Mi értelme van az egyéni körzeteknek?
Az emberek nem személy-, hanem szín (értsd: pártállás) alapján döntenek. Ezen felül az egyéni képviselők nem vonhatóak az adott körzet által felelősségre, nem hívhatóak vissza, nem tartoznak külön elszámolási kötelezettséggel.
Így mi értelme van az egyéni körzeteknek?
#1 Jókat mondasz csak rossz olvasni. a haverjaidnál is ez volt, megsugóm több helyen is így van, vagy ott is a "csalások" része vagy nektek csak a magyar rendszer a hibás, akkor is ha megegyezik egy másik országéval?
Bár ti a listással se járnátok jobban. 😀
Kettôs mércét azt nagyon "jól" tudjátok alkalmazni.
USAban pl csak egyéni körzet van nincs lista, Clintonné nyert volna ha csak lista lett volna, de Mivel egyéni körzet van, így más régóta így van, és így az igazságos..
Ha pl California 55 electori állam 1 szavazattal is nyerne a B párt viszi az 55 pontot egymaga...
"nektek csak a magyar rendszer a hibás, akkor is ha megegyezik egy másik országéval?"
Ha megegyezik egy másik országéval, akkor mi benne a "magyar"? :)))
Zavarban vagyunk, Ottóka?
Nem én vagyok Ottó, de multkor is leiskolázta a balosokat Ágostonnal. 😉
Szavanyú a 🍇?
Magyarországon jóformán semmi.
Nagyobb országok, szövetségi államok, kontinensnyi nagyhatalmak esetében arra szolgál, hogy ne alakulhasson ki egy elszigetelt fővárosi elit patrícius-réteg, mint az ókori Rómában (ami a birodalom bukásának egyik oka volt), amelyik elszakad a távoli vidékek problémáitól. Illetve, hogy az ország REGIONÁLIS érdekei is érvényesüljenek, egyes gazdag régiók ne uralhassák le a szegényebbeket, és mindeniknek legyen esélye az érdekérvényesítésre.
Magyarország méretű államok esetében, ahol a legtávolabbi település is pár óra alatt elérhető a fővárosból autópályán, gyakorlati értelme kevés van. Sokkal egyszerűbb volna csak listákra szavazni, esetleg a listák összeállítását kötni valamilyen területi kvótához (pl. előírni, hogy a listán az ország minden területéről legyenek jelöltek).
Nálunk sem történelmi okok, sem földrajzi távolságok nem indokolják, hogy ennyire aránytalan területi rendszer létezzen - de jól jön a kormányzó rezsimnek.
"Nem én vagyok Ottó, de multkor is leiskolázta a balosokat Ágostonnal."
Ezt csak te érezted úgy - meg talán, Ágoston! :))
2. "USAban pl csak egyéni körzet van nincs lista, Clintonné nyert volna ha csak lista lett volna, de Mivel egyéni körzet van, így más régóta így van, és így az igazságos.."
Nem érted az amerikai választási rendszert és kevered az elnökválasztást a parlamenti választásokkal!
Rögzítsünk néhány TÉNYT:
1. Az USA egy SZÖVETSÉGI ÁLLAM, tagállamokkal.
2. Az USA egy PREZIDENCIÁLIS (elnöki) rendszer, az elnököt választja a nép az elektorok által (az elektorok száma megegyezik a szenátorok + képviselők számának összegével).
3. Az amerikai törvényhozás KÉTPÁRTRENDSZERŰ.
4. Az elnökválasztásokat mindig kötelezően ELŐVÁLASZTÁSOK előzik meg a két táboron belül.
5. A parlament KÉT KAMARÁS: szenátus + képviselőház. A szenátus területi elvű (minden tagállamnak 2 szenátor), a képviselőház lakosságarányos elvű (az egy főre eső képviselők száma azonos mindenhol).
6. A tagállamoknak is van saját parlamentje (kapitóliuma), az állam belső törvényeit ez határozza meg.
7. Az ÖSSZES választás KÉT FORDULÓS (a képviselők, szenátorok, sőt, az elektorok is meg kell szerezzék a leadott szavazatok több mint felét, s ha ez nem sikerül elsőre, második fordulót tartanak!).
Mindemellett számos más különbség is van (pl. a képviselők csak 2 éves mandátumot, a szenátorok 6 éves mandátumot kapnak, az elnökválasztási procedurának az előválasztások és az elektorválasztások is részét képezik, stb.).
Szóval a tipikus, agyhalott fideszes összehasonlítgatás a két választási rendszer között egy baromság. Az amerikai egy sokkal összetettebb, sokfordulós, sokszintes rendszer, a fékek és ellensúlyok kiterjedt rendszerével.
Ráadásul ott NEM LEHET KÉTHARMADDAL ALKOTMÁNYOZNI. Sőt, az alkotmány egyáltalán nem módosítható, csak kiegészíteni lehet (úgy, hogy MINDKÉT HÁZ, a szenátus és a képviselőház KÉTHARMADA megszavazza, életbe viszont csak akkor lép, ha a TAGÁLLAMOK legalább HÁROMNEGYEDÉNEK törvényhozása is ratifikálja - 1789 óta mindössze 27 alkotmánykiegészítés és NULLA alkotmánymódosítás történt!).
"mert ők a saját elveiket képviselik születésük óta" (Mármint a fidesz!)
Azért voltak már:
Megveszekedett liberálisok,
polgáriak,
keresztények,
nemzetiek,
most éppen azt terjesztik magukról, hogy szélsőjobbosok.
Mindig attól függ, mi hoz nekik a konyhára többet!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!