Igaz az a legenda ami a fiatalok között terjeng, hogy Gyurcsány idején ingyen vagy fillérekért "jelképes összegért" lehetett első lakáshoz jutni?
Nyilván olcsóbbak voltak a lakások, mivel a gazdaság a béka segge alatt volt. De ez nem jelenti azt, hogy könnyen hozzá is jutottál, mivel a fizetések is jóval alacsonyabbak voltak.
A magas ingatlanárak az erősödő gazdasággal járnak kéz a kézben. Minél erősebb egy térség, ország gazdasága, annál drágábbak az ingatlanok. Nyugat-Európában egy kisebb városban pl 30-40 milliónál kezdődik egy garzon.
Lehet, hogy magasak a fizetések nyugaton, de a lakásárak is jóval magasabbak. Ezért is él pl a legtöbb német albérletben.
Azért azt tegyük hozzá, az utóbbi években az ingatlanárak sokkal gyorsabban nőttek mint a keresetek. Pl. Pesten 2014 eleje és 2019 vége között a nettó keresetek 57%-al nőttek, a négyzetméterre vetített árak meg 172%-al.
Forrás:
Berlinben a lakásárak átlag 95%-al magasabbak, a keresetek meg 244%-al:
részben.
egyrészről a jelenleginél sokkal alacsonyabbak voltak a lakásárak. (azóta kb. a duplájára nőttek)
másrészről a devizahiteleknek volt olyan változata, aminél már 5% önrésszel lehetett lakást vásárolni.
konkrét példa:
egy 28nm-es, nagy belmagasságú (galériázható), jó állapotú lakás 2006-ban a Fogarasi úti Tesco szomszédságában 6,7 millió forintba került. ha ezt meglőtted 5%-os hitellel, akkor az önrész 335e forint volt, a törlesztő részlet meg CHF hitellel (20 évre) meg kb. 40-50e forint. (ehhez még jött kb. 200e ügyvédi és egyéb költség)
ez nem volt egy megugorhatatlan kategória egy normális munkahellyel rendelkező fiatal számára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!