Kormányváltás esetén kinek lenne több hatalma? A Fidesznek vagy az új kormánynak?
“Van értelme egyáltalán kormányt váltani? “
Demokráciában 4 évente van választás, és 1.5 év múlva lesz is, az 5. Orbán kormány váltja a 4.-et. Az ellenzék, hogy akar kormányozni, ha egy faluban is összekptak..
“Fideszes körökben van szinte minden.“
Te miről beszélsz?
Annak lesz hatalma, aki kormányozni tud, most nem számítva a kisebbségi kormányzás esetét.
Amiket írsz kicsit furcsa megközelítés.
Szerintem azért nem szabad kormányt vàltani, mert az nagyon rossz lenne nekünk, embereknek, és persze az országnak!
Én mindaddig az Ellenzékre szavazok, amíg nem lesz kiegyenlített az erőviszony a politikában a Parlamentben, de nem akarnék kormányváltást, mivel minden olyan ember, aki követi a politikát látja, ha az ellenzék nyerne, a marakodás miatt semmi nem lenne a kormányzásból, ez sajnos tény.
Először is az ellenzéki oldalról rohadtul el kellene tűnni 1-2 pártnak, akinek a társadalmi támogatottságuk már minimális, hogy szűköljön az ellenzéki paletta és hogy minimális esélye legyen a felek civódásának, pl. az MSZP-PM-LMP.
"Te miről beszélsz?"
Országgyűlés, főügyész, köztársasági elnök, pénz, hatalom, oktatás, egészségügy. PL
Ha bizonyos emberkék eltűnnének az ellenzéki oldalról, emezek törhetik a fejüket, milyen mumussal kéne ijesztgetni az embereket.
Kérdésre válaszolva: Az a helyzet, hogy a fidesz ott tenne keresztbe, ahol csak tud.
#4 teljesen egyetértek, jobb oldali szavazóként nem adom a szavazatomat a fideszre, mert jelenleg már térdig süppedtünk a diktatúrához vezető folyóhomokba, és nem szabad hagyni, hogy bele is fulladjunk. A fideszre ráférne egy baromi nagy pofon, hogy végre észhez térjen.
De hogy a kérdésre is válaszoljak, egy kormányváltás esetén az átmenet nem menne egy egyik napról a másikra. Biztos hullanának ki csontvázat a szekrényből, de idő kellene, hogy pl a sajtó megtisztuljon az állami hirdetéseken felhizlalt olvasatlan újságoktól.
A fidesz felhizlalta a saját vállalkozói körét, de a NER lovagok nagy része nem bölcsebb, mint a Napóleoni háborúk során élt "elődeik", akik megszedték magukat a háborúk során, de a pénzt nem a birtokaik modernizálására költötték, hanem mini Versailles-i kastélyokat húztak fel belőle maguknak. Ugyan így ezek a mai "vállalkozók" is elherdálták a közbeszerzéseken szerzet vagyonuk nagy részét, és a vállalkozásaik nagy része piaci alapon nem versenyképes. Úgyhogy ennek a NER rétegnek a megtisztulása is menne magától, de nem azonnal.
Attól függ, milyen parlamenti arányokkal történne a kormányváltás.
Ha sima többséggel, akkor érdekes helyzet állna elő: a fideszes figurákkal feltöltött hivatalok nyilván biztosítanának valamekkora potenciált az akkor ellenzékben levő Fidesznek, de azért a parlamenti többség és a kormányzati pozíció lényegesen nagyobb mozgásteret adna a mostani ellenzéknek a jelenleginél. Érdekes kötélhúzás állna elő. Megjegyzem, ez valahol az igazi hatalommegosztásra emlékeztetne, amelyben nem minden hivatal úgy táncol, ahogy egy konkrét ember fütyül.
Ha kétharmaddal történne a kormányváltás (bár ez gyakorlatilag lehetetlen), akkor konkrétan két hét alatt szét lehet zavarni a köztársasági elnököt, az alkotmánybírákat és az összes többi hivatalos pozícióban üldögélő fideszest. Tehát két hét után a Fidesznek pont annyi hatalma lenne, mint az ellenzéknek most van.
"Ha kétharmaddal történne a kormányváltás (bár ez gyakorlatilag lehetetlen)"
Nem lehetetlen. A fidesz is a választópolgárok kb. 35 százalékának a szavazatával csinál parlamenti kétharmadot a választási törvény miatt. Itt aki nyer mindent visz.
#9: Nem egészen így van. Egyrészt, hogy 35%-ával, az irreleváns, mert a választópolgárok 30%-a nem is választ. Tehát a Fidesz kb. 50%-ot hoz a választási versenyben. Most a válság miatt ez nyilván meg fog valamennyire csappanni, de hogy mennyire, azt nem tudja senki.
Másrészt nagyon sok az olyan vidéki egyéni körzet, amiket a Fidesz még az elkövetkező népszerűségvesztés után is be fog húzni. Ilyen a komplett Bács-Kiskun, illetve Győr-Moson-Sopron és Hajdú-Bihar jelentős része. Más megyékben is biztosan van néhány. És mivel sok ilyen "majdnem biztos" körzete van (az ellenzéki pártoknak Budapesten van csak ilyen, és ott is kevés), ezért a 67 képviselői helyet valószínűleg (nyilván semmi nem garantált) könnyen meg fogja csinálni. Ezért írtam, hogy gyakorlatilag lehetetlen kétharmadot elérni a Fidesz ellenében.
A magyar választási rendszer győztes-erősítő jellege a jelen felállásban csak a Fideszt tudja erősíteni. Nyilván ha valamiért átrajzolódik a politikai térkép, akkor ez lehet majd másképp is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!