Miért ilyen bonyolult a magyar nyugdíj számítás?
Napi leosztás, nettósítás, valorizáció, összes ledolgozott időhöz, összes keresethez, átlagkeresethez, átlag nyugdíjhoz viszonyítás, 1988.01.01 előtti és utána számítás, stb
De miért ilyen bonyolult, átláthatatlan, túl komplikált a magyar rendszer?
2# én átnéztem mind a magyar, mind több külföldi rendszert.
Az osztrák, dán, svéd, de még az angol is meglehetősen kiszámítható. Az osztrák és a svéd modell (utóbbit veszik át a norvégok, lengyelek, oroszok) centre pontosan kiszámítható, sőt minden évben küldik az elszámolást.
A magyar ezzel szemben nem kiszámítható, nem átlátható. Egyetlen könnyítés hogy már online követhető a befizetések mértéke.
Amikor levonják tőled a nyugdíjjárulékot, akkor más a pénz értéke és ezt kell követni a 35-45 év alatt. Azért ennyire bonyolult a számítás, hogy a valódi befizetéssel legyen arányos az a nyugdíj, amit ennyi idővel később kiszámítanak, mert az utána nem növekszik, mint a fizetés, csak az akkori értékét kell megtartania a kormánynak.
Aki most megy nyugdíjba 2020-ban 65 évesen, annak nagy eséllyel már 18 éves kora óta (lehet hogy már hamarabb) elkezdték vonni a járulékát a fizetéséből. De akkor, 1973-ban még az átlagbér 2600Ft volt, annyi volt azóta az infláció. Vagyis aki 1973-ban kezdett el dolgozni és akkor keresett havonta kezdőként 2600Ft-t, annak elég jó volt a fizetése a többiekéhez képest. Ha ezt megnézed, akkor 1980-ban már 4100Ft volt a jó fizetés, 1990-ben 13500Ft, ma meg már a 370000Ft-os havi bér az ami jónak mondható. Vagyis ha mindig olyan munkát végzett, olyan keresete volt és az után úgy vontak tőle nyugdíjjárulékot, hogy a mindenkori átlagbért megkereste, végig ledolgozta ezt az időt, akkor a nyugdíjának is hasonlóra kellene kijönnie.
Azonban ha mondjuk az első 10 évében a rendszerváltás alatt átlagosan keresett, majd sokáig munkanélküli volt vagy feketén dolgozott csak, de meg van a 20 év szolgálati ideje, ami minimum kell a teljes öregségi nyugdíjhoz, mert az utolsó 10 évében már legálisan dolgozott nagyon jó fizetéssel, akkor ezt is figyelembe kell venni. Akkor ő egy ideig átlagosan keresett, egy ideig kiemelkedően, viszont a köztes időben nem is volt járuléka, az nem számít szolgálati időnek. A bonyolult számítás ezt teszi lehetővé, hogy mindezt figyelembe vegyék. Hogy ha valaki az utolsó 5-10 évben nagyon jól keres de sok-sok évig egyáltalán nem fizetett nyugdíjjárulékot, az mégse kapjon magasabb nyugdíjat annál, aki ugyan a végén nem keresett sokat, de 20-25 évvel többet fizette a nyugdíjjárulékot.
A rendszer alapja nem bonyolult, a számítás az, mert nem csak egy helyen dolgozik az ember életében és nem csak egyféle fizetéssel. Figyelembe veszik, hogy amennyit ért 1973-ban 2600Ft, annyit ér most 260 ezer vagy több, vagyis most ugyanannyit tud rajta vásárolni.
Számodra ez nem fontos, neked annyit kell tudni, hogy minimum 20 év szolgálati idő kell a teljes öregségi nyugdíjhoz és annak az utolsó évek fizetésének %-ban nézett összege a szolgálati idővel növekszik. "Az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges 20 év szolgálati idő esetén a havi átlagkereset 53 %-a lesz az ellátás összege. 25-36 év szolgálati idő esetén évenként 1-1 százalékkal, 37-40 év szolgálati idő esetén évenként 1,5 százalékkal, 40 év feletti szolgálati idő esetén évenként 2-2 százalékkal növekszik a havi átlagkeresetből figyelembe vehető rész." Vagyis ha csak a minimum szolgálati idő van akkor a bérek kb. felét kapja meg nyugdíjként havonta, ha már 40 évet ledolgozott akkor már a 80%-t és ha még több időt, akár a nyugdíjkorhatár után is, akkor kaphat ugyanannyit mint amennyi a fizetése volt.
Egy ismerősöm férje nemrég ment nyugdíjba és nettóban kap 370 ezret havonta nyugdíjként. Az ismerősöm viszont vállalkozóként dolgozik már 22 éve és csak a lehető legkevesebbet fizette mindig adóban és járulékban, így tudja, hogy neki nagyon kevés is lesz a nyugdíja, hiába fog ő is majdnem annyi idő után nyugdíjba menni.
#3 Azt itt is meg tudod nézni hogy a befizetéseid alapján mennyi nyugdíjra vagy jogosult.
Csak be kell írnod az összes jövedelmedet az elmúlt évek során és forintra megmondja. Nem kell számlgatnod, csak azt kell tudnod hogy mikor mennyi volt a jövedelmed amiből nyugdíjjárulékot is vontak.
Nem fogok vitatkozni veled a kiszámíthatóság mértékén. A magamét tudom. Kiszámolom. Sőt, mint hivatkoztak rá, kiszámoltatom (ha elég lusta vagyok). De mint látod, ha valaki ilyent ír hülyének nézik. Ám legyen, a sok hülye főjön a saját levében.
Ez az ország az ilyenek miatt egy kupleráj, és még áldozzak időt a megsegítésükre? Az nem megy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!