-ban és az MSZP-ben közös további közös vonás, hogy róluk meg tudjuk ítélni, hogy retorikai húzás-e, mivel már bizonyítottak. Kettő ellenzéki ex-kormánypártból kettő korrupt, ez eddig 100% arány. A másik háromról lehetséges, hogy csak azért nem mondhatjuk el, mert nem voltak a mézesbödön közelében. Oké, ilyen feltételezésekbe belemenni nem jó, de én a jobbikból simán kinézem. Nem lehet, hogy a korrupció hozzátartozik a politikához? Nyugaton az elit diktál a politikusoknak. Idehaza a politikusok próbálják kitermelni az elitet."


A korrupció a közösből való LOPÁS. Mindenütt van ilyen, mindig is volt, mindig is lesz.


De NEM IGAZ, hogy mindegy a mértéke, a jellege, az aránya, és az sem mindegy, hogy legalizálják-e (azaz törvényekkel kifehérítik, és ezáltal RENDSZER szintre emelik), vagy a sötétben, titokban csinálják, aztán félhetnek, hogy le ne bukjanak...


Nem mindegy, hogy a KÖZÖSRE úgy tekintünk-e mint Magyarországon, vagy úgy mint Svájcban (ott egy közpénzből állított utcai virágládából letörni egy virágot BOTRÁNY - mert MINDENKIT megkárosítottál!). Nálunk a kommunizmus hagyatéka, hogy a KÖZÖS úgy van felfogva, mint a SENKIÉ (azaz lopható) - Európa boldogabb vidékein a KÖZÖS nem a senkié, hanem a MINDENKIÉ. Aki onnan lop, az nem "találta", hanem mindenkitől, a társadalomtól lopta el!


A Fidesz retorikájának nem véletlenül vált alapjává a "mindenki korrupt" gondolat. Ellenzékből persze még nem ezt tolták, ellenzékből egy - ma már mosolyfakasztó - Nokiásdoboz ügyet is úgy fel tudtak fújni mint a lufit, és elhitették sokakkal, hogy ők majd mások lesznek! Mások is lettek: rosszabbak, gátlástalanabbak, leplezetlenebbek!


De nem igaz, hogy ennek így kell lennie! Ha Romániában létre tudott jönni egy FÜGGETLEN korrupcióellenes ügyészség, amelynek a főügyésze nincsen alárendelve a politika által kinevezett legfőbb ügyésznek SEM, és amely eddig már két kormányra elegendő minisztert lecsukatott, de volt miniszterelnököt és parlamenti házelnököt is - akkor ITT IS LEHET!


Legyinthetünk az összegekre, amik folyamatosan egyre nagyobb patakokban folynak el a közösből, de igenis számítanának, és igenis sok jó, hasznos dolog épülhetett volna belőlük a rendszerváltás óta eltelt idő alatt (aminek lassan felét kormányozta végig a Fidesz)! És nem itt tartanánk, ha létezne érzékelhető korrupcióellenes harc az országban! Mert ameddig fejétől bűzlik a hal, a kisember is lop, veszteget, korrumpál. Ha az ex-miniszterelnök bácsit rács mögött látja, akkor maga is meggondolja, merjen-e adót csalni, jövedelmet nem bevallani, köztisztviselőt vesztegetni, stb. Ha a legnagyobb "nagykutyák" sem ússzák meg, én se merem...


"Még ha releváns is a korrupció ellen való felszólalás, ez csak egy szeletét teszi ki a kormány-kritikájuknak."


Ahogy a korrupció problémája is csak egy szeletét teszi ki a kormány politikájának (amiben nagyon sok vitatni való van a korrupción kívül is)...



"Mellette zömében olyan kritikák hangzanak el, amivel simán szembe köphetnék magukat (legalábbis az MSZP és a DK). Gondolok itt az államadósságra, minimálbérre, mélyszegénységben élők számára, eü helyzetére."


Többségében egyetértek. Egy kivétellel: az egészségügy egyetlen reformkísérletét a rendszerváltás óta az MSZP-SZDSZ kormány helyezte kilátásba (igaz, nem MSZP-s, hanem SZDSZ-es javaslatra), magántőkét akarván bevonni a rendszerbe.


Sosem tudjuk meg, működött volna-e vagy sem, mert a Fidesz egy népszavazással elkaszálta - ahhoz, hogy kormányra kerülve tíz éven át SEMMIT ne kezdjen az egészségügyi rendszerrel, SEMMILYEN reformot meg se kíséreljen, mellékesen pedig a népszavazás intézményét is ellehetetlenítse Magyarországon (amely intézményhez oly szívesen folyamodott ellenzékből!)...


Szóval az egészségügyet én fideszesként szóba sem merném hozni. A felsőoktatás, a tudományos élet szétverése, a korrupció és az alkotmányosság szétzüllesztése mellett ez a legnagyobb történelmi bűne ennek a kormánynak. Nem csupán azért, mert megakadályozta az egyetlen reformkísérletet - ez szíve joga, és ha a nép így szavazott, helyes, hogy így is történt. Hanem azért, mert utána viszont abszolút SEMMIT nem kezdett az egészségügyi szektorral, még elhaló reformkísérletbe sem mert belevágni...



"2015-ben (és azóta se) az Európai Unióban nem jelentette politikai beszéd alapját, hogy nem jó ötlet befogadni a Közel-Keletről érkezett bevándorlókat. Nem jelenti a közbeszéd alapját, hogy problémás velük az együttélés. Az USA-ban nem jelenti közbeszéd alapját a szociális háló hiánya, helyette a rendőri erőszakra és rendszerszintű rasszizmusra tolják a problémák gyökerét."


Itt kettős mércével mérsz: ha a fidesz szerint Magyarországnak szuverén joga nem befogadni migránsokat, akkor engedjük már meg, hogy Németországnak, vagy bármely más államnak szuverén joga legyen BEFOGADNI.


Amúgy 2015-16-ban nem is befogadást vártak tőlünk, az EU-tagállamok közti szolidaritás jegyében, de ebbe nem is akarok már belemenni. Önmagában röhejesnek tartom, hogy egy, az országunkban NEM LÉTEZŐ jelenség képezi a politikai közbeszéd alapját, a valós problémáinkról való FIGYELEMELTERELÉS szándékával...


6.


"Az indoklásod elfogadom, hogy te így látod, de te magad sem egy átlagos szellemi kvalitású ember vagy. Ugyanakkor szerintem naív módon túl sok mindent belelátsz az egészbe."


Ez lehet. Nyilván csak a magam nevében beszélhetek.


"Az a néhány millió, aki így gondolja, hogy alkotmány szentsége, fékek meg ellensúlyok rendszere, stb. max pár tízezernek elmegy. Az átlag ember nem merül el ideológiai szinten az egészben, megmarad az ösztön síkján."


Az átlagembert is zavarja, hogy pártpropaganda ömlik a közszolgálati médiából, hogy szabályosan provokatív propagandaplakátokkal találkozik, hogy fideszesek kapják a trafikokat, a földpályázatokat (az őstermelők helyett), hogy elbuknak a népszavazási kezdeményezések, hogy egszisztenciális fenyegetettségbe kerül, ha kiáll a jogaiért, hogy 300 óra fizetetlen túlórát szavazhatott meg a kormány, hogy nincs arányos képviselete a parlamentben a nézeteinek, a választási rendszer egyoldalú átalakítása miatt, hogy egyeseknek "mindent szabad", míg ő nem jut egyről a kettőre, stb.


Legfennebb NEM ÉRTI, hogy a problémáinak mik a konkrét összefüggései az alkotmánnyal, a választási törvénnyel, az Alkotmánybíróság jogköreinek megnyirbálásával. Azaz nem érti az OKÁT, vagy a pontos mikéntjét, ahogy az igazságtalanság állapotát a kormány létrehozta. De az igazságtalanságot magát szerintem ÉRZI. Nem lehet mindenki intelligens egy társadalomban, az átlagember átlagos intelligenciával van megáldva. De problémákat észlelhet - amiknek esetleg nem tudja összerakni az ok-okozati láncait.



"Elmondom, mit akar az a néhány millió (legalábbis a döntő többség), aki le akarja váltani az Orbán kormányt:


’Legyen több pénzem, legyen nagyobb házam, éljek úgy, mint a szomszéd, aki Ausztriában 3x annyi pénzt keres, vegyék el Lőrinc vagyonát és osszák vissza a magyaroknak, ne lopjanak annyit, mert akkor nekem is több pénzem lenne, éljünk Svájci színvonalon, legyenek európai bérek.’"


Ja, mert az a néhány millió, aki hatalmon tartja az Orbán-kormányt, az nem ezen a színvonalon, vagy - leginkább - még ennél is alacsonyabban mozog???


Orbánra szerinted miért szavaz az a pár millió ember, döntő többségben?


"Mer megvéd a migráncsoktól, adott 1000 forintos Erzsébet-utalványt, mer' megmondja a magáét Brüsszelnek, mer' a többi is lop, de ő csinál is valamit, mer' a múltkor is kaptunk egy zsák krumplit, mer' nekem jól jön az egykulcsos adó, mer' nemzeti és keresztény, mint a szájerjóuzsi, és családcentrikus mint a borkai! És leszámol Sorossal meg a genderlobbival!"


Tudom, sokmindent kihagytam, de csak ábrázolni szerettem volna magam is, hogy az átlagfideszes ugyanolyan átlagember mint az átlag-DK-s (sőt!).


"Ahogy elnézem, 4 lehetőségünk van:


- Fidesz nyer 2/3-dal, akkor minden marad a régiben.


- Fidesz nyer nem 2/3-dal, akkor ő kormányoz tovább, de nem alkotmányoz. (Szerintem ez lesz 2022-ben)


- Ellenzék nyer, akkor ők kormányoznak. (Kicsi a valószínűsége)


- Ellenzék nyer 2/3-dal, és akkor van lehetőségük a rendszert leváltani. (Esélytelen)"


Attól magam is nagyon tartok, hogy esetleg nem lesz meg a kétharmaduk - noha a Fidesz által kreált fegyvert a Fidesz ellen is el lehet ám sütni. Azaz egy közös listán induló ellenzéknek épp úgy elég lehet a 45% is egy virtuális kétharmadhoz, mint ahogy a Fidesznek is elég volt 2014-ben. Ha olyan a "konjunktúra", persze...


De az valóban komoly baj, ha a nem jön össze a kétharmad. VISZONT: a rendszerváltó átalakítás enélkül is ELKEZDHETŐ, és mondok egy vadat: A FIDESZ IS BELEVONHATÓ!


Miért? Mert egy ELLENZÉKBE szorult Fidesznek már nagyonis érdeke lesz egy arányosabb választási rendszer. Amikor ők kapják majd esetleg a rájuk szavazó 45% választópolgár szavazatáért cserébe a parlamenti mandátumok 30%-át, akkor hirtelen sok lesz az éhes száj, aki már húsosfazékhoz szokott!


Amikor a szokásos 45-48%-ért nem a mandátumok 67-68%-a lesz kiosztva, hanem max 35-40%, akkor hirtelen rálátnak majd a saját maguk által kreált rendszer mélységes igazságtalanságára. És lehet, hogy éppen VELÜK lesz meg a kétharmad a választási törvény módosításához...


Amikor az lesz az ÉRDEKÜK, hogy számukra "ellenséges" kormányt hivatalból is vizsgálhasson az Alkotmánybíróság (éspedig ez lesz az érdekük, annál is inkább, hogy feltöltötték Fidesz-közeli alkotmánybírákkal), ÖRÖMMEL fogják megszavazni, hogy állítsák helyre az AB hatásköreit!


Stb.


Szóval azt gondolom, hogy egy sokszínű ellenzék, erős felhatalmazással, akár olyan folyamatokat is elindíthat, amelyek a VALÓDI konszenzusra törekednek. És ellenzékből már a Fidesznek is komoly érdekei fűződnek majd ahhoz, hogy ellenzékinek lenni ne olyan legyen, mint a NER alatt, hanem hasonlítson egy jogállam keretein belüli ellenzékiséghez.


Sokszor bizonyítást nyert már a tétel, hogy ÉRDEKBŐL még a Fidesz is tud demokratát játszani (különösen ellenzékben), és szokott is, előszeretettel. Márpedig, ha ellenzékbe kerül, a saját legelemibb érdeke lesz - a túlélés érdekében - minden olyan kezdeményezést megszavazni (ha nem is nyíltan, egységes tömbként, de a kétharmadhoz szükséges átszavazással), ami kiterjeszti az ellenzék mozgásterét és arányosítja a rendszert - hiszen akkor ő maga lesz az ELLENZÉK. A saját elnyomását csak nem fogja foggal-körömmel szorgalmazni!



"Miért bízol bennük annyira, hogy ha lehetőségük lesz, akkor a meglévő rendszer helyett nem egy másik, számukra előnyös rendszert alakítanak ki, mikor a fele bagázs gazemberekből áll?"


Nem bízom senkiben vakon. De EGY ESÉLYT, egy évtizednyi - akkora már három ciklusnyi, azaz 12 évnyi - NER után megérdemel az ellenzék is.


Normális demokráciákban a politikai erők 4-8 évente váltják egymást (nagy dolog, ha két ciklust kormányoz egy politikai oldal), nem 12 évente...


Ha az ellenzék nem teszi meg, amire szerződött, akkor úgyis SZÉTESIK, percek alatt, még a saját ciklusát sem fogja végigkormányozni.


Én nem bennük bízom, hanem abban, hogy még nekik is van annyi józan eszük és a saját érdekeik szerinti politikai belátásuk, hogy felmérjék: ha elbaltázzák, az ellenzék apró szilánkokra hull szét újra, és megint évtizedekig garázdálkodhat a NER.


Ennyit csak felfognak, a saját érdekükben, hiszen a hatalmat ők is szeretik - csakhogy azt nekik nem lesz olyan könnyű megtartani mint a Fidesznek, mert a "táboruk" nem egységes tábor, az ideológiájuk sem közös.


Pont azt remélem, hogy felmérik: politikai ÉRDEKÜK és az egyetlen esélyük, hogy KONSZENZUSRA törekedjenek. Máshogy elvesztik a hatalmukat pillanatok alatt.


Orbán sem lenne ilyen arrogáns, ha nem egyetlen párt (és itt ne menjünk bele, hogy a KDNP micsoda, de nem egy valódi, önálló párt) égisze alatt sorakozna fel a jobboldal. Tud ő kompromisszumkész is lenni, ha muszáj neki - csak nem szeret...



"Én úgy gondolom, korrupt rendszer ide, vagy oda, a jelenlegi a kormányzással együtt még mindig jobb, mint a korábbiak."


Ez szubjektív benyomás-ízű kijelentés. Én meg úgy gondolom, hogy rosszabb, és messze alulmúlja korábbi önmagát is (az első Orbán-kormányra gondolok). De nekem más a preferenciám talán: számomra, aki az Alkotmányból politikai játékszert csinál, aki kicsavarja a nép kezéből a néphatalmat (annak legközvetlenebb gyakorlási formája, a NÉPSZAVAZÁS ellehetetlenítésével), aki lebontja a jogállamot, annál nincsen és nem is elképzelhető ROSSZABB alternatíva.

Lehet gazdaságilag akár sikeres is - a Kínai Kommunista Párt is elég sikeres -, akkor is a saját népének ellensége minden autokráciára hajlamos politikai erő a világon.


Én demokrata vagyok, a csontomig. Szóval nekem SEMMI nem ment fel egy politikai erőt, amely az alkotmányosságot, az arányos demokráciát, a fékek és ellensúlyok rendszerét, a népszavazás intézményét, a szabadságjogokat, a szólás-, vélemény- és sajtószabadságot, a pluralizmust veszélyezteti, vagy amelyik elnyomni igyekszik a civil kezdeményezéseket, a tudomány és oktatás önszerveződését és autonómiáját, stb.


Ha nagyon-nagyon utánagondolok is, csak egyetlen jó oldalát tudnám felemlíteni a jelenlegi kormánynak, amivel mélységesen egyetértek: a határon túli nemzetpolitikáját. De ENNYI.



"Én a jelenlegi ellenzéket nem tartom sem kormányzásra, sem a rendszer leváltására alkalmasnak. A 0-ik lépés az kellene, hogy legyen, hogy az ellenzéket váltjuk le. A korábbi bukott politikusoknak, és pár unszimpatikus arcnak az ellenzékiek sorából el kellene takarodnia. Maradhatna az LMP-Momentum-PB a gázos tagok nélkül egy közös koalícióban."


Ha ebben hiszel, REGISZTRÁLJ AZ ELŐVÁLASZTÁSOKRA. Ehhez nem is kell az ellenzékre szavazz a választásokon, de befolyásolhatod, kik legyenek az ellenzék arcai! Méghozzá KÖZVETLENÜL!


Ha van valami igazán, őszintén szimpatikus az ellenzéki összefogásban a számomra, az épp az, hogy vállalni látszanak az előválasztások megrendezését. Ezt még Gyurcsányék bandájában is tisztelni tudom!


Hát itt az alkalom: most nemcsak a Fideszt, hanem az ellenzéket is LE LEHET VÁLTANI az előválasztásokon, és tenni azért, hogy az igazán legjobb jelöltek álljanak ki a Fidesz jelöltjeivel szemben!


Én a helyedben élnék a lehetőséggel: így még fideszesként is jól járnál, mert ha a Fideszre is szavazol, az előválasztáson való részvételeddel biztosíthatod, hogy ha esetleg nem a fideszes kedvenced nyer mandátumot, a második opciódként befutó személye is az legyen, aki számodra "a legkisebb rossz"!


Épp ezért - és csak ezért - tudom támogatni az ellenzéki összefogást, mert az előválasztások megrendezése biztosítani tudja, hogy mindenhol a legjobb jelölt induljon el a Fidesz ellen (nem a sötét tárgyalószobák bugyraiban legügyesebben tárgyaló, legdörzsöltebb párt emberei).


Ez baromi jó rendszer szerintem!

2021. febr. 12. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/45 anonim ***** válasza:
59%

"Bár én nem preferálom a (neo)liberalizmust, amihez ezek a pártok dörgölőznek, de erre azt mondom, hogy kiindulási alapnak még jók lehetnek. Igazából egy kevésbé korrupt, propaganda- és stadionmentes Fideszt preferálnék."


Ha egy "kevésbé korrupt, propaganda- és stadionmentes Fideszt" szeretnél, akkor - furcsát fogok mondani - a saját érdekedben NE SZAVAZZ RÁJUK!


Sajnos olyan spirálba kerültek, amiből nem fognak maguktól kilépni, ha semmilyen társadalmi nyomás nem nehezedik rájuk (márpedig társadalmi nyomás alá normál esetben választások, rossz esetekben forradalmak helyeznek csak egy kormányt).


Addig nem fognak leállni a korrupcióval sem, ameddig ti ÍGY IS rájuk szavaztok, mert SEMMI ÉRDEKÜK.


Ha azt éreznék, hogy legalább megrezeg a léc alattuk néha, amikor túltolnak valamit, máshogy csinálnának mindent. Orbánt én a gátlástalanságáért nem szeretem, de a politikai érzékét és tehetségét elismerem.


És épp e gátlástalansággal társuló politikai tehetsége indítaná egy másfajta politizálásra, ha azt érezné, hogy veszít a hatalmából a jelenlegi gyakorlatát folytatva... Csakhogy mindeddig NEM VESZÍT. És nem is fog, ameddig akármit csinál, úgyis rá szavaz egy számára épp elégséges mennyiségű ember...


Magyarországon, tudom, szinte hihetetlennek hangzik, amit javasoltam. De egy rokonom pl. Nagy-Britanniában, akiről mindig tudtuk, hogy barominagy konzervatív, egyszer azt mondta, hogy a munkáspártra fog szavazni. Miért? Mert néha kell a változás (akkor nyert is Tony Blair és a Munkáspárt amúgy).


Nekem is furcsának tűnt a logikája a magam magyar reflexeivel, de ma már értem, és egyetértek vele. Ha belefekszik egy politikai erő a hatalomba, és semmi sem kényszeríti önmérsékletre, akkor nincs megállás: addig fog elmenni, ameddig csak lehet, gátlástalanul.


Épp ez történik Magyarországon, és ezért szükséges szerintem RENDSZERT váltani.


Ha azon a RENDSZEREN belül a Fidesz fog nyerni, engem őszintén NEM ZAVAR. Csak legyen szent az Alkotmány, legyenek fékek és ellensúlyok, szabadon vizsgálódó Alkotmánybíróság, erős ombudsman-rendszer, szabad és sokszínű sajtó, erős civil szféra, és erős ellenzék (szavazatarányosan) amelyik KONTROLLT gyakorol fölötte! És bárki más fölött, aki kormányra jut!


Egy kormány KORMÁNYOZZON, ne rendszert építsen, ne váljon állampárttá, ne tehessen meg akármit, és legyenek SZABÁLYOK, demokratikus, jogállami KERETEK, amiket még neki is tisztelni kell!


Ha ez garantálva lenne, akkor engem nem zavarna, ha Fidesz kormányozna tovább (amennyiben az állampolgárok többsége így akarja) - mert akkor nem így kormányozna, nem is tehetné meg!


Épp azért kellene már egy nagy pofon a Fidesznek, hogy észhez térjen - de ameddig nem kapja meg, semmi oka változtatni!

2021. febr. 12. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/45 anonim ***** válasza:
68%

#40-43


1.

“A társadalom jelentős része valóban vezérelvű és populista szólamokkal manipulálható - de a társadalom ezen részének tökéletes politikai alternatíva a Fidesz maga. Akinek ez kell, az már rég otthonra talált a Fidesz táborában.”


Szerintem ez nincs így, és úgy gondolom nem teljesen ugyanazt értjük populizmus alatt.

A társadalomnak az a jelentős része nem ugyanolyan szinten vevő a populizmus különböző eszköztáraira, és különböző ellenségképekre. A vezérelvűség a Fideszre jellemző, akiknek ez bejön, azok valóban ott találtak otthonra, ugyanakkor vannak, akiket ez taszít, de más formában beetethetők.


A Fidesz inkább az a basáskodó népi védelmező, aki a dolgozó osztályt jutalmazza, és nem engedi, hogy elvegyék a pénzt, védi a hazát a migránsoktól, az EU-tól, stb.


Ugyanakkor van az a nép közé leereszkedett, rászorulókat védelmező politikus szerep is (ő Gyurcsány), aki az elesetteknek visszaadja a pénzt, amit a rezsim elvett. Az ő ellenségképük ugye Orbán, és sokkal inkább hergelő üzenetekben, és üres (gyakran kivetelezhetetlen) ígéretekben utaznak.

Vannak emberek, akik imádnak triggerelődni, a saját kudarcukat a körülményekre, jobb híján politikusokra fogni, szerintem hozzájuk a legközelebb a DK áll.

A DK-nak egyszerre sikere és sikertelensége, hogy anti-Fidesz. Be tudja gyűjteni az arra vevő embereket, akiket fentebb írtam, de azon túl nem igazán tud túllépni, mivel nincs rendes programjuk a Fidesz-gyalázáson és az EU szopkodáson felül. Én úgy látom, hogy a népszerűségük fokozatosan nőtt az elmúlt 10, de főleg az utóbbi 2-3 évben. Az Orbánnal szembeni elégedetlenség mértéke biztosan okoz kisebb fluktuációkat a szavazótáborukban, de annak számossága fokozatosan nő. Talán mert most lettek szavazóképesek azok, akik 2006 körül még ovisok voltak? :)



A tudományos életről ellehetetlenítéséről:

Igen, hallottam a felsoroltakról. Nem értek egyet vele, hogy belepofáznak az egyetem működésébe, de ezek a tevékenységek tényleg ellehetetlenítik a tudományos életet, a tudományos munkát?

Ellehetetlenítették az egyetemi képzést akár? Mármint a CEU genderszakot leszámítva. :D

Én jártam egyetemre, és egyáltalán nem vagyok jó véleménnyel a képzésről, ahogyan az egész oktatási rendszerről sem, nem csak a miénkről.

Erről rengeteget tudnék írni, de az már teljesen OFF téma lenne.


2.

„Megkerülni nem lehet Gyurcsány pártját most (de a személyét igen, és ebben az összes többi ellenzéki párt egyetért: Gyurcsány nem lehet miniszterelnök-jelölt).”


Ha Dobrev lesz a miniszterelnökjelölt szerintem nem sokban más. Nem tudom mennyire eltérő a véleményük a politikáról, de gyanítom, hogy kb. semmiben, és Gyurcsány befolyásolni fogja szinte mindenben. Ha Dobrevet indítják, le is húzhatják a WC-n az egész összefogást.


“Azt gondolom, hogy EGYSZER megpróbálhatják Fidesz-módra vezetni az országot (azaz változatlanul működtetni a rendszert, épp csak a saját embereikkel feltöltve), de ha megpróbálják, azonnal elpárolog a támogatottságuk.”


Szerintem mindenképp csökkenni fog a támogatottságuk, mivel a szavazótáboruk nagy része eleve egy jelentős életszínvonalbeli változást várt általuk, a beígért ötletek betartását, amit nyilvánvalóan nem fognak tudni végrehajtani, vagy ha megpróbálják, az pár éven belül gallyra viszi az országot.

Az is lehetséges, hogy kapkodva tényleg megpróbálják feltölteni a saját embereikkel a rendszert, pl.: megpróbálják a HírTV-t leépíteni.



3.

Örülhetsz, hogy lemaradtál arról a négy-öt ÉVRŐL, amíg az "eszmetársaid" itt szakmányban sorosoztak, brüsszeleztek és "migráncsoztak". Lehet, helyettük is szégyellted volna magad, milyen képet fest magáról a fidesz-tábor a GyiK virtuális terében... :-( De csak várd ki a soron következő kampányt, megint előözönlenek a semmiből. (És nem tudom, fizetik-e őket, vagy maguktól terjesztik-e ki a választási kampánykommunikációt ide a lelkes önkéntesek, de tényleg ez történik, rendszeresen)”


Hát akkor jövőre meglátjuk majd. De amit Facebookon láttam, az alapján általában az ellenzéki kommentelők durvábbak, most nem azért, hogy a Fideszeseket mosdassam, de olyat még nem láttam, aki vérkomolyan sorosozik. Nem lehet, hogy ellenzéki trollkodik a sorossal, akár több account-ról is?


Azt, hogy lennének fizetett bérkommentelők, nem igazán hiszem. A politika van annyira népszerű vitatéma, hogy minden ezzel kapcsolatos fórumra bevonz mindkét oldalról annyi szimpatizánst, hogy felesleges lenne mellé még pénzelt katonákat is odavezényelni.


A politikai oldalak alap, hogy tiltogatnak, azon nem is akadok fenn különösebben, de a független objektív(nek hazudott) hírportáloktól nem ezt várná az ember. A legutolsó egyébként azért volt, mert megmondtam egy teszt-fetisisztának, hogy a szlovák példából kiindulva semmire nem mennénk, ha letesztelnénk az egész lakosságot. Erre még reagált valami krumplizást, de válaszolni már nem tudtam, mert jött a tiltás.

Megkérdeztem az eredeti profilomról a 24.hu szerkesztőségét, hogy miért kaptam tiltást, a válasz az volt, hogy „szeretnénk megtisztítani a kommentszekciót, mert elszaporodtak az arcnélküli kamu profilok, akik olyan véleménynek adnak hangot, amit profilképpel nem mernének vállalni”. Mondjuk akivel tárgyaltam az is fake volt, de csak én kaptam tiltást.



4.

„A korrupció a közösből való LOPÁS. Mindenütt van ilyen, mindig is volt, mindig is lesz.

De NEM IGAZ, hogy mindegy a mértéke, a jellege, az aránya, és az sem mindegy, hogy legalizálják-e (azaz törvényekkel kifehérítik, és ezáltal RENDSZER szintre emelik), vagy a sötétben, titokban csinálják, aztán félhetnek, hogy le ne bukjanak...”


“Legyinthetünk az összegekre, amik folyamatosan egyre nagyobb patakokban folynak el a közösből, de igenis számítanának, és igenis sok jó, hasznos dolog épülhetett volna belőlük a rendszerváltás óta eltelt idő alatt (aminek lassan felét kormányozta végig a Fidesz)! És nem itt tartanánk, ha létezne érzékelhető korrupcióellenes harc az országban!”


A korrupcióról szóló írásoddal egyet kell értsek, de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy mégis az utóbbi, korrupcióval túlfűtött évek alatt volt a legmagasabb a gazdasági, és életszínvonalbeli fejlődés. Egyáltalán nem azt mondom, hogy hűde, de a korábbi kormányzásokkal összevetve nem sok olyan mutatót találni, ami nem nagyobb mértékben javult volna, mint ahogyan a szoci érában javult (vagy éppen romlott), még a válság előtti években is. Ezt az ellenzékiek szeretik a konjunktúrára fogni, ám a 2000-es évek kormányzása a többi EU-s országgal összevetve is gyengének minősül.

A gázáremelést előszeretettel fogják a kőolaj árának emelkedésére, csak amíg EU szinten 2x-esére növekedtek az árak, addig Magyarországon a triplájára.


Azok a bezzegországok, akikre előszeretettel mondják, hogy lehagynak minket, a lemaradásuk nagyrészét már 2010-re behozták.

De tudom, hogy téged nem hat meg a gazdasági teljesítmény, hisz rávilágítottál, hogy más a preferenciád.


Én úgy gondolom, hogy a Fidesz azért vált ilyen szinten korrupttá, mert monopol helyzetben van. Amíg Gyurcsány és a többi bukott politikus ott figyel az ellenzékben, a maradék része is kritikán aluli, ráadásul még megosztottak is, nem igazán van mitől félnie, megtehet bármit. Nincs (nem volt), épkézláb ellenfele, komolyabb következmények nélkül azt tehetett, amit akart, annak érdekében, hogy minél jobban bebetonozza magát. Szerintem nem egy valóságtól elrugaszkodott feltételezés, hogy a jelen politikai paletta nagy része ugyanerre törekedett volna.


“Nokiásdoboz ügyet is úgy fel tudtak fújni mint a lufit, és elhitették sokakkal, hogy ők majd mások lesznek!”

Akárcsak az ellenzék, akik egy üveg pezsgőn problémáztak egy hétig. :)


„az egészségügy egyetlen reformkísérletét a rendszerváltás óta az MSZP-SZDSZ kormány helyezte kilátásba (igaz, nem MSZP-s, hanem SZDSZ-es javaslatra), magántőkét akarván bevonni a rendszerbe. Sosem tudjuk meg, működött volna-e vagy sem,”


Ez az akciójuk annak idején az egészségügy részéről hatalmas felháborodást váltott ki, több ápoló ismerősömtől is tudom, az én városomban (kimondom: Eger) lévő kórházat is átvette a Hospinvest, leváltottak egy csomó vezetőt, és az ápolók egy része alá sem írta az új szerződést, inkább utaztak reggelente órákat a salgótarjáni kórházba, ami átvette egy részüket.

A népszavazásról függetlenül is megbukott az egész dolog, talán 1 évet nem bírt az egész. Semmilyen fejlesztést nem tudtak megvalósítani, adósságokat halmoztak fel, be is csődöltek.


Egy kivételével (aki a nagynéném, de ő DK-nyugger) minden ápoló ismerősöm fideszes, köztük anyósom is. Gyűlölték az MSZP-érát, létszám- és bérstopp volt. Anyósom most ha sokat túlórázik nettó 350-et megkeres (Budapesten), 10 éve olyan 130 körül volt a nettója.


Én az ellenzékiek helyében nem is mernék az egészségügyön lovagolni. Mi pozitívat tudnak a szocik felmutatni ezen a balul elsült reformkísérleten felül? A Fidesz nem költött olyan sokat az egészségügyre, mint kellett volna, az tény, GDP arányosan kevesebbet, de legalább béreket fokozatosan növelt.


Az ellenzékiek évek óta az orvosok bére miatt sipákolnak, most emelnek nekik 100%-ot, erre tovább fanyalognak. Hogy lehet őket komolyan venni ezután? A


„Itt kettős mércével mérsz: ha a fidesz szerint Magyarországnak szuverén joga nem befogadni migránsokat, akkor engedjük már meg, hogy Németországnak, vagy bármely más államnak szuverén joga legyen BEFOGADNI.”

Én nem azt mondom, hogy tiltsuk meg Németországnak, hogy fogadjon-e be migránsokat. Én arra hívtam fel a figyelmet, hogy a témáról nem volt értelmes diskurzus.

A legnagyobbak eldöntötték, hogy a migránsokat be kell fogadni (ami még felfogható embervédelmi kötelességnek), sőt idehívni (ez viszont már nem), aki pedig (pl.: Orbán Viktor) azon az állásponton van, hogy ez nem jó ötlet, mert kockázatos, nem fognak tudni beilleszkedni, és sokan csak a segélyre fognak hajtani, akkor azt a médiájuk kirekesztőnek, xenofóbnak, rasszistának bélyegezi, és le karaktergyilkolja.


Nincs fontolóra véve egy olyan vélemény sem, ami a multikulti ellen van. És még hazudnak is, az mondják az ide vándorlók nagy része diplomás, szakmunkás, hasznos munkaerő lesz, közben meg a többségük angolul nem tud, aki pedig tényleg hasznos, az már idejutott volna önerőből, skill alapon.


A mostanság egyik legnépszerűbb ellenzéki szólás, hogy „Orbán Viktor nem egyenlő Magyarország”. Angela Merkel és a német kormány sem egyenlő Németország. Milyen eredményt hozott volna egy erről kezdeményezett népszavazás, vagy akár érdekelte-e volna Merkeléket az eredmény?


Szerintem a migránspolitikájukban erősen benne van egyébként az is, hogy a német vezetőség csírájában akar elfojtani mindenkiben minden olyan gondolatot, ami hasonlóságot vél felfedezni köztük és a náci Németország között.


“a valós problémáinkról való FIGYELEMELTERELÉS szándékával”


ebben az ellenzék is partner, minden gumicsontra ráharap, amit a Fidesz odavet. Olyan hülyeségeken csámcsognak, hogy Viktor asszonyságozik, meg a gyermek közjószág.



6.

“Az átlagembert is zavarja, hogy pártpropaganda ömlik a közszolgálati médiából, hogy szabályosan provokatív propagandaplakátokkal találkozik,”


Már amelyiket. A legtöbben szerintem leszrják. Van néhány Fideszes akinek tetszik, van jópár ellenzéki , aki betriggerelődik, de a döntő többség csak vállat rándít, fejet csóvál és röhög egyet rajta.


“300 óra fizetetlen túlórát szavazhatott meg a kormány”

Van olyan, aki szenved ettől a törvénytől, és a munkáltatója visszaél vele?


“Azaz nem érti az OKÁT, vagy a pontos mikéntjét, ahogy az igazságtalanság állapotát a kormány létrehozta. De az igazságtalanságot magát szerintem ÉRZI.”


Ez lehet, de túlságosan a Fidesz ellen vetíted az egészet. Az átlagember az igazságtalanságot nem a jelenlegi, hanem a MINDENKORI KORMÁNNYAL SZEMBEN érzi. Úgy gondolja a politikusokról, (nem alaptalanul), hogy lopnak, csalnak, hazudnak, és a kisebbik rosszra próbálnak szavazni, sokan egyáltalán el sem mennek, mert teljes az elutasítás.


Valójában az átlagembernek az igazságérzetét a kormány immár 10 éve tartó tevékenységével szemben sokkal inkább piszkálja az, hogy „elkúrtuk… nem kicsit, nagyon”. Hasonlítsd össze a jelenlegi közhangulatot, a 2006-tól felmenő évekkel. A 10 éve tartó korrupció és propaganda által keltett felindultság sehol nincs ahhoz a közutálathoz, amit a hazug miniszter beszéde, az azt követő rendőri retorzió, és megszorítások keltettek. Az embereket jobban érdekli a saját anyagi jólétük, mint a kormány mutyijai.


„Ja, mert az a néhány millió, aki hatalmon tartja az Orbán-kormányt, az nem ezen a színvonalon, vagy - leginkább - még ennél is alacsonyabban mozog???


Tudom, sokmindent kihagytam, de csak ábrázolni szerettem volna magam is, hogy az átlagfideszes ugyanolyan átlagember mint az átlag-DK-s (sőt!).”


Félreérted, nem az élcelődés szándékával festettem le az ellenzékieket így, és nem azért, hogy a fideszes táborhoz képest lejjebb helyezzem, vagy lejárassam őket. Arra próbáltam rávilágítani, hogy az átlag ellenzéki szavazó nem annak a reményében szavaz a Fidesz ellen, amiket felsoroltál, hanem mert arra számít, hogy az ellenzéki kormánnyal majd jobb lesz az életszínvonal.

Véleményem szerint az ellenzéki szavazók túl sokat várnak, a fidderek meg túl rosszra számítanak az ellenzéki kormánytól.


“Orbánra szerinted miért szavaz az a pár millió ember, döntő többségben?”


Mert jobbra fordult az életük az elmúlt 10 évben, nem akarnak bal oldali kormányokat és hozzá tartozó ideológiákat, nem akarják Gyurcsányt, nem akarnak migránsokat, ezek a fő indokok.


“Attól magam is nagyon tartok, hogy esetleg nem lesz meg a kétharmaduk…”


Először azt hittem elírtad, és attól tartasz, hogy a Fidesznek kétharmada lesz, de rájöttem, hogy attól félsz, hogy az ellenzéknek nem lesz meg a kétharmad! Merész, hisz még az 1/2 erősen kétséges, nem?

2021. febr. 18. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/45 anonim ***** válasza:
0%

#40-43 (folyt.)


„Amikor ők kapják majd esetleg a rájuk szavazó 45% választópolgár szavazatáért cserébe a parlamenti mandátumok 30%-át…”

“Amikor a szokásos 45-48%-ért nem a mandátumok 67-68%-a lesz kiosztva, hanem max 35-40%, akkor hirtelen rálátnak majd a saját maguk által kreált rendszer mélységes igazságtalanságára.”

“És lehet, hogy éppen VELÜK lesz meg a kétharmad a választási törvény módosításához...”


Bevallom, ez a gondolatmeneted, hogy az ellenzékbe kényszerült Fideszt használnák fel a törvények módosításához, nagyon tetszik! Bár nekem nem egy fenntartásom van a dologgal kapcsolatban, erről később.

Tényleg nem vitáztam még hozzád hasonlóval. Eddig mindenki, akivel összeakadtam, azon az állásponton volt, hogy váltsuk le kormányt, mert az ellenzék úgyis jobb lesz, aztán a vita elment egy elmúlt-10-év/elmúlt-8-év hasonlítgatásába, és az ezzel járó kötelező számháborúba.

Te vagy az első, aki a rendszert akarja meghekkelni (vagy visszahekkelni). :)


De! A választási rendszert nem ők kreálták igazságtalanra, ők a saját javukra szabták az eleve igazságtalan rendszert. A választási rendszerünk soha nem volt arányos. Én úgy tartom igazságosnak (igazságosabbnak), ha a mandátumok a szavazatok arányában (vagy minél közelebb ahhoz) oszlanak meg, de ez már a Fidesz előtt sem volt így, 1990-ben pl.: a két vezető párt közel azonos %-ban kaptak szavazatokat, mégis az egyik majdnem kétszer annyi mandátumot nyelt be, egy másik évben az MSZP-nek lett ugyanilyen aránytalan módon többsége.


A Fidesz verhető lenne ebben a rendszerben. Nem a rendszer miatt nem verhetők, hanem mert 1. tényleg nagy a táboruk, 2. az őket utálók szét vannak szeletelve. Ezzel a szavazóbázissal nincs olyan Európán belüli parlament, ahol ne kerülnének kormányra, HACSAK nem áll össze ellenük a többi párt.


“És ellenzékből már a Fidesznek is komoly érdekei fűződnek majd ahhoz, hogy ellenzékinek lenni ne olyan legyen, mint a NER alatt, hanem hasonlítson egy jogállam keretein belüli ellenzékiséghez.”


Ellenzékinek lenni még a NER rendszerén belül is csak addig olyan, amilyen, amíg a Fidesznél a 2/3. Egy nem 2/3-os Fidesz kormány olyan tragikus lenne? Ebben az esetben nem tudnának az Alkotmányba belenyúlni.


“De az valóban komoly baj, ha a nem jön össze a kétharmad.”


Szerintem meg az lenne a komoly baj, ha össze jönne a kétharmad, mert akkor valószínűleg visszaélnének a dologgal. Akkor már sokkal inkább előnyösebb lenne a konszenzusra törekvő Fidesz forgatókönyved, ahol a Fidesz ellenzékbe kerül és közösen alakítják át a játékszabályokat úgy, hogy az mindenkivel szemben igazságos legyen, nem?



“Amikor az lesz az ÉRDEKÜK, hogy számukra "ellenséges" kormányt hivatalból is vizsgálhasson az Alkotmánybíróság (éspedig ez lesz az érdekük, annál is inkább, hogy feltöltötték Fidesz-közeli alkotmánybírákkal), ÖRÖMMEL fogják megszavazni, hogy állítsák helyre az AB hatásköreit!”


Mondjuk ebben az esetben pont a jelenlegi ellenzéknek nem lessz érdeke kezdeményezni, hogy Fidesz közeli bírák vizsgálgassák őket.


“Ez szubjektív benyomás-ízű kijelentés. Én meg úgy gondolom, hogy rosszabb, és messze alulmúlja korábbi önmagát is (az első Orbán-kormányra gondolok).”

Félig-meddig szubjektív csak. Nyilván gazdasági vonalon gondoltam, hogy job, az, hogy nekem, és családomnak jobban megy, még kevés, de ha a statisztikára alapozunk, és elfogadjuk, hogy nem hamisított az is a Fidesz felé billenti a mérleget. De elfogadom, hogy neked más szempontjaid vannak.


“Ha nagyon-nagyon utánagondolok is, csak egyetlen jó oldalát tudnám felemlíteni a jelenlegi kormánynak, amivel mélységesen egyetértek: a határon túli nemzetpolitikáját. De ENNYI.”


Nem valami sok. :D Meg sem merem kérdezni, hogy a korábbi kormánynak melyik oldalával értettél egyet mélységesen.


“Ha ebben hiszel, REGISZTRÁLJ AZ ELŐVÁLASZTÁSOKRA. Ehhez nem is kell az ellenzékre szavazz a választásokon, de befolyásolhatod, kik legyenek az ellenzék arcai! Méghozzá KÖZVETLENÜL!”


Azt azért sejtjük, hogy egy-egy értelmes szavazat nem sokat ér, ha pont olyat hype-olnak, aki gázos arc, pl. egy jobbikos Bíró Lászlót.


“Ha van valami igazán, őszintén szimpatikus az ellenzéki összefogásban a számomra, az épp az, hogy vállalni látszanak az előválasztások megrendezését.”


Szerintem ez jó alkalom a fideszeseknek, hogy széttrolkodják az egészet, a miniszterelnök-jelölt választását biztosan. Ha Dobrev lesz megszavazva, abban tuti a Fideszesek keze benne van.

Szerintem az online media alapján kikövetkeztethető, hogy kinek van a legnagyobb támogatottsága, szerintem magasan Jakab a legnépszerűbb.


“Nem bízom senkiben vakon. De EGY ESÉLYT, egy évtizednyi - akkora már három ciklusnyi, azaz 12 évnyi - NER után megérdemel az ellenzék is.”


„Ha az ellenzék nem teszi meg, amire szerződött, akkor úgyis SZÉTESIK, percek alatt, még a saját ciklusát sem fogja végigkormányozni.”


„Én nem bennük bízom, hanem abban, hogy még nekik is van annyi józan eszük és a saját érdekeik szerinti politikai belátásuk, hogy felmérjék: ha elbaltázzák, az ellenzék apró szilánkokra hull szét újra, és megint évtizedekig garázdálkodhat a NER.”



Én sem a józan eszükben, sem a politikai belátásukban, sem az erkölcsükben nem bízom. Az egy dolog, hogy Gyurcsány nem lehet miniszterelnök többé, de ott van, és a többiek hátára tapadt bogáncsként a hatalom közelébe kerülhet!


Politikusnak pocsék volt, de amit én is elismerek, hogy eszméletlen jó retorikai érzéke, meggyőző ereje van, ennek tanulsága, hogy még az ő múltjával is elérte, hogy az ellenzék központi figurája legyen. Ez egyszerre az ő érdeme, és a táborának a hatalmas szégyene, hogy a költségvetés hamisítása, öszödi beszéd, csőd szélére kormányzás, és tény ellenére, ő miatta került teljhatalomra egy másik párt, ez sikerült neki. Az átlagember itt is érezheti az igazságtalanságot, hogy ott valami nagyon nincs rendben, hogy egy ilyen ember a központi figurája az összefogásnak, hozzáidomul a többi párt, az ő szintjére aljasul.


Értelmes, megfontolt, konstruktív jellegű kritika (mint a tiéd) helyett, ami az alternatíva lehetne Orbán propagandájával szemben, most úgy állunk, minél hangosabban, minél vehemensebben kritizálod a kormányt, annál ellenzékibb leszel. Ha Orbán a politikai diskurzust a migránsok szintjére aljasította, akkor Gyurcsány volt az, aki az ellenzék kommunikációját ugyanerre a szintre vitte. És a többi párt is követi, a Momentum és a Jobbik jóformán pár nap késéssel másolják ugyanazt, amit ő előad.


Az egyik legundorítóbb a halálkampányuk, értem itt azt a hergelést, hogy „Orbán lelkén szárad minden covidos magyar halála”, de ami még aljasabb, az az oltásellenesség. Hiába próbálják előadni, hogy nekik csak az EU által jóváhagyott vakcina a jó, és azt mondják, hogy „oltasd be magad Pfizerrel”, az orosz meg kínai oltásos hergeléssel az egész folyamatot próbálják ellehetetleníteni. Teljesen nyilvánvaló, hogy az orosz és kínai oltásokba nem fog belehalni senki, Orbánék nem hülyék, hogy megbízhatatlan anyagot szabadítanának a népre, ők mégis ütik az EU-s engedéllyel a vasat (ami majd pár hónap múlva úgyis meglesz), csak nehogy egy pillanatra is ne legyenek ellenzékiek. És hiába propagálják félszegen az EU-s vakcinát, még a Pfizer-pártiakat is elriasztják, hisz „Orbán nem engedi, hogy megválaszd milyen vakcinát kapj, el ne menj, mert belédnyomják a kínait, pfej!”.


Van egy jelentős szavazótáboruk, a legtöbbjük idős, de őket az sem érdekli, ha az összes nem megy el oltakozni, a hergelésük miatt, és emiatt jópáran tényleg belehalnak! És az a tendencia, hogy a többi párt a DK-hoz simul tartalmilag és stílusban egyaránt.


Én ilyen politikai garnitrúrától nem várnék semmi jót, Isten ments, hogy 2/3-uk legyen! Ha meglesz a kétharmad nélküli kormányváltás, akkor is sanszos, hogy az összeborulásból felocsúdva kiéleződnek a konfliktusok, és vagy darabokra hullanak, vagy a darabokra hullástól félve a gyengébbek inkább alávetik magukat a legerősebb akarata alá, csakhogy megmaradjon az egység, ugyanúgy ahogyan képesek voltak a NER érdekében összeállni vele.

És ha tényleg elcseszik, akkor a következő NER, nem ugyanaz, hanem egy még olyanabb NER lesz.


Hiába olyan a Orbán rendszere amilyen, az elmúlt 30 éven végigtekintve, az embereknek mégis az az élménye, hogy ez egy STABIL, KISZÁMÍTHATÓ, SZERÉNY GYARAPODÁST FELMUTATÓ rendszer, az ellenzéki kormányzással kapcsolatban meg kb. minden bizonytalan volt/lesz.


“Egy kormány KORMÁNYOZZON, ne rendszert építsen, ne váljon állampárttá, ne tehessen meg akármit, és legyenek SZABÁLYOK, demokratikus, jogállami KERETEK, amiket még neki is tisztelni kell!

Ha ez garantálva lenne, akkor engem nem zavarna, ha Fidesz kormányozna tovább (amennyiben az állampolgárok többsége így akarja) - mert akkor nem így kormányozna, nem is tehetné meg!

Épp azért kellene már egy nagy pofon a Fidesznek, hogy észhez térjen - de ameddig nem kapja meg, semmi oka változtatni!”


Sokan mondják, főleg Fideszes oldalról, hogy ezzel az ellenzéki összefogással garantált a 2/3, de akár még a 4/5 is. Szerintem ez nincs így, a 2/3 is erősen kétséges.

Mi a véleményed arról, ha a Fidesz épphogy nyerne, és elszállna a teljhatalmuk, az elég lenne nekik, hogy innentől mérsékeltebben mutyizzanak, vagy a kellő pofont csak egy kormányváltás adhatja meg?


„Addig nem fognak leállni a korrupcióval sem, ameddig ti ÍGY IS rájuk szavaztok, mert SEMMI ÉRDEKÜK.”

Talán az ellenzéknek sem érdeke semmi érdemlegesen nyújtani, hisz Orbánnal szemben MÉG ÍGY IS szavaznak rájuk, mert teljesen mindegy mi lesz, csak ne a Fidesz legyen!


Köszönöm szépen a tartalmas válaszaidat, megtiszteltél velük.


Van egy érzésem veled kapcsolatban. Szerintem már korábban találkoztam veled (évekkel ezelőtt GYK-ztam, de nem a Politika témakörben.) Melyik más GYK-s kategóriákat látogatod, vagy látogattad korábban?

2021. febr. 18. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!