Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Fidesz gazdasági modellje...

A Fidesz gazdasági modellje kapitalista vagy poszt-szocialista leginkább?

Figyelt kérdés
Nekem úgy tűnik, hogy ők egy afféle poszt-kádárista modellt próbálnak fenntartani egy olyan gazdasági és szociális rendszerben, ami alapvetően kapitalista. Hogyan fér a kettő össze?

2020. okt. 2. 15:00
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Valójában ha belegondolsz a kapitalista és a szovjet típusú szocialista gazdaság között sincs akkora nagy különbség, mint sokan gondolják. Általában és leegyszerűsítve a tőkejavak magántulajdonlására szoktak kilyukadni, hogy ez az eltérés egyik legfőbb alapja. De a tulajdonlás szimplán emberi, jogi konstrukció, nem objektív tény. Ami az objektív tény, hogy ki rendelkezik a nemzeti javak felett, ki dönt róla, esetleg ki élvezheti a hasznát. Azaz kinek van hatalma felette.

A kádári szocializmusban minden fel volt címkézve, hogy népi-valami, állami-valami (ipari létesítmények, ingatlanok, üdülők, tőkejavak egy tszben) azzal a látszattal, hogy ezek valami köztulajdonok és a nép rendelkezik felettük. Valójában a népnek semmi köze nem volt hozzá, hanem a párt rendelkezett felettük, egy kis csoportnyi ember, aki megmondta, hogy ezzel most ez lesz, azzal ez, itt ezt gyártunk ott amazt, ezt a lakást ez meg az kapja, xy itt üdülhet, amaz meg ott vadászhat a népi vadbirtokon.

A kapitalista rendszer is sokszor ugyanide lyukad ki ha a tőke koncentrálódik egy szűk kör kezébe, akik a nemzeti javak nagy részét birtokolják. Amerikában is jellemző ez, amikor néhány nagyon gazdag ember uralja a gazdaság nagy részét, befektetők szűk körének kezében van a tőke nagy része.

Talán abban lehet eltérés, hogy mennyire fonódik össze a politikai és ez a gazdasági javak feletti rendelkezés. Bár az Egyesült Államokban is nagyon jellemző ez, ahol lobbiznak a nagyvállalatok emberei a politikusoknál és szoros kapcsolatban vannak. Viszont Magyarországon meg annyira összeolvadt ez a két dolog, hogy inkább már a Kádár rendszerhez hasonlít újra. Van egy szűk kör, akik kizárólagos hatalommal bírnak a gazdaság felett, mint annak idején a kommunista párt. A gazdaság nagy részét kézi vezérléssel irányítják, megmondják hogy itt ez lesz, ott amaz, ide üdülőket építünk, oda stadiont, itt ilyen gyár lesz ott olyan stb. Van persze egy kis és mikrovállalkozói rész szabadkézen, de ez a gazdaság egészében jelentéktelen - és teszem hozzá már a Kádár rendszerben is volt már a 80-as években. Illetve van a részben német tőkéből meg vezetéssel működő ipar, ami szintén kézi vezérléssel működik, állami pénzekkel, adókedvezményekkel kontrollálva. Kicsit ez meg olyan mint annak idején a különböző együttműködés Moszkvával.

Azok az országok különböznek inkább, ahol nincs "párt", ami megmondja pontosan mi lesz a gazdaságban (mit építünk, mit gyártunk, hogy gyártunk). Nem avatkoznak ilyen szinten bele, és nem is tudnak. A politikai és gazdasági elit szétválik, illetve a gazdasági elit sem annyira koncentrált, hogy csak néhány emberből áll, akik egymaguk tudnak jelentős horderejű döntéseket hozni egy egész ország gazdaságára kihatva. A politika természetesen ettől még foglalkozik a gazdasággal, csak nem kézi vezérléssel, hanem támogatja annak működését, hosszú távú fejlődését és nem avatkozik bele pl. EU-s pénzek önkényes szétosztásával, gazdasági szereplők extrém szubvencionálásával és extrém mértékű állami transzferek (óriási közterhek, adók, járulékok az átlag embernek) önkényes újraelosztásával (közbeszerzések, stadionépítések és mindenféle párt tag cég támogatásával)

2020. okt. 5. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
Protekciós vadkaptalista
2020. okt. 6. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!