Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Jól van az, hogy Magyarországo...

Jól van az, hogy Magyarországon kormány helyett "királyt" választunk?

Figyelt kérdés

A magyar választási rendszer a győztes mindent visz alapon működik. Aki nyerte a választást, annak korlátlan hatalma van kevés kivétellel minden felett. Ha 2/3-a van, ami az új választási rendszerben a "kettős szavazat" és a győzteskompenzáció végett könnyen elérhető a győztes számára, akkor gyakorlatilag minden felett ők döntenek 4 évig.

Gyakorlatilag nem demokratikus kormányt választunk, hanem "királyt 4 évre". Miért ilyen a rendszerünk? Jól van ez így?



2020. dec. 13. 18:29
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

#10 Megpróbálod a magad elmélete szerint módosítgatni mind amit korábban leírtál, mind pedig a valóságot.

Nincsen 2 egyforma választási rendszer, még az EU-n belül sem. Vagyis nem mondhatod az egyiket demokratikusnak a másikat meg királycsinálónak vagy nem demokratikusnak, mert nem attól lesz egy demokrácia demokrácia, hogy milyen a választási rendszere, hanem hogy alapvetően mindenki választó és választható és maga a szavazás, a döntés titkos és szabad.

Márpedig ha neked nem tetszik a magyar rendszer a felsorolt okok miatt, akkor előbb elkezdhetnéd megismerni a körülöttünk levő többi rendszert, mert a magyar pont azért ilyen, hogy kiküszöbölje más rendszerek nagyobb hibáit.

A magyar választási rendszer VEGYES. pontosan amiatt van két szavazatunk, mert az egyikkel felelős, személyében számon kérhető képviselőt választ az adott körzet lakossága, a másikkal pedig kompenzáljuk annak hátrányát, hogy a vesztes nem jut képviselethez. Nem az a cél hogy demokráciásat játsszunk, hanem hogy legyen kormánya, vezetője az országnak 4 évre, akik képesek megfelelő módon döntéseket hozni. Emiatt van olyan ország ahol alapból adnak 50 mandátumot a győztesnek, hogy biztos többséggel kormányozhasson.

Az, hogy milyen többsége lesz egy kormánynak, az kizárólag a szavazással derül ki, nem szabhatod meg előre. Milyen módon akarnád elérni, hogy ne lehessen ekkora többség? Közlöd, hogy az én szavazatom már nem mehet a fideszre, mert szerinted akkor túl nagy lesz a hatalma? Tényleg nem érted meg, hogy csakis a szavazatok korlátozásával szabhatnál felső határt?

A briteknél simán lehetne akár 100%-ban egy párt a parlamentben, csak annyi kell hogy minden egyéni körzetben ők győzzenek 1 szavazattal. A 2013-as német választások UTÁN a nagykoalíció jött létre és az a Merkel kormány 67%-os többséggel kormányzott. Akkor most jelentsük ki, hogy nem is demokratikus kormányzás volt? Hogy túlhatalommal rendelkeztek, mert ekkora többséggel már azt csináltak amit akartak? Hogy Merkel nem is kancellár volt harmadik alkalommal, hanem király?

Pontosan ugyanúgy nem korlátozhatod a kormányzat hatalmát a választás előtt, mint a választás után, mert azzal szavazóktól veszed el a szabad döntési jogát. Ráadásul abban a német kormányban sok választó akarata ellenére lett a nagykoalíció, hiszen nem azért szavaztak az SPD-re, hogy összeálljon a CSU/CDU szövetséggel, hanem hogy leváltsa azokat. Az Orbán kormányoknál pedig eleve minden szavazójuk őket akarta kormányra juttatni teljesen egyértelműen ebben a felállásban.

Teljesen mindegy hogy melyik párt képviselői vannak meg együtt 2/3-nyian egy döntésnél, azért kell a 2/3-nyi képviselőszám, mert mögöttük már a választók akkora mértékű felhatalmazása áll, hogy ezeket a döntéseket is meghozhatják.

2020. dec. 13. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!