Magyarország már nem demokrácia, hanem hibrid rezsim?
Magyarország 2019-ben átcsúszott a félig szilárd demokráciák sorából a hibrid rezsimek közé, állapítja meg a Freedom House jelentése.
"Tudod, én meg bármikor írok neked egy olyan elemzést, hogy Magyarország illiberális DEMOKRÁCIA, ha jól megfizeted 🤫"
Tudod ebben az a muris, hogy az ILLIBERÁLIS demokrácia és a hibrid rezsim ugyanaz, nagyot is néztek a politikai elemzők, mikor Viktorka maga dobta be ezt a kifejezést a rendszerére. Mintha egy féllábú boldogan közölné, hogy "egy kripli vagyok" -igen mindenki tudja, de nem illik kimondani, a NER-ről is tudtuk, hogy nem igazai demokrácia, csak furcsa volt ez mint pozitívum. Pláne, hogy az illiberális demokrácia és hibrid rezsim azok szinonimák.
A Freedom House véleménye csak egy vélemény, a minősítése csak annyit jelent, hogy nekik ki az aki megfelel és ki nem. Nem ez dönti el hogy egy országban demokrácia van-e vagy sem.
A "hibrid rezsim" fogalmát azért voltak kénytelenek bedobni, mert közröhej volt már a diktatúrázás. Azért kellett most ezt újítani, mert még a leghülyébb ember sem annyira hülye, hogy elhiggye, diktatúrában tudott az ellenzék jelöltje főpolgármester lenni, a fővárosban többséget szerezni.
Csak azt nem írhatják le, hogy elftársak, eddig hazudtunk reggel, éjjel meg este, még sincsen itt semmiféle diktatúra.
Kedves Kérdező!
Technikai értelemben sehol a világon nincs olyan demokrácia, mint amire gondolsz. A demokrácia alapja az lenne, hogy mindenki egyaránt rész vesz a döntéshozatalban. Ma demokrácia címszóval egy hatalomgyakorlási formáról beszélünk, tehát a hatalom a néptől nyeri a legitimációját, de nem a nép hozza a döntéseket (ez praktikus is, mivel kivitelezhetetlen lenne, ha mindenki beleszólhatna mindenbe).
Azért nem beszélhetünk diktatúráról, vagy hibrid rezsimről, mert a lehetőségek megvannak az ellenzékieknek is. Okok amiért nem szavazzák meg őket:
- alkalmatlanok (ez sajnos igaz)
- nincs jobb alternatíva mint a Fidesz (sajnos ez is igaz)
A valóság sokkal letisztultabb. Orbán nem diktátor, ahogy Gyurcsány sem államférfi, mert alkalmatlan rá. Akik hangoztatják az okosságokat, hogy ilyen olyan diktatúra meg hibrid rezsim - valószínüleg ők maguk sincsenek tisztában az alapvető fogalmakkal.
ui. A 444-et hozni, mint hiteles forrás, már önmagában is megmosolyogtató.
"Illiberális demokrácia pedig nem létezik. Persze lehet hinni benne, ahogy a lapos földben is, de attól még nem lesz létező."
Ahogy liberális demokrácia sem, sőt semmilyen demokrácia sem létezik. Ugyanolyan utópia, mint a kommunizmus. Mindig voltak és mindig lesznek olyanok, akik manipulálják az embereket, így azok nem arra szavaznak, aki jó nekik, hanem aki el tudja velük hitetni, hogy jó nekik.
#17 A demokráciának nem alapfeltétele, hogy az emberek értelmes és jó döntést hozzanak, csak annyi, hogy az emberek hozzák meg a döntéseket vagy szabadon döntenek arról, hogy kiknek adják meg ezt a jogot, hogy dönthessenek.
Attól hogy valaki hülyét választ meg még ő választotta/választhatta meg és attól mert magának okozott rosszat egy döntéssel, még ő dönthette el. EZ a demokrácia - és ennyi a demokrácia.
Románia előttünk van a listán. :D Ahol még mindig sárba tiporják a nemzetiségek jogait, uszít ellenük a miniszterelnök és ahol pár havonta hatalomváltás van, ez tényleg stabil demokrácia :DD
Ez körülbelül annyira komolyan vehető, mint a KSH 300 ezer forintos fizetése.
15-ös: Segítek neked megérteni, hogy mit jelent a hibrid rezsim:
„Az „illiberális demokráciákat” ma már inkább nevezzük hibrid rendszereknek, átmenetnek a demokrácia és a tiszta diktatúra között. Ezek az országok óvatosan bánnak a jogtipró intézkedésekkel. Többnyire nem katonai puccsok vagy forradalmak, hanem választások útján jutnak hatalomra. Minden megkérdőjelezhető lépéskor a népre (valójában az őket megszavazó választói többségre) hivatkoznak – vagyis a demokrácia többségi elvére. Nem dobják kukába az alkotmányt, hanem a saját képükre szabják azt. Nem rendeletekkel vagy pártutasításokkal, hanem intézményi bűvészkedéssel, diszkriminatív jogalkotással, sőt népszavazásokkal betonozzák be a hatalmukat. Nem tiltják be az ellenzék működését, csak olyan választási szabályokat és médiakörnyezetet teremtenek, amelyek keretei között a hatalmon lévőket csak óriási erőfeszítések árán lehet leváltani. Ha ez valós fenyegetéssé válik, nem végzik ki ellenfeleiket, hanem adóhatósági zaklatással, köztörvényes vádakkal (többnyire szexuális visszaélések vagy korrupció miatt) citálják őket bíróság elé, vagy éppen gazdasági ellehetetlenítéssel veszik el a kedvüket a kellemetlenkedéstől. Legrosszabb esetben pedig mindig ott van a megvesztegetés, az ellenzék kivásárlása, sőt akár saját ellenzék létrehozása, amelyhez korlátlanul állnak rendelkezésre költségvetési források.
Az elvileg semleges állami intézmények pártos megszállása, a diszkriminatív jogalkalmazás, az állami forrásokhoz való egyenlőtlen hozzáférés és hatalom médiatúlsúlya olyan mértékben torzítja a demokratikus versenyt, hogy a voltaképpeni választási csalás vagy a nyílt állami erőszak feleslegessé válik. A választások jóindulattal sem nevezhetők fairnek, de viszonylag szabadok – épp elégséges mértékben ahhoz, hogy a majdnem biztos vereség tudatában is érdemes legyen indulni rajtuk.”
A 444 hiteltelenségére kár hivatkoznod, mivel egy publikációt ismertettek, aminek megadták a linkjét is, szóval bárki leellenőrizheti, hogy igazat írtak-e. Lehet, hogy te anélkül ítélkezel, hogy elolvastad volna a cikket?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!