Ha az interneten sokkal többen akarnak kormányváltást mint ahányan a fideszt támogatják akkor hogy lehetnek még mindig hatalmon?
Tudom hogy sok a nyugdíjas aki rájuk szavaz.. De nem tartom annyira fairnek hogy a fiatalok jövőjéről döntsenek tök vakon kert kapnak 10 ezer ftot decemberben. De a családi pótlék az nevetséges. És senki ne írjon ide olyat hogy akinek gyerekre volt esze az ne a családit várja amikor abból a családiból max egyszer főzök a családnak akkor sokat mondtam. Amikor én voltam kicsi akkor is ennyi volt a családi csak akkor sokkal többet ért a pénz.
A disznó hús árát ha jól emlékszem a disznópestis miatt emelték így meg. De fogadjunk sosem fog már annyiba kerülni mint régen mert az emberek úgyis megfogják venni.
Undorító ami itt megy. És nagyon szomorú.
Korrupció mindíg is volt. A mai ellenzék idején herdálta el surányi az aranytartalékot. Inflálódott el a forint csúszóleértékeléssel. Volt ezernyi megszorítás, bércsökkentés, gáz-villanyár emelé. Államcsőd volt Medgyessy idején. Köszönjük ebből nem kérünk még egyszer.
Elégedetlenkedni én is tudok a kormánnyal, de leváltani az más tészta. Mire? Cseverből vödőrbe?
A válasz összetett, csak néhány indok.
1. A Fidesz népszerűbb a kevésbé internetező rétegekben. Korosztályok szerinti bontásban ilyen az idős-fiatal ellentét: az idősebbek kevésbé jelennek meg a világhálón, és fideszesebbek, mint a fiatalok (természetesen végig a nagyban vett átlagról beszélek, nyilván van minden rétegben ilyen és olyan politikai szimpátiájú is). Lakóhely szerinti bontásban ilyen a városi-vidéki ellentét: a tanyasiak kevésbé interneteznek, mint a falusiak, kisvárosiak, akik kevésbé, mint a nagyvárosiak, akik kevésbé, mint a fővárosiak, és ahogy megyünk ezen a listán a vidékibbtől az urbánusabbig, úgy tolódik el a politikai szimpátia a Fidesz irányából a Fidesz ellenébe (ismét csak nagyban vett átlagokra, természetesen vannak falusi fideszellenesek, és budapesti fideszesek is). Bizonyára van még csomó ilyen rétegződés, melyek azt eredményezik, hogy az internetes politikai véleménynyilvánítás nem reprezentatív.
2. Az interneten az elégedetlenkedők mindig hangosabbak. Természetesebb dolog ugyanis panaszkodni, mint elégedettséget kifejezni. 2010 előtt sokkal több ember vállalt fel fideszes véleményt online, mára - 10 év fideszes kormányzás után - gyakorlatilag csak fideszes pártkatonák harsognak Fideszt támogató véleményeket. Az átlag Fidesz-szavazó nem harsog online, de a szavazófülke magányában azért behúzza az ikszet a Fidesz mellé.
3. Azért nem csak családi pótlék van. A középosztályban, pláne a felső középosztályban nagyon sokan kaszálnak sokat a családi adókedvezménnyel: nagycsaládos mérnökök, informatikusok, jogászok, orvosok, stb. Nyilván ők szégyellik a kőprimitív sorosozást, és nem állnak neki nyíltan támogatni a facebookon a Fideszt (értelmiségiek lévén csak lejáratnák magukat vele), de azért - ismét a szavazófülke magányában - nagyon is követik a saját érdekeiket.
4. A magyar választási rendszernek van egy győztes-erősítő hatása. Ebben egyébként nincs semmi rendkívüli, még a tisztán listás rendszerek is ilyenek (amilyen nálunk sosem volt). Ilyen volt nálunk a 2010 előtti is, a Fidesz még azon kalapált a saját javára. Így a jelen felállásban, a Fidesz kb. 45%-os támogatottságával, amíg az ellenfelei 10-12% vagy az alatti pártok, a rendszer a Fideszt felgyúrja kétharmadnyi parlamenti helyig. Ha egy ellenfél lenne, akinek 50% a támogatottsága, akkor a Fidesz konstruálta rendszer hirtelen a Fidesz ellenére fordulna, és ezt az egy ellenfelét erősítené fel 50% fölé (nyilván nem kétharmadig, amíg a Fidesz tartaná a 45%-át). Azért is papolnak olyan sokan ellenzéki összefogásról, választási körzetenként egyetlen közös ellenzéki jelöltről, hogy ezt a győztes-erősítő jelleget a Fidesz ellen fordítsák.
Hát, kapásból ennyi jutott eszembe. Biztosan nem teljes a listám, és van még sok komponense annak, hogy miért nagyon más az internetes reprezentált társadalmi akarat, mint a választásokon reprezentált társadalmi akarat. És utóbbi a hivatalos, az dönt.
"2018 ban többen szavaztaka fidesz ellen, mint meleltte, mégis 2/3 os többsége lett" Ha valaki ellen szavazn akkor ezebn logika szerint a jobbik ellen 78% szavzott, a DK ellen 85%, az MSZp ellen 90% szavazott. Ez nyilvan hüyleség. Ez ebbena formában nem igaz, mert a választásokkol nem valaki ellen szavazunjk, hanem választunk egypártot és egy egyéni jelöltet akivel szimpatizálun.
"Ha a 2011 előtti választási rendszer lett volna akkor 2014 ben és 2018 ban sem szerzett volna egyedűl többséget a fidesz!" Ez nem igaz, a korábbi választási rendszerben is meg lett volna simán a korma´nyzáshoz való többsége, nézd meg már, hogy az MSZP-nek hány százalékkal lett többsége 94-ben. Európában a holland választási rendszer lenne a fidesznek a legekdvezötlenebb, de még abban is meglenne az abszolút többsége.
"
Mo.-n az ilyen jellegű matek sosem fog kijönni.
Szerintem azért, mert sokan mindkét térfélen játszanak...
Fő a megtévesztés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!