Az Alapjövedelem benne lesz az ellenzék programjába?
Hosszútávú célként elképzelhető, de szerintem 4 év alatt nem reális.
Nem tudok olyan területet mondani Mo.-on, ami nincs szarban a fidesznek hála. Ezekbe elég sok pénzt kellene beletenni, viszont amikor elkezdi a gazdaságot erősíteni, akkor termelni fog annyi pluszt, hogy elképzelhető legyen egy alapjövedelem koncepció.
Az alapjövedelemmel az az egyetlen probléma ami a kommunizmus eszméjével is.
Az utóbbi ugye a "mindenki képességei szerint és mindenki az igényei szerint" elvre épül amiben senki nem találhat semmi kivetnivalót...csak az ember nem így működik, mert mindíg többre vágyik.
Ezzel együtt az alapjövedelem hoszú távon nem kikerülhető, mert amikor majd a gépek és a mesterséges intelligencia végzi majd az értékteremtő munka legjavát, akkor is biztosítani kell a keresletet a megtermelt javakra.
Mert minden termelés végső célja az ember fogyasztási igényének kielégítése. Értelmetlen termelni, ha senki nem veszi meg, nem fogyasztja el.
#5
Nem igazán értetted mit írtam. Nem az a lényeg, hogy honnan származik. A lényeg az amit már írtam. Fizetőképes kereslet nélkül értelmetlen a termelés.
A kommunizmust meg csupán azért hoztam fel, mert az is egy olyan ideológia, ami nem veszi figyelembe az emberi természetet...pont mint a feltétel nélküli alapjövedelem.
Ahogyan az ember nem fog annyit hozzátenni a közöshöz amennyire képes lenne, és nem csak annyit fog fogyasztani mint amire szüksége van, ugyanúgy ha feltétel nélkül rendszeres jövedelemhez jut, nem fogja a társadalom számára is hasznos tevékenységgel múlatni az idejét.
Persze ellenpéldának ott vannak például az olyan dúsgazdag emberek, akik megtehetnék, hogy here módjára éljenek, ám mégis igényük van rá, hogy valami hasznosat tegyenek, viszont szerintem nem ez az általános.
Vagy mondhatnám a számonkérés, értékelés nélküli oktatást, ami az egyén hozzáállásától függően lehet nagyon kontraproduktív is.
Nem azért a két fillérért, de egy vitában, vagy egy értekezésben ha valamivel kapcsolatosan kételyed van, akkor arról kéne beszélni, és nem egészen másról. Én sem kezdek el itt az inkvizícióról a népmesékről meg a Borkai-ügyről beszélni, mert nem ide tartozik. Pedig abban benne van az emberi természet, na és a Fidesz irányvonala is.
Ahogy korábban már írtam, a finn kísérlet pont azt igazolta, hogy az emberi természet szerint pozitív hozama volt: nagyobb lett a munkavállalási hajlandóság, egészségesebb lett az emberek mentális és fizikai állapota.
#7
Amennyire én látom, a finn kísérlet eredménye legalábbis nem egyértelműen pozitív. Kis jószándékkal azt mondhatnám, hogy nem lett tőle rosszabb. De ez azért qrva messze van a pozitív kimeneteltől.
És nem azért a két fillérért, de egy vitában a jobb érthetőség kedvéért más területről releváns példát hozni se nem szokatlan, se nem indokolatlan. (Szerintem)
"a jobb érthetőség kedvéért más területről releváns példát hozni se nem szokatlan, se nem indokolatlan. "
Nagyon kontextustól függ. Ebben az esetben ezzel jönni nem szerencsés.
Miért nem? Mert folyamatosan azzal jönnek, hogy kommunista találmány, kommunisták tolják, vagyis egy tévképzetet társítasz ide kétes indokkal.
Vagy írtad volna le, hogy pontosan hogy érted, és miért. Nem utólag, hanem akkor hangsúlyozva, hogy hogyan is érted.
"Ahogyan az ember nem fog annyit hozzátenni a közöshöz amennyire képes lenne, és nem csak annyit fog fogyasztani mint amire szüksége van, ugyanúgy ha feltétel nélkül rendszeres jövedelemhez jut, nem fogja a társadalom számára is hasznos tevékenységgel múlatni az idejét."
Az ember annyit fog fogyasztani, amennyi pénze van. Ha 200 ezres alapjövedelmet adsz, akkor nem fog tudni 250 ezret elkölteni.
"Persze ellenpéldának ott vannak például az olyan dúsgazdag emberek, akik megtehetnék, hogy here módjára éljenek, ám mégis igényük van rá, hogy valami hasznosat tegyenek, viszont szerintem nem ez az általános."
Ide veszem a mennyit tud hozzátenni kérdést is.
Miért kéne általánosnak legyen? Egyrészt, ha a munkák megszűnnek, akkor pont azért kell az alapjövedelem, mert egy kőművest nem fogsz tudni mérnökké képezni. Vagyis az, amit korábban hozzátett, már akkor sem fogja tudni tenni, ha akarja.
Továbbá szerintem pont olyan területek maradnak fenn, ahol eddig is többnyire olyan emberek dolgoztak, akik élvezték is a munkát. Azért aki elvégez egy területen egy Msc-t, az nem utálja a szakmáját.
Mellesleg szintén lehet plusz juttatásokat adni, ha valaki dolgozik. Így rá lehet játszani az általad mondott "többet akar" jelenségre.
"Amennyire én látom, a finn kísérlet eredménye legalábbis nem egyértelműen pozitív. Kis jószándékkal azt mondhatnám, hogy nem lett tőle rosszabb. De ez azért qrva messze van a pozitív kimeneteltől."
A pozitív kimenetel abban a kutatásban az lett volna, ha nő a munkavállalási kedv. Ez nem igaz, de szerintem irreális cél is volt.
Egyrészt, nem mindenki szereti a munkáját. Szerintem a társadalom többsége nem, így nehéz pozitívumokat elérni. Érdekelne egy kizárólag diplomásokon elvégzett kísérlet is.
Másrészt, nem rontott a munkavállalási kedven, és egyértelműen javította a résztvevők boldogság érzetét, ami tekinthető pozitív kimenetelnek.
Az érthető, hogy a vizsgált szempontból nem lett jó végeredmény, viszont nem igazán lehet szempontot mondani, ami alapján kudarc lett volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!