Magyarországon miért nem adnak mindenkinek havi 100 ezer forint alapjövedelmet?
Tudom hogy ismerve a magyarokat sokan visszaélnének ezzel, viszont:
Mindenkinek lenne egy garantált fix havi bevétele, ezáltal sokkal nyugodtabban tudnának élni az emberek.
Ebből a pénzből a számlákat, hitelt, alapvető élelmiszereket kitudná mindenki fizetni, nem kerülne az utcára ha elveszti a munkahelyet.
Sokkal bátrabban mernének az emberek vállalkozni, munkahelyet váltani, esetleg új szakmát tanulni mert ha nem jön be, akkor sincs semmi.
Ha lenne arra pénz az államkasszában, hogy mindenféle munka nélkül adjanak mindenkinek 100 ezer FT-t, akkor nem minimálbér lenne a kezdő tanároknak meg sok más állami alkalmazottnak a fizetése. Akkor ezeknek az embereknek 100 ezerrel megemelhetnék a fizetését kapásból.
Bármennyire is szeretnéd, a pénz nem fán terem, mint a reklámban, azt meg kell termelni. Az államnak a te munkád és vásárlásod után befolyt ADÓBÓL van pénze.
100 ezer forint * 12 hónap * 10 millió ember = 12 ezer milliárd.
Magyarország éves költségvetése kb. 20 ezer milliárd.
Nyugellátás 3 ezer milliárd (15)
Egészségügy + Oktatás 5 ezer milliárd. (20)
Államadósság kezelés ezer milliárd (21)
És akkor innentől semmi másra nem jutna pénz. (eleve az infláció is elszállna ha hirtelen ennyi ingyen pénz jelenne meg)
Egyrészt nincs rá keret. Ahogyan #5 is írja, a költségvetés fele elmenne rá, miből lehetne a nagy ellátórendszereket, az államapparátust, a hatóságokat fenntartani? És a tengernyi kisebb tételt miből fezednénk: az MTA-tól a műemlékvédelmen át a vízgazdálkodásig?
Másrészt, és ezt sokan elfelejtik, a pénznek önmagában nincs értéke: nem lehet megenni, nem lehet vele fűteni, nem lehet betegségre bevenni. Ezek mind úgy jönnek össze, hogy ételt, gázt, gyógyszert veszünk rajta. Emezeket viszont beárazzák a lakosság vásárlóereje szerint. Amint ez hirtelen megugrik, az árak is megugranak, infláció, ahogyan #5 is írja.
Harmadrészt (és bizonyos értelemben ez is infláció) egy kezdő orvos vagy tanár nettója nincs 200e forint. Ezeknek egy része soha többet a munkahelye közelébe nem megy, ha 100e-t otthon ülve is megkap. Ergo fizetéseket kell emelni. Az orvosok, a tanárok csak két példa, a közszférában mindenhol. Tehát az amúgy is leterhelt költségvetés még nagyobb elvárásokkal néz szembe.
Negyedrészt azt is szokás elfelejteni, hogy a szegénység nem csak pénzügyi kategória, sokszor gondolkodásbeli, előrelátásbeli probléma is. A nagyon szegények egy része, ha kézhez kapna ennyi pénzt, pillanatok alatt felélné, és a számlákat ugyanúgy csak megcsúszva, kölcsönökkel, és végső soron további állami segítségekkel, esetleg szociális munkások közbenjárásával tudná befizetni. Nem akarok nagyon csípős lenni, de ezzel a százezres alapjövedelemmel a legnagyobbat a kocsmárosok aratnának, mert jelentős része náluk kötne ki.
-----
Összességében azt érdemes észben tartani, hogy a pénz csak egy mérőeszköz. Amit mér, azt az ország állítja elő, illetve hozza külföldről. Attól, hogy a mérőeszközből több van, a megmért dolog ugyanannyi marad. Primitív analógia, de ha felteszel a mérlegre 1 kiló húst, mondhatod azt, hogy mérjük inkább grammban, akkor már 1000, nem 1. De jóllakásra pont ugyanannyira elég *ez* az 1000, mint *az* az 1.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!