Mit jelent a közbeszerzés?
A közbeszerzés azt jelenti, hogy pl meg kell építeni egy utat. Ehhez ki kell írni egy pályázatot az út építésére, amire a vállalkozó cégek küldhetnek ajánlatot.
Összeülnek tehát és kidolgozzák a feltételeket, hogy azokat csak a haver cégje vagy csak bizonyos típusú eszközök teljesíthessék. Aztán jönnek rá ajánlatok, de mindet visszadobják, mert így vagy úgy nem felel meg, majd kihirdetik győztesnek a haver cégét és máris lehet lopni a közpénzt.
Olyan is van, hogy úgy írják ki a közbeszerzést, hogy lehetetlen feltételeket támasztanak, így senki nem is jelentkezik rá a haver cégén kívül, de azért beadnak még egy ajánlatot az "Alibi Kft" nevében, hogy ne tűnjön akkora csalásnak.
Ebből következik az, hogy egy normális cég megépítené az utat jó minőségben 1 milliárdból, de nem őt választják, mert a pályázatban ki volt kötve, hogy "a céglogó kék legyen", így a haver cége nyeri az 5 milliárdos árajánlattal, amiből 3 milliárdot visszaoszt, 2 milliárdot megtart, a maradék 1 milliárdból meg egy sereg alvállalkozón keresztül megépíti az utat gyatra minőségben, hogy 2 év múlva megint pályázhasson, ezúttal felújításra és akkor újabb közpénzt lehet ellopni.
A közbeszerzésnél nagyobb lopás nincs!
Ne keverjük a fogalmakat a hamisan működő valósággal!!!
A közbeszerzés fogalma a következőképpen jött létre. Az államnak van számos feladata, amelyet el kell látnia. Ám az államnak erre pénze az állampolgáraitól van, amelyeket adók formájában szed be. A feladatokat erre szakosodott cégek végzik el, ilyen általában egy országban sok van. Az állam feladatait egy csomó ember végzi, nevezzük őket egyszerűen közalkalmazottnak. Ez bonyolult tevékenység, és nincs mód arra, hogy ebbe bárki betekintsen. Ám a pénzköltés kényes dolog, egy cég számára fontos, hogy munkája legyen. E tekintetben a legnagyobb munkáltató az állam, de a munkák kiosztását akkor is emberek végzik. És ez sok lehetőséget ad visszaélésre, továbbá nehéz az ellenőrzés.
E körülmények miatt találták ki a közbeszerzést a 90-es években. Létrehoztak egy nyilvános intézményt (nevezzük közbeszerzési pályázatnak és közbeszerzési elbírálásnak). Az állam egyes képviselői meghatároznak egy feladatot (például le kéne aszfaltozni a Nagykörútat). Szakértők meghatározzák a feltételeket, kiszámolják a hozzávetőleges költségeket és egyéb körülményeket. Ezt közzéteszik az értesítőben, bárki olvashatja. Egy csomó érdekelt cég a leírt szabályok szerint pályázik. Ezt egy előre kijelölt csapat értékeli előre meghatározott szempontok szerint. Így kialakul egy sorrend. Ezt is közzéteszik. Meg közzéteszik a pályázat fontos adatait (a többi a szokásos cégtitok). Ezután elvégzik a munkát, a fontos részletek megjelennek az értesítőben (mint egy építési napló). Ezen felül van egy ellenőrzési szerv, amely az egészet (a munkát, minőségét és a közzétételt) összeveti, ha minden oké, az is megjelenik az értesítőben.
Így szólt az eredeti közbeszerzési törvény. Így is működött sokáig. Akkor is voltak csalási kísérletek, erre rengeteg módszer van. Azok éppen az átlátszóság miatt többnyire kiderültek, büntetés, sőt eltiltás lett a végük. Csak nagyon kevés tényleges csalás maradt büntetlen, nagyon kis összegűek voltak.
Aztán 2010 után a törvény többször változott. A mai változat legfontosabb tulajdonságai: az értesítő nyilvános, de borzasztó nehéz átlagembernek elérni. A pályázat titkos. A kiírás szabályai lényegében megszűntek. Korábban például, ha csak három pályázó volt, külön részletes indoklás kellett, hogy érdemben nincs több az országban. Ma lehet egyszemélyes pályázatot kiírni. Korábban is előfordult téves terv, ekkor részletes módosítás és annak indoklása jelent meg az értesítőben. Ma lehet tervet beadni, nyerni és a munka elkezdése után gyökeresen átírni, akár tízszeres értékben, és az titkos. Ezért ma ténylegesen azért lehet bármilyen csalást megtenni, mert az ellenőrzés lehetőségei csak a csalók számára adottak. Más senki nem férhet hozzá. Ha belenézhetne, gyakran percek alatt megállapítaná még a jelenlegi törvények szerint is a csalást.
Tehát ma a közbeszerzés úgy működik, hogy az csal aki akar, az nem csal, ami nem akar. És ez nem ellenőrizhető. Éppen ezért ez a forma valójában nem közbeszerzés, csak a szó megcsúfolása. De fontos!! Aki nem akar csalni, ma is tisztességesen működik. Mert lehet. Csak éppen a csalás nem leleplezhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!