Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ez az új orvos törvény mikortó...

Ez az új orvos törvény mikortól lép életbe?

Figyelt kérdés
Ha jól értem akkor választaniuk kell az orvosoknak a kórházi és a magánpraxis között?

2020. okt. 24. 21:23
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

2021. január elsejétől.



A törvény, az állami és önkormányzati fenntartású intézmények orvosait szabályozza. És ezt a paragrafust keresed: "Az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy további munkavégzésre irányuló jogviszonyt, ideértve más keresőfoglalkoztatást, valamint díjazás ellenében folytatott tevékenységet is – a tudományos, oktatói, művészeti, lektori, szerkesztői, jogi oltalom alá eső szellemi tevékenység, a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony (a továbbiakban együtt: gyakorolható tevékenység) kivételével – kizárólag a Kormány által kijelölt szerv előzetes

engedélyével létesíthet."

Tehát nemcsak a állami és magánpraxist választja szét, hanem mindenféle másodállást tilt. Nemcsak a párhuzamos állami és magánpraxis gyakori az orvosoknál, hanem olyan is van, hogy két, állami fenntartású intézményben párhuzamosan van jogviszonya.


Ezzel egy időben az orvosok a közalkalmazotti törvény viszonylagos védelme alól kikerülnek. (Tudom, a lőtéri kutyát nem érdekeli, de ugyanezt csinálták csak pepitában a kulturális intézmények dolgozóival is: levélárak, könyvtárak, múzeumok, művelődési házak, színházak. Ez a változás 2020. november elsejével lép életbe.)


Továbbá az új, egészségügyi szolgálati jogviszony lehetővé teszi az orvosok kirendelését 1 évre, ami +1 évvel hosszabbítható. (Tehát bármikor mondhatják azt az orvosnak, hogy húzzál Alsó-Bivalybasznádra 2 évre.)


Teljes törvény itt (letöltést indít a link!):

[link]

2020. okt. 24. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Az új törvény több mindent tartalmaz, nem csak az orvosokra vonatkozik, hanem a szakápolókra is, akiknek viszont nem nő a fizetésük.


1. Január 1-től nem fogadhatnak el hálapénzt és ha valaki ad, azt is fel kell jelenteni.


2. Aki magánorvoshoz megy, az nem veheti igénybe az állami eü ellátást annál az orvosnál (tehát, ha magánban mész nőgyógyász szűrővizsgálatra és közben kiderül, hogy terhes vagy, akkor vagy magánban szülsz vagy keresel egy másik orvost). Szintén január 1-től.


3. Az orvosok és szakápolók csak engedéllyel vállalhatnak (bármilyen, akár nem orvosi) másodállást. Az egyéni vállalkozók szintén nem dolgozhatnak be több helyre. Január 1-től engedélyköteles. (Valószínűleg lesz egy kisebb orvoshiány január-február környékén, mert nem fogják tudni időben megadni az engedélyeket mindenkinek).


4. Az orvosok áthelyezhetők lesznek indoklás nélkül maximum két évre másik városba, akár veszélyhelyzeten kívüli időszakban is - ez az új szerződés aláírásától jön létre, ha jól értem.


Ezt szinte biztos, hogy módosítani fogják, mert jelenleg bárki (pl. terhes, kisgyerekeit egyedül nevelő szülő vagy mindkét egészségügyi szülő az ország két végébe) áthelyezhető, plusz bér nélkül és ha jól értem, még a lakhatásáról, gyerekek új iskolába íratásáról, férj új munkahelyéről is a családnak kell gondoskodnia az új városban/faluban, jelenleg 91%-a az orvosoknak/ápolóknak nyilatkozta felmérésen, hogy amennyiben ez a törvény marad, akkor nem fog kórházban dolgozni.


5. Fizetésemelés csak az orvosoknak, erre 2021, 2022 és 2023 van meghatározva, nem tudni, hogy év elején vagy az év utolsó napján emelnek, illetve azt sem, hogy mikor kapják meg (pl. a bruttó 300 ezer forintos jutalmat(?), amit idén kaptak kb. 3 hónappal a megkapás után utalták).

2020. okt. 24. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
És akkor milyen orvosok lesznek majd ezután a magánrendelőkben?? Mert akikhez én járok magánrendelésekre ők mind rendelnek a kórházakban is...
2020. okt. 24. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
#3 Ez engem is érdekelne.
2020. okt. 24. 23:35
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Igaziból itt sokan attól tartanak, hogy fordítva lesz. Nem lesz orvos a kórházakban, mert mindenki a magánrendelőkben fog dolgozni.


A nővérek és egyéb eü dolgozók, meg valószínűleg elmennek az aldiba dolgozni. Kevesebb a munka és jobb a fizetés alapon. Eddig legalább arra számíthattak, hogy kapnak hálapénzt, mostmár nem fognak azt sem kapni.

2020. okt. 24. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy azt nyilatkozták, hogy mindenki meg fogja kapni a másodállás engedélyét, szóval elvileg nem lesz gond. Az mondjuk kérdés, hogy azok, akik eddig orvosnak akartak menni, most kétszer meggondolják, hogy mit csináljanak és lehet, hogy retteghetünk, hogy kik fognak kijönni 8-9 év múlva (2 év gimi készülés + 6 év egyetem) az orvosi egyetemekről és szeretnénk-e majd, hogy ők kezeljenek, vagy inkább megkötjük a havi többszáz eurós osztrák biztosítást.
2020. okt. 24. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

2: "2. Aki magánorvoshoz megy, az nem veheti igénybe az állami eü ellátást annál az orvosnál (tehát, ha magánban mész nőgyógyász szűrővizsgálatra és közben kiderül, hogy terhes vagy, akkor vagy magánban szülsz vagy keresel egy másik orvost). Szintén január 1-től."


Bocs, de ez fából vaskarika.

Ha a nő maszek rendelésre jár X doktorhoz, és kiderül, hogy terhes, akkor mit tesz? Elmegy a kórházi terhesgondozásra is, ahol szintén kiderítik róla, hogy terhes. Amikor eljön szülésének ideje, beviszik a kórházba és megszüli a babáját annál az orvosnál, aki épp ügyeletben van. Ha ez az ember pont az, akinek a maszek rendelésére jár, akkor az lesz és kész.

Nem keres másik orvost, mert az orvos fogadása szülésre eleve tiltott lesz, hisz ez a hálapénz alapja.


Az más kérdés, hogy Magyarországon élünk és eddigi 47 évem alatt rengetegszer láttam már karón varjút.....


Szóval szerintem VÉLETLENÜL majd úgy alakul, hogy pont X doktor lesz azon az éjjelen ügyeletben. Ill. ha programozott császár lesz, akkor majd papíron műti Y doktor, aki csak bekukkant, hogy "Minden oké, X kolléga?", de valójában természetesen X doktor csinálja a császárt, aki a szülés után várja az anyukát magánrendelőjében, ahol négyszemközt, kórházon kívül természetesen minden rendezve lesz anyagilag - ugyanúgy mint eddig.

Y doktornak természetesen szintén van magánpraxisa, így X kolléga fordított helyzetben majd viszonozni tudja ezt a szívességet.

És mindenki boldog lesz. :-))))

És tulajdonképpen semmi sem változik. :-))))


Szóval Orbánék adtak egy hatalmas pofont a sz....nak.

De majd figyeld meg, hogy döngetik a mellüket, hogy megszüntették a hálapénzt, meg mennyi emeltek az orvosok bérén!

2020. okt. 24. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

2:

"Az egyéni vállalkozók szintén nem dolgozhatnak be több helyre."


Na, ez szintén érdekes lesz.

Tegyük fel, egy egyéni vállalkozó végez valami speciális tevékenységet kórházaknak (mondjuk valamilyen spéci orvosi műszert szervizel). Akkor ő ezentúl csak egyetlen kórház részére végezhet ilyen szolgáltatói tevékenységet? Mert akkor egyrészt neki felkopik az álla, másrészt a többi kórházat, amelyiknek ő eddig dolgozott, ki fogja ellátni?

Ez annyira nem fog működni, hogy az valami csodás lesz! Vagy "rugalmasan" értelmezik a jogszabályt (magyarul: ahol túl nagy kötöttséget jelent, ott nem tartják be), vagy lazán ellehetetlenülnek bizonyos tevékenységek, amik feltételei az orvosi munkának.

Én mindenesetre röhögve várom, mi fog kisülni ebből. Egy világjárvány közepén különösen vicces dolog káoszt csinálni az egészségügyben, megakadályozni a normális munkát és elvándorlásra késztetni a dolgozókat (a vezényelhetőségre gondolok).

2020. okt. 25. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!