Támogatnátok a forint magyar állampapírok adómentességének eltörlését?
Sokan támadják az adómentességet, mert az piactorzító, mivel más kötvények, értékpapírok után adózni kell, így a magyar állampírok előnyhöz jutnak.
Másrészt ezzel az állam a tőkéseket támogatja adókedvezménnyel, akiknek megtakarításaik vannak, nem pedig a nincsteleneket, szegénységben élőket, miközben a lakosság 30%-a szegény, nélkülöző.
Például a Magyar Állampapír Plusz 3,5-6% kamatot fizet, öt év alatt átlagosan 4,95% az évesített kamat.
Ezzel 1 millió Ft befektetésből 1,273 millió lesz lejáratkor. Ez adómentes jövedelem végig.
"Másrészt ezzel az állam a tőkéseket támogatja adókedvezménnyel, akiknek megtakarításaik vannak"
Most már az is bűn, ha van akinek megtakarítása van?
"Na ilyenkor mivan?"
Ezt hívják veszteség minimalizálásnak. Az, hogy kockázatmentes erősen túlzó kijelentés, bár valóban a legalacsonyabb kockázattal bír.
Amúgy te a forint gyengülést mihez viszonyítod?
Szeretném felhívni a figyelmedet az alap idézetre amire reagáltam, miszerint már attól tőkésnek minősül valaki, hogy van megtakarítása. Szerintem a kérdező nem pozitív jelzőként használja a tőkést.
Kezdjük azzal, hogy ennek bevezetése előtt TBSZ-el adómentes volt, illetve úgy nem csak az állampapír. Nincs akkora nagy jelentősége annak, hogy TBSZ-en kívül is bevezették, a tehetősebbeknek nem volt gond az 5+1 év TBSZ.
Másrészt nem ez a gond a lakossági állampapírokkal, hanem az, hogy az, hogy a jegybank (más jegybankok is) lenullázták az alapkamatot, extrém olcsó a hitel, nulla a legtöbb megtakarítás kamata, és közben nem piaci alapon vezették be ezeket az állampapírokat, a piaci hozamnál jóval kedvezőbben. Ez nagyon erősen torzítja a megtakarítási piacot.
"Most már az is bűn, ha van akinek megtakarítása van?"
Csak akkor bűn, ha az illető nem csókos!
Kérdező
Fordítsd meg a dolgot és nézd a másik oldalról, akkor megérted!
KI FIZETI MEG az államkötvény hozamát? KINEK AD HITELT az aki állampapírt vesz?
TE fizeted és NEKED ad hitelt, a magyar állampolgárnak. Az összes adófizetőnek.
Ha van rajta kedvezmény, akkor az azt jelenti hogy nem szed be az állam még egy adag pénzt azoktól akik neki (neked) hiteleznek - abból a pénzből amit az állam (te) adtál nekik hozamként az adóbefizetésekből.
Egy másikféle pénzintézménynél a tulajdonosoké a haszon, nem ők használják a hitelt amiből a hasznot, a te hozamodat is kitermelik - a te befizetésedből. Vagyis ott egy másféle ügylet történik.
Az állampapír az államnak adott hitel - vagyis neked adják, mint állampolgárnak a közös, állami költségek fedezetéhez és te fizeted, mint állampolgár az adóddal. A te érdeked, hogy ez legyen a kedvezőbb a hitelezőknek, hiszen akkor hajlandóak befektetni oda a pénzüket még alacsonyabb kamat mellett is - vagyis neked, mint állampolgárnak kerül kevesebb pénzedbe (kevesebb adót kell rá fordítani).
#8 A Lakástakarék nem szűnt meg, most is lehet így takarékoskodni és kedvező módon utána hitelhez jutni. Az évi 72 ezer forintos állami támogatás szűnt meg és helyette másfél konstrukciót hozott létre az állam. Valóban nem a "mindenkinek támogatjuk" akció van most, hanem az, hogy célzottan, kifejezetten azoknak ad az állam támogatást akik gyermeket is vállalnak. Ezért van a CSOK, a babaváró hitel. De ettől még ugyanúgy lehet havonta takarékoskodni előre.
A fundamenta linkjén láthatod, hogy havi 40 ezer forintos megtakarítással, 4 év alatt tudnál 5 milliót a mellé felvehető hitellel együtt összeszedni, ami egy lakás vásárlásához semmi tulajdonképpen. Ha HAVONTA te fizetnél be annyit, mint amennyi az éves támogatás volt korábban, 70 ezret, akkor lenne a 4 év után még alig 9 milliód a felvehető hitellel együtt. Miközben a 4 éven keresztül az állami támogatás összesen 4x72000=288ezer Ft volt. OK, hogy ennyi pénzből is meg lehet venni 3 ajtót meg egy létrát, de kicsit más kategória mint mondjuk a babaváró hitel 5 milliója vagy a CSOK 10 milliója amit az állam ad helyette célzottan.
Értem én hogy ez egy megragadt hír, hogy afideszelvettealakásasszát - de érteni is kellene a dolgot. Amikor majd 20 évvel ezelőtt bevezették, akkor az az állami támogatás amit évente adott mellé az állam, az jelentős volt. 1997-ben évi 36000Ft állami támogatás mehetett maximum, viszont akkor egy budapesti ingatlan ára 3-4 millió körül mozgott. Vagyis az állami támogatás évente a lakás árának 1%-t jelentette. Amikor 2018-ban megszüntették, akkor egy budapesti ingatlan már közel 30 millióba került, ehhez az évi 72 ezres támogatás mindösszesen a lakás árának 0,25%-t jelentette. Vagyis elvesztette azt a tartalmát, amiért adták, hogy megkönnyítse a lakáshoz jutást. Hiszen aki 2018-ban elkezdi a lakástakarék fizetését az csak évekkel később vehetett volna belőle bármit, amikor még kevesebbet ért volna már ez a pénz. De persze megoldható lett volna úgy is ha emelik ezt a keretet - ez igaz. Nem ezt az utat választották és ennek oka az, hogy a lakástakarékból valódi lakáscélú beruházás nagyon hosszú idő alatt valósult meg. A lakásépítésekkel, új lakások létrejöttével az építőipar, lakáspiac mozgását nem szolgálták, ahhoz egy gyorsabb, azonnal beforgatható, nagyobb támogatásra volt szükség.
Majd amikor már nem lesz olyan rossz a lakáshelyzet az országban és lesz éppen elég lakás, csak azon belül a lakáshoz jutást kell segíteni, akkor majd megint változtatni fognak és lehet hogy ismét visszatérnek ehhez a megoldáshoz, amivel hosszú távú megtakarításra lehet rávenni a szülőket, fiatalokat. Most nem erre volt szükség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!