Felszabadulás vagy megszállás? Melyik történt Magyarország esetében 1945-ben?
Az már szent igaz, hogy a történelmet a győztesek írják. Ezért igyekszem megismerni több szemszögből is.
És igen, kimehetett volna innen a szovjet haderő, viszont nem lett volna biztos támasza Rákosi kommunista pártjának, na meg a hatalomra kerüléséhez.
Megszállás volt.
Tudatos tervezés eredménye.
Sajnos a kommunizmus világhatalma megvalósításához, legfontosabb európai zsámolyául Hazánkat szemelte ki. A földrajzi elhelyezkedésen kívül sok egyéb, számára kedvező érv szólt emellett.
A kor világtörténelmi befolyásoló tényezői, amelyek tulajdonképpen a legfontosabbak a történések szempontjából nagyon sok karaktert igényelnének. Ezekre sajnos itt nincs elég hely.
Egy keresztény erkölcsi értékrenden nyugvó kulturális hagyományokkal rendelkező társadalom szellemi, anyagi, morális megsemmisítésére irányuló kísérletét nem lehet másnak nevezni! ...de ember tervez Isten végez! A kommunizmus megbukott.
A kommunizmus legnagyobb bűne, hogy a javak elosztásának igazságosságát hirdető eszmerendszert, a bármely társadalmak számára ideális közösségi létet, a "spiritusz rektor" azaz Jézus nélkül képzelte el.
Kihagyta az alkotásból az alkotót; Istent!
A fasizmus, a távoli "másod unokatestvér" is hasonló betegségekkel küzdött, de ez már egy másik poszt.
Átéltem azt a kort.
Felszabadulás volt a szegényparasztok,uradalmi cselédek,munkások számára a hihetetlen nyomorúságból. A cselédek egyszobás,szabadkéményes házakban,vagy leromlott tanyákban laktak a családjukkal együtt, a pesti munkások pedig bádogból,fából összetákolt házakban a Valéria-telepen. Ők emberi körülmények közé kerültek.
A gazdagok,gyárosok,arisztokraták elvesztették a vagyonukat,sokukat elvitték Kistarcsára,ahol cselédek,inasok nélkül kellett felöltözniük,olyan körülmények között kellett élniük és DOLGOZNIUK, mint az addig emberszámba nem vett cselédeiknek. Az ő számukra ez nem volt felszabadítás.
A katolikus egyház elvesztette a vagyonát,az uradalmait,és nem szólhatott bele az állami ügyekbe. Grősz József kalocsai érsek írja az emlékirataiban: nem az oroszok hordták szét a magtárakban levő gabonát, a jószágokat,hanem az uradalom cselédei. Pedig tudták,hogy ez lopás és súlyos bűn! (csak megjegyzem: az éhség nagy úr.)
Döntse el mindenki,hogy gazdasági értelemben felszabadítás volt-e?
A Jaltai-egyezményben hazánkat a szovjeteknek "adták",akik megszálltak bennünket. A Rákosi-korban még kevés katonájuk volt az országban,56 után viszont lényegesen több volt a megszálló csapatok létszáma.
Nem a megszállás volt a legtragikusabb,hanem az,hogy Moszkva szabta meg az ideológiai és gazdasági feltételeket.
A gazdaság korlátozottan működött, az erkölcs elveszett.
Jézusnak csak annyi köze van az egészhez,hogy engedte megtörténni ezt!
Ma a kormány újra erősiti az egyház befolyását,még az alkotmányba is beakarja venni a keresztény értékeket. Mégis az emberek többsége újra a háború előtti viszonyok között él,és süllyed egyre lejjebb a létbizonytalanságba.
1945 felszabadulás volt sokaknak,és elnyomás az egész országnak.
Nem VAGY, hanem ÉS.
Mind a kettő történt. Volt, akiknek a helyzete javult, másoknak rosszabbodott. Amíg az emberek úgy akarják eldönteni ezt a kérdést, hogy vagy ez történt, vagy az, addig nem fog sikerülni eldönteni.
Történt valami, ami egyeseknek megszállás, másoknak felszabadulás, megint másoknak mindegy volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!