Tényleg "mindennek" 20%-kal emelkedett az ára 1 év alatt Magyarországon?
Én hozok néhány példát, aminél nem érzem:
- energiaárak,
- kábeles Digi szolgáltatás,
- Telenor mobilszolgáltatás,
- szórakoztató elektronikai eszközök,
- orvos által felírt gyógyszerek
- brikett a Praktikerből.
Mi az a minden, amit Ti alá tudtok támasztani pl. egy évvel ezelőtti számlákkal, hogy ténylegesen MINDEN ára 20%-kal magasabb lett?
Nem mondom azt, hogy nem volt infláció, azt sem, hogy nem gyengült a forint az euróhoz képest, csupán arra lennék kíváncsi, hogy ha "mindennek" az ára 20%-kal emelkedett és ez egy 100%-ban hasznos válasz, akkor miként találok olyan terméket, aminek nem. :)
Ahonnan ki emelted: "már most átlag 20% -al többe kerül minden mint 1 éve ilyenkor."
kulcsszó "átlag", vagy is van ami nem de van ami 50% -al, vagy mint a kézfertőtlenítő és gumi kesztyű 500~1000% -al nőt.
Sok termék van ahol még nem érezni az áremelkedést, mert még nem hullámozott oda a gazdasági változások, nem érinti még közvetlen az USD/EUR árfolyam változása...
De sok termék, főleg élelmiszer ami romlandó, ott már érezhető.
Nézd meg pl. a hús és zöldség árak változását. ;-)
Az előfizetési díj közvetlen nem jó példa.
Mert a szolgáltató közvetlen nem emelheti meg egyoldalúan a díját.
Csak úgy, hogy az ügyfél is hozzá járul, ami azt jelenti hogy szolgáltatási csomagokat kell bevezetnie, és a régieket ki, majd erre átterelni az előfizetőt. Ezt rendszeresen csinálják, így emelik a díjakat.
Ha közvetlen akarna emelni, akkor az előfizető a szerződést kötbér nélkül felmondhatja, és konkurenciához mehet, ezt pedig nem engedhetik meg. 20% -ért, mert csoportos szolgáltatás váltás lenne.
Az energia, víz, gáz, fűtés... pedig megint egy kényes és törvényileg is szabályzott. Tehát ott se tud közvetlen emelni, ott ennek bürokratikus folyamata van.
Illetve nincs is szükségük emelésre, így is EU -s áron kapjuk a keleti színvonalt.
"szórakoztató elektronikai eszközök" ára is változik, vagy is ahogy elavul úgy évről évre olcsóbb egy-egy model, és jön helyére új.
Ahol nem emelkedett ott 1~2 éves széria van, aminek az árának csökkennie kellet volna 20~30% -al.
Az újabb modellek pedig 20~30% -al lettek drágábbak, tehát ott meg van az emelkedés.
"orvos által felírt gyógyszerek" << pedig megint egy kacifántos dolog, mert ezeken TB támogatás van, és van ami szabályozott.
Itt készlet hiány lesz az olcsóbból, majd a drágábbra átvezetik a beteget, ezzel akár 50~60% -al is drágább gyógyszerre.
Ami pedig nem TB támogatott, receptnélküli, ott pedig meg van 20% -os emelkedés, vitaminoknál még 50% is most.
Szerintem az élelmiszer áa az, ami rettentő mértékben emelkedett, főleg a zöldség és a gyümölcs. Mi mondjuk piacra járunk többnyire, van, amit ismerőstől szerzünk be, így van, amit olcsón meg tudunk úszni, de a boltokban járva elképesztő árakat látok.
Alma 5-600 ft/kg, sütőtök 300 ft/kg, hagyma 2-300 ft/kg, pedig ezek mind szezonálisak. A tejszínhab, amit mindig veszünk, 320 helyett lassan 400 forint, az élesztő 50 helyett 70, és így tovább, most egyenként azért nem akarok mindent felsorolni.
De egy 4 fős családnál a kaja azért jelentős kiadás és nagyon érződi az áremelkedés.
Köszönöm mindenkinek az eddigi válaszokat, én mindet hasznosra értékeltem, azt is, amellyel vagy nem értek egyet, vagy adott esetben tévedést is tartalmaz. Én magam is tévedtem, mert a másik kérdésnél az "átlagban" szót nem vettem figyelembe, de szerintem olyan, bármilyen szép is a magyar nyelv, nincsen, hogy "átlagban minden". Ha ezt elfogadjuk, akkor például mondhatjuk Korózs Lajos elmúlt fél éves két tévedésére, egyrészt az álmentősre, majd a múlt heti 2016-os statisztikára, amiben a leggyakoribb halálokként szerinte 2020-ra a koronavírus szerepel, hogy átlagban, minden ellenzéki párt hazudik. De tegyük félre a pártpolitikát.
Az előfizetési díj részben jó példa. Ha valakinek nem határozott idejű szerződése van, nekem a Digi esetében évekkel ezelőtt lejárt, a Telenor esetében pedig sosem volt, listaárat vagy listaárból valamilyen egyéni kedvezményt érvényesít a szolgáltató. Abban is biztos vagyok, hogy az ÁSZF-ben szerepel, hogy a nem határozott idejű szerződésekkel rendelkező előfizetők esetében évente a KSH infláció mértékével, vagy annál nagyobb mértékben is emelni lehet a díjakon. Mindenesetre én eddig mindkettőnél változatlan árat fizetek, sőt a Digi a nyáron pár hónapig érvényesített egy 200 forintos kedvezményt is, mert mióta előfizető vagyok nem kérek papíralapú számlát, ezt pár hónapja megint elfelejtik érvényesíteni mondjuk.
Az energiaár törvényben szabályozott, tehát magánfogyasztók részére nem lehet emelni.
Az elektronikai eszközök esetében sem értek egyet feltétlenül. Tavaly ilyenkor a Samsung A50 illetve A70-es mobiltelefon mozgott 100 és 130 ezres árakon, most az idei modellek az A51 és az A71. Sőt a Black Friday esetében az A51-est már láttam 80 ezerért is.
Gyógyszerek. Részben orvos által felírtat szedek, részben nem vénykötelest. Az Algoflex Forte Dolo ára nem változott, a hatóanyag csökkent, de az egy talán EU-s szabályozásnak köszönhetően, hogy a vény nélkül kapható gyógyszerek ibuprofen tartalmának határértéke csökkent. Az Algoflex Forte vagy most a Dolo 20 db-os kiszerelésben évek óta 2000 és 2600 forint között mozog, akciótól függően.
Fertőtlenítő eszközök közül, leginkább azt látom, hogy a korábbi kézfertőtlenítők eltűntek, esetleg keveset gyártanak, rendelnek és más márka áll rendelkezésre, nagyobb kiszerelésben, de a tavaszi áruk már a felére kezd csökkenni. Maszk is egy érdekes téma, a helyi patikában az "egyszerhasználatos" maszk 600 forint, szemben vele az élelmiszerboltban 150. Aliexpressről lehet rendelni nagy tételben vélhetően ugyanazt a maszkot. Én magam a mosható maszkok híve vagyok, 1000 forintért vállalható kinézetű textilmaszkot lehet kapni. Nyilván ennek az árára, hogy tavaly mennyibe került, szerintem senkinek nincs rálátása, hiszen ez Magyarországon egy új "üzletág" lett.
A friss élelmiszeralapanyagok ára Magyarországon mindig hektikus. Ha nincs csapadék azért lesz drága, ha van csapadék azért lesz drága, ha nincs munkaerő azért drágul, ha van munkaerő azért, mert meg kell fizetni. Sajnos ez egy tendencia.
Összességében csak arra akartam kilyukadni mind ott a kérdésnél a 0%-os hasznosságú válaszommal, mind pedig a kérdéssel, hogy szerintem ezt a 20%-os emelkedést nagyon nehéz meghatározni, sokan érzetre ezen az oldalon 200%-os inflációt kiáltanak, a KSH 3-4%-ot mond átlagosnak. Szerintem, ha a HUF / EUR árfolyamváltozást is figyelembe vesszük is 10% alatt van az infláció, én egyáltalán nem érzékelem a fizetésem akkora elértéktelenedését, mint amit itt az oldalon fel szoktak vetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!