Szerintetek hány listával kellene az ellenzéki összefogásnak indulnia 2022-ben ahhoz hogy győzzön, illetve hogy szavazatmaximalizáljon? Eggyel, Kettővel vagy hárommal?
Mivel országos lista állításához csak 27 egyéni jelölt kell ezért az ellenzéki összefogásnak lehet akár 3 listája is - értelemszerűen az egyéni körzetekben mindenhol csak 1 ellenzéki jelölt lesz, akkor is ha 3 listával indulnak.
Ennek az az értelme, hogy a nagyon megosztó szereplők egy külön listákra kerülhetnek, így azok az ellenzéki szavazók akik viszolyognak tőlük nem kell olyan listára szavazniuk amin ezek az emberek szerepelnek.
A 2019-es önkormányzati választáson is látszott, hogy 3 ellenzéki lista volt, amely minden megyében (ahol külön indultak) képest volt átlépni az 5%-ot. A Momentum, a Jobbik és a DK listája.
Ha közös lista lenne azon nyilván rajta lenne Gyurcsány, Molnár Zsolt az MSZP-ből és még sok olyan baloldali politikus akikről sokan azt tartják hogy kollaborálnak a Fidesszel.
Két listánál MSZP-DK és Jobbik-Momentum lista lenne a kisebb pártok meg valamelyikhez majd csatlakoznak.
3 listának pedig: MSZP-DK, Jobbik, Momentum listák lennének, a kicsik meg valamelyikhez majd csatlakoznak.
Szerintetek melyik megoldás lenne a legjobb: az egy, a kettő vagy a három listás felállás a kormányváltás szempontjából?
Teljesen mindegy, mert "mindenki" tudni fogja nagyjából, hogy miről van szó úgy, ahogy azt te is levezetted, egyébként nagyon logikusan. És azért is teljesen mindeg, mert úgyis veszíteni fog az ellenzék, hiszen nagyon nagyon sok ember számára pont emiatt világos lesz és egyértelmű, hogy nem értékek és programok miatt teszi majd az ellenzék azt, amit tesz, hanem csak és kizárólag a Fidesz legyőzése, a hatalom megszerzése lesz a céljuk és ez a visszájára fog elsülni.
Ráadásul ennek Fidesz szavazói körében lesz egy óriási mozgósító ereje!!
Csak a közös egyéni jelölt fontos. A listánál kb random, hogy 1 közös lista jobb-e, mint 4-5-6 külön lista. A lényeg csak annyi a listáknál, hogy minden listán indulónak legyen meg a bejutási küszöb. Ez a matek része. Az, hogy melyikre lenne több szavazat, a külön listákra (szerintem arra), vagy a teljesen közös 1db listára, azt szerintem nem nagyon lehet tudni.
Én mondjuk semmilyen szempontból nem tartok szerencsésnek egy ilyen összevér kormányzást. Azt a szart, amit a fidesz hozott azt is annak köszönhetjük, hogy sokaknak tökmindegy, csak ne a "komcsik". Semmivel sem lenne jobb a tökmindegy, csak ne a fidesz jellegű kormányzás.
Az országgyűlési mandátumok többségét az egyéni választókerületek megnyerésével lehet megszerezni (a 199-ből 106-ot). A FIDESZ-KDNP ott nyerte agyon magát, ami bőven kompenzálta a listás helyes kisebbségüket is. (Utóbbin 92 mandátumból 42-t szereztek.)
Ott viszont problémát látok az ellenzéki többlistás megoldásnál.
Több lista esetén, az egyéni jelöltet csak az egyik listán szereplő pártszövetség támogathatja; legalábbis csak ez szerepelhet a szavazólapon. Ugyanis, egy jelölt csak egy jelölőszervezet támogatását fogadhatja el – a jelölőszervezet lehet közös pártlistát állító több párt együttese is. Viszont, egy párt csak egy - önálló vagy közös - pártlista állításában vehet részt; nem lehet olyat tenni, mint az önkormányzati választásnál, hogy például a Momentum 46-féle különböző kombinációban volt jelölőszervezet polgármesterek, helyi önkormányzati képviselők esetén; aztán mindentől függetlenül állított megyei listákat; és még ott is volt variálás, mert többnyire önállóan tették, de nem minden megyében. Országgyűlési képviselő választáson a kötött szövetségben kell legalább 27 egyéni jelöltjének lenni, akik legalább 9 megyére oszlanak el (Budapest ilyen szempontból megyének számít).
Mit fog látni a szavazó? Hogy az összes ellenzéki pártból, például, csak a Momentum-LMP pártszövetségnek van jelöltje. Lehet előtte hirdetni, hogy a DK, Jobbik, MSZP, és ki tudja ki mindenki is őt támogatja, csak így taktikáznak. Nem mindenki tájékozódik, és ha igen, akkor sem mindenki fogadja el. Például, az egyeztetések alapján, visszalépések után, 2018-ban a falunkban DK-s és MSZP-s egyéni jelölt sem volt a szavazólapon. Többen ott szembesültek vele, mások tudtak róla, de kikérték maguknak, hogy mások döntsék el helyette, hogy kikből választhat, illetve, hogy kiket nem választhat. Rekordot döntött a FIDESZ-KDNP egyéni jelöltjére szavazók számaránya. Jónéhányan azt mondták: mivel ők nem variálnak, rájuk szavaztak úgy is, hogy előtte sose.
És, hogyan állítják össze a listákat? Egy személy csak egy listán szerepelhet. Azt meg lehet tenni, hogy bár, például, 2 párt hoz létre közös listát, de a listán, pl. 7 párt tagjai szerepelnek. Érdekesek lennének ezek a listák.
És ha bekerül a parlamentbe a 2 párt közös listájáról 10 képviselő, akik 5 különböző párt tagjai? Akkor, mondjuk Jakab Péter (Jobbik) bekerül az MSZP-DK közös listája alapján vagy az MSZP, vagy a DK frakcióba? Vagy Gyurcsány (DK), vagy Fekete-Győr (Momentum) a Jobbik, vagy LMP frakcióba, mert az ő közös listájukon jutnának be?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!