Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A szocializmusban mennyire...

A szocializmusban mennyire volt nehéz munka- és lakóhelyet változtatni?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy megfigyeltem az idősebb korosztályban a többség nagyjából ott horgonyzott le, ahol először elkezdett dolgozni. Mennyire volt lehetőség más városba költözni, ha például valaki változtatni akart?

2020. nov. 27. 19:28
 1/9 anonim ***** válasza:
94%
Bárhová bementél, azt mondtad holnaptól szeretnék itt dolgozni, akkor ott dolgoztál.
2020. nov. 27. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
84%
Költözni meg oda költöztél ahová akartál, volt pénzed elég.
2020. nov. 27. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
91%
Simán lehetett. Egy komolyabb utcába végig mentem 4-5 munkahely biztos volt, ahová simán felvettek. Viszont mindegy hová mentél az országba, kb ugyan azt a fizut kaptad. Összebarkácsolt egy házat és elvolt az ember egy munkahelyen. A fizu, gyakorlatilag az életkorral nőt.
2020. nov. 27. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
A sok munkahely váltást azonban nem nézték jó szemmel.
2020. nov. 27. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

"Arra gondolok, hogy megfigyeltem az idősebb korosztályban a többség nagyjából ott horgonyzott le, ahol először elkezdett dolgozni."


De ez nemcsak a keleti blokkban volt így, régebben a dolgozók nagyon-nagyon-nagyon kötődtek a munkahelyükhöz, sokkal jobban mint ma, gyakorlatilag a második család volt, ilyen, hogy karrier váltás nagyon ritkán volt, ma meg sok ember van, aki mondjuk negyven fölött tanul új szakmát, és nemhogy más céghez, hanem másik munkaterületre megy dolgozni.

Többek közt pont emiatt is szűnt meg a szakszervezetek súlya, mert régen az egy vállalatnál dolgozók ismerték egymást mondjuk tíz éve legalább, nyilván megbeszélték, hogy most akkor sztrájkolunk, ha nem lesz meg a kért béremelés, és be is tartották, gyakran egymásért. Ma ez nincs meg, nem tetszik a munkahelyed, mégy máshová.

Persze ehhez kellett a nagyobb mobilitás, és az, hogy ma ez nem stigma, régen pont mert ritka volt gyanús volt ha valakinek kettőnál, háromnál több munkahelye volt.

Msot meg lassan a job-hopperkedés is teljesen elfogadott lesz, ha három évente állást tíz évente meg karriert váltasz.

2020. nov. 27. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Mikor nagymamám munkahelyet akart váltani (1x) nagy állami cégtől, akkor nem engedték el, pedig a másik cég átvette volna. Az igazgató behivatta és mondta neki, hogy nem szokás onnan elmenni.


Lakást igényleni lehetett. Ők kértek 3 szobásat (mert volt egy fiúk + egy lányuk), ehhez le kellett mondaniuk a saját 2 szobás lakásukról, úgy, hogy nem tudták mit kapnak helyette, majd felajánlottak két lakást nekik 1-1 cigánytelep mellett (közben a cigányok elköltöztek és jó környék lett).

2020. nov. 27. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Beosztotti munkakörökbe hirdették a munkaköröket újságokban, és a gyárak-vállalatok bejárati kapujánál kitett táblákon felsorolva a betölthető állásokat. Az új munkahelyen általában egy kicsivel több fizetést adtak, mint ahonnan kiléptek. A lakás az más tészta volt.

Városokban tanácsi kiutalású bérlemények voltak, faluhelyeken saját tulajdonú. Érdekes módon a városok külterületi részeiben található kertes házak is zömmel magántulajdonban voltak, így Budapesten is. Más városban lévő munkahelyre vagy ingáztál (sokan pl. 60 km-ről is vonatoztak naponta retúr a fővárosi munkahelyekre), vagy a vállalat/gyár munkásszállására mentél, vagy feketén albérletbe. Ugyanis a tanácsi bérleményekbe tilos volt albérlőt fogadni, ezért "rokonnak" lettek bejelentve. Ezt nem nagyon vizsgálták, kivétel, ha valaki névtelenül följelentett, ill. egy III/III-as besúgott.

Viszont a tanácsi bérlakásokat el lehetett cserélni, de egy fővárosi bérlakásért szintén feketén pénzt kértek. Ezt pénz kölcsönadása címén rendezték. A nagyobb(nevesebb) munkahelyeknek volt lakásbérleti kiutalási jogkörük, de ha onnan kiléptél, a bérlakásból is ki kellett költözni.

2020. nov. 27. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2020. nov. 28. 10:15
 9/9 anonim ***** válasza:
Azért azt tudni kell, sokkal homogénebb volt akkor minden, nem volt ekkora népvándorlás. Sokan a településükről házasodtak, nem is mentek ki életükben a megyéből, ahol éltek. Hasonló volt az egész országban a bérek és munkahelyek eloszlása. Az Alföldön cukorgyárak, állami gazdaságok voltak, a hegyvidéki területeken kohók, és megannyi bánya. Ma koncentráltabb az ipar, a kapitalizmus nem szocialista alapon hoz ide munkát. Az Észak- Dunántúl tele gyárakkal, az ország többi része meg lepusztult.
2021. júl. 31. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!