Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Tényleg "mindennek" 20%-kal...

Tényleg "mindennek" 20%-kal emelkedett az ára 1 év alatt Magyarországon?

Figyelt kérdés

Én hozok néhány példát, aminél nem érzem:

- energiaárak,

- kábeles Digi szolgáltatás,

- Telenor mobilszolgáltatás,

- szórakoztató elektronikai eszközök,

- orvos által felírt gyógyszerek

- brikett a Praktikerből.


Mi az a minden, amit Ti alá tudtok támasztani pl. egy évvel ezelőtti számlákkal, hogy ténylegesen MINDEN ára 20%-kal magasabb lett?


Nem mondom azt, hogy nem volt infláció, azt sem, hogy nem gyengült a forint az euróhoz képest, csupán arra lennék kíváncsi, hogy ha "mindennek" az ára 20%-kal emelkedett és ez egy 100%-ban hasznos válasz, akkor miként találok olyan terméket, aminek nem. :)



#infláció, áremelkedés
2020. nov. 15. 13:15
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
88%
Én emlékszem 6-7 éve a kedvenc cipőboltomban 28-ért vettem egy női bokacsizmát. Most ugyanott 50-60 körül van az ára. A mango, zara 50-60 ezerért árul minőségibb téli szövetkabátokat. Ez pár éve még nagyon nem így volt. Most éppen ezen vagyok kiakadva, de lehetne még sorolni. Szóval nagyon mennek fel az árak, és nem az elmúlt 1 évben.
2020. nov. 15. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
83%
Hát baromi fura árak vannak, az tuti biztos, közben meg megy a hablaty, hogy nincs áremelkedés... Ja, Mozambikban?
2020. nov. 15. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
Honnan megy a hablaty, hogy nincs áremelkedés? A KSH pl. 3%-os inflációt állapított meg egyéves viszonylatban októberre. Hozzáteszem Mozambikban is ugyanennyi.
2020. nov. 15. 15:17
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Én nagy vonalakban átlag dolgokat vásárolok a boltba, tej,kenyér,macskakaja,sajt,zöldség .stb..stb.

Na már most tavasszal ezekért egy vásárlásnál átlag 4500-5000 ft hagytam ott.Most 7000ft nagyon alsó hangon.Biztos hogy az alapélelmiszerek ára drágult.

2020. nov. 15. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
78%

Kérdező, a probléma ott van, hogy mindenki kiemel 1-2 példát, az inflációt viszont soha nem így mérték.

Szezonálisan nőnek egyes termékek árai, de összességében nem változnak jelentősen. Tegnap vettünk műszaki cikkeket, valóban többe került a laptop, mint amennyiért néztük 1 évvel korábban - ellenben a beltartalma sokkal több lett. Más minőséget kapunk meg most a magasabb árért. Ha beértük volna azzal a képességgel amit tavaly ilyenkor néztünk, akkor az most jóval kevesebbe kerülne már a tavalyi áránál. Ahogy vettünk egy tévét is. Majdnem pontosan ugyanolyat, amit 2 évvel ezelőtt, mert a másik tévénket is lecseréljük. Az speciel most majdnem 40 ezerrel kevesebbe került, mint amennyiért az előzőt megvettük. Ugyanazon márka, majdnem pontosan ugyanazon tévéje, csak idei gyártmány - nagyon jó, nagy képernyős stb. és az ára alacsonyabb - mert már vannak nála jobbak a piacon. Mobiltelefont kell majd vennünk a gyereknek és nyilván nem fogjuk neki tudni most ugyanannyiért megvenni, mint az előzőt, többe fog kerülni. Viszont pontosan azért, amiért újat akar magának - mert már keveset tud számára a régi telefonja és az új azért lesz drágább, mert sokkal magasabb a beltartalma.

Az élelmiszereknél valóban volt jelentős áremelkedés és ez főképpen a külföldről érkező termékeken látható, ahogy az euro-forint árfolyam megdobja. A magyar termelők meg persze hogy nem fogják sokkal olcsóbban adni. Ha kintről a tojás 50Ft darabja, akkor nem fogja a magyar termelő most is 35Ft-ért adni a magáét, hanem ő is emeli annyira amennyire csak tudja. Ha az emberek jobban odafigyelnének hogy magyar termékeket vásároljanak, akkor kevésbé lenne érezhető az áremelkedés.

De az össz inflációnak ezek csak kis részét adják, súlyozottan nézik azt, hogy a jövedelmünkből miket vásárolunk meg. A rezsiköltségek évek óta nem emelkedtek - és ez hatalmas részét teszi ki a fogyasztásunknak, ellensúlyozza más termékek áremelkedését. Ezért olyan érthetetlen sokaknak, hogyan lehet 3% az infláció, mikor látom, hogy az X terméknek 12%-t nőtt az ára. Hát így.

De ez minden évben így volt korábban is - vagyis akkor is nagyobb volt az egyes termékek árnövekedése, vagy éppen hogy azoké nem volt magas, de a rezsiköltségeké meg igen.

2020. nov. 15. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

"A rezsiköltségek évek óta nem emelkedtek - és ez hatalmas részét teszi ki a fogyasztásunknak" Tény hogy évek óta nem emelkedett, de nem mondanám hogy ez teszi ki.

A fűtés nélkül havi 25e az össz rezsink, villany, víz, gáz, internet, TV...

A fűtés +20e, ez ami sokk volt, de nálunk most cseréltük nyílászárókat, szigeteltünk, így köv. évre 10~12e /hóra számítok. :-)

2020. nov. 15. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
50%

#16 Mivel korábban, amikor a rezsiköltségek minden évben infláció FELETT drágultak, akkor a bevételek nagyobb részét tették ki - most meg, hogy már évek óta nem drágulnak, ellenben a jövedelmek jelentősen emelkedtek, a rezsiköltségek nyilvánvalóan kisebb részét adják a kiadásoknak. De ettől még ez az egyik legjelentősebb kiadása az embereknek.

Szerencsére ma már nem a családi költségvetés 40%-t teszi ki hanem sokkal kisebbet.

2020. nov. 15. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Azt szokták mondani statisztikusok, hogy az átlag azaz érték, ami soha nem valósul meg. Senkinek sincs átlagfizetése, senki sem átlag áremelkedést érzékel (ténylegesen). Ennek az az egyszerű oka, hogy az átlag egy összességre kiszámított adat. Az összesség (itt a lekosság) azonban soha nem homogén, hanem nagyon széles skálán él.

Néhány extrém példa:

emelkedik néhány alapélelmiszer 10%-kal. Akinek nem sokra telik, és fogyasztásának zöme ez, annak ez az áremelkedés akár 50% is lehet. Aki viszont nagyvilági életet él, esetleg ki sem tudja mutatni, mondjuk 0,1% ez nála.

Emelkedik néhány fontos gyógyszer ára 10%-kal. Azok az emberek, akiknek éppen erre van szükségük és szegények, ezt 10-15%-nak élik meg. Akik ezeket nem használják, 0% áremelkedésük van.

Emelkedik néhány szórakoztató elektronikai cikk ára 10%-kal. Néhány fiatal, aki erre van kattanva, megéli pár százalékos összeemelkedésnek, a többi meg nem is tud róla.


Az utóbbi időben néhány élelmiszer durván emelkedett. A húsok ára például bevásárlóközpontokban 5-15%-kal emelkedett, néhány piacon viszont 100-150%-kal! Ezen túl minden olyan termék ára emelkedett, amelyet járványos időszakban jellemzően vásárolnak. Például néhány gyógykészítmény, immunerősítő, étrendkiegészítő. Ezek 5-80% áremelkedést produkálnak, aki az alacsonyabb emelkedésűből vásárol, annak fel sem tűnik, aki majdnem duplájáért veszi, az morog. De az áremelkedés "hatása" erősen függ a vásárlási szokástól, ezért lesznek, akik ugyanezt 20%-nak élik meg, mások meg 5%-nak. Számukra a havi kiadás ennyivel nő. Ez nem azonos semmiféle inflációval, ez az egyéni érzet.


A magyar közbeszédben egyébként a "minden" azt jelenti, "sok". Mármint az ő szokásaiban. Ezért aztán mindig lesznek, akiknek a "sok" is "szinte semmi". Nem kell túlértékelni, mindig attól függ, mit is akarunk megállapítani. Az energiahordozók például jellemzően nem emelkedtek majd egy évtizede, mégis azt mondjuk, hogy jelentős a drágulás. Ez azért van, mert az energiahordozók világpiaci ára jelentősen csökkent az utóbbi évtizedben, tehát ahhoz képest, amennyi lehetne, drága.

2020. nov. 15. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!