Milyen hatása lenne, ha a jegybank ( megfogadva a Fidesz tanácsát) hirtelen leszállítaná az alapkamatot 6%-ra?
arról megoszlanak a vélemények, hogy mi lenne, azt viszont, hogy miért csinálták, azt lehet tudni.
Az alapkamat csökkentése elviekben felpörgeti egy adott ország pénzforgalmát. Ez azonban koránt sem biztos, hogy jó. A mi esetünkben pont az volt a baj, hogy nemzetközi szinten a forint esésére spekuláltak. Azért kellett megemelni a kamatot, hogy az erre spekulálók vitorlájából kifogják a szelet.
Ez jó döntés volt, és ebben még az a két közgazdász is egyetértett akit kb. 1 hete egrecíroztatott a műsorvezető a hírtévén.
(Az eddigi jegybanki politikát ugyan bírálták, de abban mélyen egyetértettek, hogy adott helyzetben ez volt a jó döntés)
Személyes megjegyzésem a témához, hogy ha nem az én bőrömre is menne a dolog, akkor szivesen megnézném mi lenne ha szabadjára engednénk a Fidesz ötleteit. Szeretném látni a népek arcát, amikor rájönnek, hogy mire csápoltak olyan lelkesen...
A nemzetközi példában ötven bázispontos csökkentésről beszélnek. A Fidesz javaslata 450 (négyszázötven) bázispont. Azért nem mindegy. Kicsit sem.
Persze abban igaza van a Fidesznek, hogy a jelenlegi magas jegybanki alapkamat megnehezíti a hitelhezjutást, így akár a kkv szektor "elhiteltelenedhet", ez pedig nem tesz jót a gazdaságnak. De recesszióban élünk, azt pedig nem egy hónap alatt kell megoldani. Hanem fokozatosan.
1. válaszoló:
A linkelt cikkben 50 bázispontról van szó (0,5%), nem az O.V. által követelt 5,5%-ról (550 bp.). A kérdésem az azonnali 550 pontos csökkentéssel kapcsolatos.
Nos, az én tippem az volt, hogy ha hirtelen lecsökkentenék 5,5%-al az alapkamatot, akkor összeomlana a bankrendszer, mert mindenki kimenekítené innen a pénzét, és a forint elértéktelenedne.
Jelenleg 11,5% a jegybanki alapkamat.
A demagógia lexikális meghatározásaként szerepelhetne Orbán Viktor kamatcsökkentési ötlete.
Mint mindennek ennek is 2 oldala van. A vállalkozások számára jó lenne, mert olcsóbb a hitel.
De ha a pénzpiacon nincs elegendö pénz, akkor egy ilyen mérvü kamatcsökkentés csökkenti a hazai megtakarítási kedvet, a külföldi befektetö pedig azonnal kimenekíti a pénzét (logikus hogy bizonytalan befektetést csak magas kamatfelár mellet érdemes kockáztatni.) Az IMF hitel és ennek kapcsán a a rossz szóval titulált "bankmentö csomag" pont erröl szól, legyen hitelezhetö pénz a bankokon keresztül közvetve a vállalkozások számára. A Fideszes "munkástagozat vezetöje" (sajnos a nevét nem jegyeztem meg)
a világ legnagyobb butaságát mondta a parlamentben : már megint a bankokat segítik ki, ahelyett hogy a dolgozóknak adnák a pénzt." Populizmus tipikus példája !!!
A kérdező kommentje:
Nos, az én tippem az volt, hogy ha hirtelen lecsökkentenék 5,5%-al az alapkamatot, akkor összeomlana a bankrendszer, mert mindenki kimenekítené innen a pénzét, és a forint elértéktelenedne.
Az még hagyján hogy a bankok tönkremennének -különben is utáljuk a bankárokat :) -
Forgatókönyvek szólnak a pénzügyi rendszer összeomlása kapcsán kialakuló helyzetröl.
Iszonyatos munkanélküliség, áruhiány, jegyrendszer bevezetése, közlekedés leállása (nincs benzin), fütetlen lakások, (erdök kiirtása)
éhséglázadások, bünözés elszabadulása, nyugdijakra nincs pénz stb.. Magyarul a fennálló rend teljes összeomlása.
Ezért lenne életveszélyes OV ötlete, kísérletezni pedig nem lehet. De ha OV hatalomra is kerülne szerintem Ö sem lépné meg !!!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!