Jelenleg, hogy áll a magyarországi cigány populáció? Mennyien vannak?
Üdv, én egy teljesen amatőr, ám a téma iránt leküzdhetetlen érdeklődéssel bíró nem-cigány személy vagyok, s alább megosztanám tudásomat!
A magyarországi cigányság pontos számát (gyakorlatilag minden más országéhoz hasonlóan) roppant nehéz meghatározni. Ennek számos oka van. Egy közülük az, hogy népszámlálás csak 10 évente van, s az ott elnyert adatok sem tekinthetők éppen tűpontosságúnak. Ez nyilván nem a számlálóbiztosok hibája; az ok sokkal inkább abban keresendő, hogy nagyon sok cigány vallja magát magyarnak a népszámláskor. Vagy épp nem nyilatkozik. De előfordul olyan is, hogy csökkent mértékű olvasáskészségének nyomán románnak vallja magát. Sőt, olyanok is akadnak szép számmal, akik hivatalosan nem is léteznek, mert nincsen anyakönyvi kivonatuk, személyi igazolványuk, lakcímkártyájuk; márpedig a cigányoknál bevett szokás, hogy a família egy része egy időre távoli rokonokhoz költözik. Mindezek nyomán tehát a cigányok számának meghatározása nem úgy működik, mint az, hogy megszámlálják, hány lakosa van egy falunak. Ezeket figyelembe véve meglehetősen nehéz dolgunk van annak kivizsgálásában, hogy hány cigány is él ma Magyarországon.
A legutóbbi népszámlálás 2011-ben volt, azaz közel tíz éve. Értelemszerűen az akkori adatok már csak az eltelt idő miatt sem vehetőek komolyan, de lássuk, mit ír a hivatalos statisztika: kb. 350 000 fő (a pontos számra nem emlékszem). Nyilván ez akkoriban sem állta meg a helyét (lásd fentiek). 2017-ben a Debreceni Egyetem szociológiatanszéke végzett egy átfogóbb (és a KSH-nál vélhetően nagyobb motivációval is rendelkező) kutatást, melyben nagyjából 800.000-res számot határoztak meg. A végső szám kimondása előtt még ne feledkezzünk meg egy dologról, a vegyesházasságokról. Akinek egyik szülője cigány, a másik meg nem, ő minek számít vajon?
Figyelembe véve, hogy egy átlagos cigány családban legalább 3-4 gyermek van, míg egy átlagos magyar családban maximum 2, de egyre nő azok száma, akiknél egy sem, előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz egy úgynevezett cigány babyboom. Vagyis, amikor a magyar csecsemők kisebbségben lesznek a cigány csecsemőkhöz képest, vagy másképp fogalmazva: több cigány nő fog szülni, mint magyar. Én nem vagyok kormánypárti, de azt el kell ismernem, hogy a Fidesz ezt meglátta, és ennek megállítása érdekében meg is alkotta a CSOK-ot, ami tagadhatatlanul javít a magyar csecsemők arányán. Bár azért ezzel kapcsolatban is rengeteg a kérdőjel, hisz nem tudjuk, meddig lesz ez a program elérhető (meddig lesz kormányon a Fidesz), s a következő kormány hogy áll majd a dologhoz. Politikailag 2-3 év rengeteg idő, azonban szociográfiailag lópikula. Évtizedek múlva (ha lesz még Föld), a szociológusok nézegetik a születési számokat, és látják, hogy 2019-2025 között volt egy kiugrás a magyar csecsemők számában, de ez csak egy pont lesz az évszázad hosszú ábráján. Hisz a nem-cigány családok három-négy gyereket gyakorlatilag 99%-ban kizárólag a CSOK miatt vállaltak. De erre ők is rá fognak jönni, hogy oké, hogy kaptak féláron házat, de azt a négy gyereket fel is kell nevelni, ruháztatni kell, satöbbi. És egy magyar emberben azért még mindig benne van a "gyerekemnek a legjobbat"-elv, miközben ez a cigányok többségénél hiányzik. Így én azt gondolom, hogy a nagy bébivállalási kedv nálunk magyaroknál hamar alább fog hagyni, ám a cigányoknál nem! Egyszerűen része a kulturájuknak (rosszmájú vélemények szerint a pénzszerzési forrásuknak) az, hogy legyen 3-4 gyermekük. És ők akkor is ennyit fognak vállalni, ha tudják, hogy a nyomorba és kilátástalanságba szülik őket. És 2050-ben is ennyit fognak szülni, mikor lehet, hogy magyar csecsemő már alig lesz.
Saját (amatőr) becslésem szerint ma nagyjából 1 200 000 cigány élhet Magyarországon. Ha a számuk nem is fog kiugróan nőni a következő évtizedekben, az arányuk viszont mindenképp fog! Ugyanis gondoljunk bele, hogy mennyi idős magyar van, akik 10-20 év múlva már halottak lesznek, s az elhunytak számához képest milyen kevés a magyar csecsemők száma. Cigányoknál a rossz életkörülmények és egészségtelen táplálkozás miatt amúgy is alacsony a 65 év felettiek aránya, a 6 év alattiaké viszont kiugróan magas. Tehát ha ma Magyarországon nagyjából 9 800 000 fő él, amiből kb. 100 000 az, aki nem magyar és nem is cigány (német, szlovák, kínai stb.), tehát nagyjából 8 500 000 magyarra jut 1 200 000 cigány, ami közel 15%-os arány. És ha 10 év múlva ilyenkor a halálozások és külföldre költözések miatt lesz 8 000 000 magyar és 1 500 000 cigány, akkor az arányuk máris 19%. És ezt lehet fokozni ahogy haladunk előbbre az évtizedekben.
Bizonyára sokakat foglalkoztat, hogy hol is élnek a cigányok. Egy ilyen kérdésre szinte mindenki csípőből rávágja, hogy „északon”. Ez nem is áll messze a valóságtól. Adataim szerint a következő tájakon találhatunk összefüggő cigány lakosságot, vagyis olyan egymáshoz közeli településeket, ahol többségben, vagy majdnem többségben vannak a cigányok:
- Borsod megye északi területei, gyakorlatilag a szlovák határ mentén végig (az Ózd-Encs-Sátoraljaújhely vonal és attól északra a szlovák határig)
- Borsod megye délkeleti területei (Sárospatak-Tiszaújváros térsége)
- Nógrád megye északi és keleti területei (Salgótarján és tágabb környezete)
- Szabolcs megye keleti területei (Mátészalka-Nyírbátor vonaltól keletre az ukrán és román határig)
- Heves megye déli/Szolnok megye északi területei (a Heves-Poroszló-Kunhegyes-Jászapáti "négyzet")
- Somogy és Baranya megyék legdélebbi területei, a Dráva mentén.
Budapesten a VIII. kerület belső területei (Népszínház, da Vinci, Magdolna utcák, Teleki tér, Orczy tér), a Hungária körút egyes mellékutcái, a IX. kerület és XX. kerület érintkezése (Gubacsidűlő és környéke), valamint Kőbánya bizonyos panelházai érintettek.
Megyeszékhelyek szempontjából arányaiban Salgótarján, számilag Miskolc bír a legnagyobb cigány közösséggel.
Nagyobb (nem megyeszékhely) városok közül kiemelendő Ózd, Sátoraljaújhely, Mátészalka, Kazincbarcika, Hajdúhadház, Nyírbátor, Jászapáti stb, melyek alapvetően olyan területeken helyezkednek el, ahol jellemző a cigányság nagyobb aránya. Vannak viszont olyan városok is, amelyek tágabb környezetére nem jellemző, hogy sok cigány élne arrafelé, de őbennük mégis viszonylag nagyobb közösség foglaltatik (Komló, Bicske, Monor, Kiskunhalas, Tatabánya).
Nagyjából ennyi jutott eszembe. Értelemszerűen bizonyára kihagytam jó pár helyet, tehát nyugodtan lehet még toldozgatni a hozzászólásomat : ) Ja és szeretném erőre bocsátani, hogy mindezzel senkit nem áll szándékomban bántani, vagy a fenti területeket bármilyen módon degradálni.
28f
Én a vezetékneveket számoltam össze, hogy abból mennyi echte cіgány név. Persze van nem cіgány Lakatos, viszont cіgány Kovács is, tehát az adat nem pontos, de jó támpont: 1,4 - 1,5 millió között jött ki az adat.
A népszámlálás nem megbízható, a városomban 15 ezer emberből majdhogynem nincs egy cіgány sem - papíron. 98% magyarnak vallotta magát. Igazából meg van egy 5 ezres cіgány közösség.
Hivatalos 2011-es népszámlálás szerint 315.583 fő vallotta magát cigánynak. Egy 2018-as Debreceni Egyetem kutatása szerint, kb. 876 ezer cigány élhet Magyarországon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!