Indokoltak ezek az intézkedések a koronavírus ellen?
Kíváncsi lennék, hogy mennyi ebből a sok intézkedésből a valós veszély miatt tett?
Nézem a világ adatokat. Magyarország 25 fertőzött. A környező országokban Ukrajna kivételével mindenhol több a fertőzöttek száma:
Ausztria: 655
Szlovénia: 141
Horvátország: 37
Szerbia: 41
Romania: 102
Szlovákia: 32
Ukrajna: 3
A 7,8 milliárdos világnépességből 153.000 fertőzött van. Nem 153 millió, hanem 153 ezer, akikből már 72.000 meggyógyult. Az egész járvány alatt 5.000 ember halt meg a világon.
Nekem eltúlzottnak tűnik!
Még a legsújtottabb 60 milliós Olaszországban is 21.000 a fertőzöttek száma, ami a lakosság 3 ezreléke.
Én a jelenlegi intézkedéseket három nagyságrenddel nagyobb, azaz a mai fertőzöttségi értékek ezerszeresénél látnám indokoltnak. Mondjuk ha a világban már 153 millió fertőzött lenne, nálunk pedig már 25.000.
Tévedek? Vagy tényleg indokolt az egész világpánik, határok lezárása, egyetemek, iskolák kiürítése, egész országok karanténba tétele?
Nem az. De az emberek örülnek ennek. Követelik az ilyen lépéseket mert a média bepánikoltatta őket, kormány meg megadja nekik.
Aztán amikor majd jön a recesszió, az embereket páros lábbal rúgják ki a munkahelyükről akkor meg lesz nagy sírás rívás.
Iskolák bezárás, határok lezárása szerintem is hülyeség.(mert ettől érdemi csökkenést az új esetek számában nem lehet várni.)
De azért vannak ennyire durva drasztikus lépések, mert ha már annyian lesznek megbetegedve, hogy nem tudják a hatóságok követni akkor lényegében véve az egész lakosságon át fog futni a járvány, az meg elég komoly következményekkel járna.
(ha jól tudom ez kb. 2-szer fertőzőbb mint egy sima influenza aminél amikor épp szezon van a napi 5000 megbetegedés se ritka nálunk, holott az olyan vírus ami ellen sokan oltva vannak, meg már előző években is sokan elkapták így valamilyen védettségük van)
Abszolút indokoltak. MEGELŐZŐ intézkedéseket azért szokás bevezetni, hogy ezek a számok lehetőleg ne százezres vagy milliós nagyságrendűek legyenek pár héten belül.
Még így is elég bizonytalan, hogy mennyire gyorsan fog terjedni és mennyi halott lesz, de az biztos, hogy egy-egy ország lezárása globálisan, országokon belül pedig pl. iskolák bezárása pedig lokálisan nagy mértékben lassítja a terjedést.
Négyes vagyok, hozzátenném, hogy Irán jó példa, illetve inkább ellenpélda lehet.
Bejelentetten 10 ezer betegük van, viszont pár napja lehetett olvasni, hogy műholdfelvételeken látható, hogy már tömegsírokat ásnak, és lehet, hogy már több százezer vagy akár millió beteg is lehet valójában. Ez persze spekuláció, de az ottani rendszerből kiindulva nem tartom kizártnak, hogy így van.
Tehát így vagy úgy, mindenképp jobb a megelőzés, mint az utólagos nagy pánik, amiből így is van elég.
Először Kínában és Olaszországban ( ha igaz, Iránról nem is beszélve ) is alábecsülték a veszély mértékét.Pontos információk ismerete nélkül inkább komolyabb intézkedések szükségesek.
Egyelőre olyan információnk van, hogy a fertőzöttek 80 %-a szinte tünet nélkül, újabb 10 százaléka enyhe tünetekkel esik túl a betegségen.
A jelenlegi magyar gyakorlat az, hogy a tünetmentes embereken nem is végeznek tesztet, így valószínűleg magasabb lehet a fertőzöttségi arány.
"Én a jelenlegi intézkedéseket három nagyságrenddel nagyobb, azaz a mai fertőzöttségi értékek ezerszeresénél látnám indokoltnak. Mondjuk ha a világban már 153 millió fertőzött lenne, nálunk pedig már 25.000."
Akkor már késő lenne
Főleg, hogy jelen tudásunk szerint sok az olyan eset, akik csak fertőznek, de nem mutatnak komolyabb tüneteket, és így orvoshoz sem fordulnak.
25 000-res fertőzötti szám inkább kijárási tilalmat, minthogy karantént igényelne, mivel otthonról nem mehetne ki senki az utcára, mert valószínű lenne, hogy összefutna valakivel aki megfertőzi.
Karantén vagy a vírus elején van, vagy semmikor, mert "értelmét veszti".
A probléma az, hogy a koronavírus, "hajlamos" egyből tüdőre menni(ellentétben az influenzával, ahol ez csak relatív ritka szövődmény), tüdőgondozási kapacitás, viszont elég alacsony számú van az egyes országokban, ezért elég sok mindent megtesznek, hogy a járványt lelassítsák.
(Ezen kapacitás hiánya, ellentétben mondjuk az MR és hasonlóval azonnal és nem csak hónapokon belül okoz életveszélyt annak, akinek éppen nem jut, de elég súlyosak a tünetei.)
Kínában sem véletlenül csináltak egy gyors kapacitástöbbszörözést Vuhan-nál.
Nézd, néhány nappal ezelőttig még én is úgy gondoltam, hogy ez csak hisztéria, amit a média kelt (utóbbit még mindig felelőtlennek tartom).
De ahhoz, hogy reálisan értékelj én 3 dolgot ajánlok megfontolásra.
1. A 150 ezres szám valószínűleg nem a valós. A két legsúlyosabban érintett ország (Kína és Irán) olyan diktatúrák, ahol még egy ilyen súlyos esetben sem az igazságot elmondani. Sokszorosa a valóság a közölt adatnak.
Ráadásul ezek a hivatalos adatok is abból származnak, akiket teszteltek. Magyarország esetében pl. tudjuk, hogy nagyon kevés tesztet végeznek, ezrével lehetnek már most fertőzöttek.
2. Jelenleg nincs ismert oltóanyag, sem bevett kezelés a SARS-CoV 2 vírusra, állatról emberre és emberről emberre könnyen terjed és nagyon magas a halálozási arány.
3. Lehet, hogy kevésnek tűnik a 25 (egészen friss adat szerint már 30), de meg kell nézni minden ország úgy indult, hogy egy-két hétig napi 3-4 fertőzött, aztán napi 20-30, majd elértek oda 3-4 hét után, hogy naponta ezrével kerültek elő a fertőzöttek. Tehát igen, teljesen jogosak ezek a szigorú intézkedések, sőt hamarabb kellett volna meghozni.
A járványt Magyarország sem fogja megúszni, de iylen szigorú intézkedésekkel lehet elérni, hogy a diagram "kilaposodjon", tehát ne egyszerre essen rá az egészségügyre több tízezer beteg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!