Kémia számítás? Levezetés?


Nem értem.

a feladat: 12 kg kristályos CuSO4-ból 500 kg permetezéshez

szükséges oldatot készítenek. A munka megkezdése

előtt derül ki, hogy az oldat így az előírtnál

hígabbra sikerült. Hány kg kristályos CuSO4-ot

kell még feloldaniuk az elkészített oldatban, ha

pontosan 2 tömegszázalékos permetlére van szükség?



2015. szept. 11. 06:47
 1/1 anonim válasza:

Szóval, van 12 kg kristályos CuSO4-od, ami igazából CuSO4 * 5 H2O, így a 12 kg-nak csak egy része lesz CuSO4. Ebből 500 kg oldatot készítenek, vagyis 488 kg vízben oldják fel.


Moláris tömegek:

M(CuSO4) = 159,5 g/mol

M(CuSO4*5H2O) = 249,5 g/mol


A tényleges CuSO4 tömege egyenes arányossággal számítható:

249,5 -> 12 kg

159,5 -> m kg


159,5/249,5 = m/12

m = (159,5/249,5)*12 = 7,67 kg

a víz tömege 4,33 kg.


Így van egy oldatunk, amiben van 7,67 kg CuSO4 és 492,33 kg H2O. A %-os összetétel:


x% = (7,67/500)*100 = 1,53%


Nekünk 2% kell, de mivel kristályvizes sóval dolgozunk, ez egy kicsit bonyolultabb. Ezért használjuk a keverési képletet:


m1*x1 + m2*x2 = (m1+m2)*x3


m1=500 kg

x1=1,53

x2 = (159,5/249,5)*100 = 63,93% (vagyis a kristályvizes sót oldatnak tekintjük)

x3 = 2


m2-re megoldva a képletet, majd behelyettesítve:


m1*x1+m2*x2=m1*x3+m2*x3

m1*(x3-x1)=m2*(x2-x3)

m2=[m1*(x3-x1)]/(x2-x3) = [500*(2-1,53)]/(63,93-2) = (500*0,47)/61,93 = 3,79 kg


Ha leellenőrzöd, kijön:


3,79*63,93%=2,42

m(CuSO4)'=2,42+7,67=10,09

m(oldat)'=500+3,79

x'%=10,09/503,79*100=2,00%

2015. szept. 11. 18:17