Támogatnád, hogy EU-s alapjog legyen a lakhatás, étel, internet és EÜ mindenkinek?
Tehát egyrészt legyen egységes egészségügyi rendszer kiegyensúlyozott fizetésekkel EU-s pénzekből, ami minden EU-s állampolgárnak biztosítja az ellátást.
Másfelől pedig mindenkinek biztosítsunk lakást, ételt és internetet. Szerintem ez egy jobb megoldás, mint az alapjövedelem, mert egy 20 m^2-es lakás, napi minimális étel (mondjuk 1000 forintnyi kaja utalvány) és 1 mb/s-os internet nem elég senkinek, tehát a többség elmenne dolgozni. Illetve miért ne biztosítsuk MINDENKINEK azt, amit börtönben adunk a bűnözőknek?
"ha nem az utcáról kellene összeszednem magamat és nem úgy, hogy 10 éve a családon élősködök"
Akkor talán az az út amit az emberek 85%-a, hogy felvesz lakáshitelt?
"Aki nem dolgozik, ne is egyék" és munkaképtelenség. A szállóige bibliai eredetű, egész pontosan az egyik páli levélből van (Tesszaloniki II, 3. fejezet, 10. vers), de elég gyakran pontatlanul idézik, az eredeti úgy szól, hogy "aki nem akar dolgozni, ne is egyék". A munkaképtelenekről nyilván feladata gondoskodni egy fejlett társadalomnak, és ezt az "aki nem dolgozik, ne is egyék" elv is megengedi, amint pontosan idézzük az eredetijét, hiszen a munkaképtelenek nem lustaságból nem dolgoznak. Ilyen emberek felé a társadalom, úgymond, gyakorol egy gesztust ("te nem tudod magad hasznossá tenni, de van annyi többletünk, hogy abból téged is ellássunk"), méltányosságból.
A börtönös párhuzamra is hasonló a válasz. Nem nagyon problémás, nem nagyon szigorúan őrzött rabok egyébként dolgoznak is. Akinek a kezébe viszont egy varrótűt is veszélyes lenne adni, az sajnos nem érdemben tud dolgozni, és megint abba a kategóriába tartozik, akit a társadalomnak kell eltartani. Bár önhibájából került ilyen helyzetbe, mégis a társadalom gyakorol felé is egy gesztust ("te haszontalan és veszélyes vagy, ezért bezárva tartunk, de éhen halni nem hagyunk"), puszta humánumból. Ennek persze van költsége, de a valóságban a halálbüntetés egy sokkal drágább eljárás (legalábbis a fejlett világban, ahol civilizáltan csinálják).
"nem az utcáról kellene összeszednem magamat és nem úgy, hogy 10 éve a családon élősködök"
Otthon laksz mondjuk 30 évesen, lakhatásod van, szüleid gondolom főznek akkor kajád van, gondolom net is van. Ha a saját lábadra akarsz állni akkor saját erőből tedd.
Az össz-EU egészségügyről, vagy bármi egyéb össz-EU-ról:
Történelmi okokból az EU különböző részei között óriási gazdasági különbségek vannak (vö: Bulgária és Luxemburg). A gazdag országok részéről nagy lemondással járna egy kiátlagolódás. Értelemszerűen erre nem igazán fogékonyak. (Amiért nem lehet őket megvádolni, mi magyarok se szeretnénk az egész világot kiátlagolni, mert hirtelen brutálisan zuhanna az életszínvonalunk: nemcsak német egészségügy van, hanem szudáni is. Csak ebbe ritkán gondolunk bele, mert kiderülne, hogy igazából baromi szerencsések vagyunk, a világ 80%-ánál jobban élünk.) Egyébként még így is viszonylag szolidáris az EU gazdag része, mert felzárkóztatási pénzeket azért nyomatnak errefelé. De egységes európai egészségügyet létrehozni nem az a nagyságrend. Majd ha a magyar tanár, orvos, ügyvéd, programozó, szakmunkás, földműves, újságíró, stb. adózik annyit, mint a francia, akkor majd ugyanolyan színvonalú lesz az eü. Addig meg milyen alapon várjuk el?
A 20m^2-es lakás, napi 1000 forint ételre, internethozzáférés vonalról pedig azt gondolom, hogy ezek nem igazán segítenének a szegénységen. Mert a szegénység nem kizárólag vagyoni kategória. Akinek nincs hol laknia, az sok esetben, ha kapna is egy lakást, nem tudná fenntartani. És nem csak azért, mert nincs pénze mondjuk villanyszámlára, hanem mert a villanyszámlát intellektuálisan is képtelen lenne befizetni. Ha meg úgyis kell mellé felnőttdajka, akkor meg nem kell neki saját lakás.
Igen, vannak szerencsétlen helyzetek, és van olyan is, hogy egy egyetemi professzor lesz hajléktalan, akinek tényleg megoldódna az élete, ha kapna ingyen egy lakást. De az esetek túlnyomó többségében a szegénység egy összetett élethelyzet, amiben a vagyontalanság sokszor önállótlansággal, kilátástalansággal, tervezetlenséggel jár együtt.
Egy kedves rokonom egy ideig élt az ország egyik nagyon szegény csücskében (falusi plébánosként, aztán elhelyezték). Amikor meglátogattam, megkérdeztem, hogy miből és hogyan élnek a faluban az emberek. Azt mondta, leginkább gyerekszülésből. És amikor hó elején megjön a segély, akkor egy hétig a szomszédos kisvárosból házhoz hozatják a pizzát, hó végén meg éheznek. (Ez akkoriban történt, amikor sok szó esett a nyilvánosságban a feltétel nélküli alapjövedelemről.) Rögtön arra gondoltam, hogy ezeknek az embereknek a nyomora semmivel nem csökkenne, ha FNA-t kapnának. Nem egy hétig, hanem két hétig hozatnák a pizzát házhoz, de: a hó végi éhezés akkor is eljönne; a gyereknek akkor se vennének egy könyvet vagy járatnák különórára; télen ugyanúgy rászorulnának a tűzifa-támogatásra, hogy ne fagyjanak meg, mert nyilván nem raknának félre nyáron; az FNA-ból TB-t nem fizetnének, tehát túl az FNA-n akkor is ingyen látná el őket az orvos. Stb., olyan hosszan stb., hogy le se tudnám írni.
"Tehát nem mennél el dolgozni, hogy vegyél egy laptopot, hanem intravénásan engednéd magadba az internetet?"
Hát a cigók nem mennének el, hanem simán lelaknák, eladnának belőle mindent, aztán követelnének újat, mint ahogy teszik a szociális bérlakásokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!