Mennyire igaz Magyarországra hogy gazdag szülőnek a gyereke gazdag lesz, míg szegénynek a gyereke szegény marad?(Feudális, Horty féle társadalmi mobilitás)
Ehhez Horthynak semmi köze.
Ha gazdag a szülő, az nyilván ad lóvét a gyereknek iskolára és vállalkozásra, hogy elkezdje az életét így jobb esélyekkel indul.
Ilyen a kapitalizmus.
Vissza mehetünk a szocializmusba ahol mindenki csóró volt oszt akkor nem fáj az irigyek zúzája.
Viszont most a szegény ember gyereke is felemelkedhet anyagilag.
Igaz az USAban vannak brutális ellenpéldák, amikor a gazdag ember bszik a gyerekére...
Nem. Az egykulcsos adó bevezetése a felsőbb jövedelmi tizedeknek kedvezett, az alsóknak nőtt az adóterhe. Az új sztrájktörvény a munkáltatókat védi inkább. A minimálbér és a létminimum végre elérték egymást, de ez max. annyit jelent, hogy a szegények közt már nincsenek éhezők elméleti síkon. Az ukránok tízezrével özönlöttek be, lenyomják a béreket.
Ez az, ami tuti. Amiért nem számolunk mediánbért, nem számolunk létminimumokat, a munkanélküliek is csak 3 hónapig jelennek meg a rendszerben stb. többet nem tudok mondani.
Akkor tulajdonképpen nemesi cím helyett a gazdag kölyke a pénzt örökli tehát ugyanaz a rendszer, születésalapú.
Csak a retkes parasztnak van 0,1% esélye kitörni ha élete végéig dolgozik 16 órában.
Alapvetően igaz.
Amivel ez ellen tenni lehet:
-örökösödési adó
-vagyon adó
-ingyenes oktatás/oktatási támogatás szegényebbek részére
-csökkenteni a színvonalkülönbséget a különböző általános iskolák között
-olyan szociális támogató rendszer, amely a gyerekeket lelkileg segíti
-több sávos adózás
-támogatás az életüket kezdő szegényebb fiatalok számára
Horthy-feudalizmus? Kitörési lehetőség? :D
Örülhetnénk, ha ma annyit tenne a kormány, mint akkor a különböző népi kollégiumok életre hívásával (pl. Bolyai Kollégium, Györffy Kollégium). Ezek voltak első komolyabb, állami szintű törekvések arra, hogy a tehetséges szegényparaszti gyerekek egyetemen tanulhassanak. Olyan nevek foglalkoztak az ilyen,hátrányosabb környezetből érkező fiatalok tanulási lehetőségeinek és diploma szerzési lehetőségeinek javításával, mint Móricz Zsigmond, Németh László, Illyés Gyula, Cs. Szabó László és Zilahy Lajos.
Én abszolút igaznak gondolom, hogy a szegénységből nagyon nehéz kitörni, illetve nyilván gazdag, diplomás szülők gyerekének több lehetősége van diplomát szerezni, de ez azért nem csak magyar-specifikus dolog. De nálunk nincs erre valami sok megoldási kísérlet. Az nem kitörés és nem megoldás, hogy osztogatjuk a támogatást szülésért cserébe.
"Bár ha minden igaz ez 7 generáción keresztül tart a cikk szerint nem túl reális."
Mint minden model, ez is bizonyos tényezők változatlansága esetén működik csak. Pl.: biztos nem számolták bele ezt a mostani járványt, ami lehet 1-2 generációval kitolná a számot, de ha teszem azt fel Románia és Szlovákia teljesen befuccsolna, míg mi nem, akkor mi lennék az új lokális gazdasági erő, hozzánk áramolnának be a javak, ami pedig 1-2 generációt javítana a dolgokon.
Attól függően, hogy mit értünk kitörésnek, szerintem elég reális képet mutat a számítás. Ha nem is pontos számértékben, de rangsorban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!