Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Csak ellenzékiek! Miért...

Csak ellenzékiek! Miért szükséges egy közös lista? Miért nem elég csak az egyéni választókerületekben koordinálni?

Figyelt kérdés
Akár tetszik, akár nem, tényleg léteznek olyanok, akik vagy politikailag nem annyira tudatosan, vagy nem annyira elkötelezett ellenzékiek, hogy egy DK vagy épp Jobbik nevével fémjelezett listára szavazzanak.
2020. jan. 4. 17:21
1 2 3 4
 21/38 anonim ***** válasza:
69%

#20: "A választás nem arról szól hogy ki ne legyen kormányon, hanem arról hogy ki legyen az akire rábízzátok az életetek alakítását."


Pontosan, és normális ember nem akarja a fideszre bízni ezt az országot.

2020. jan. 4. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/38 anonim ***** válasza:
32%
Nyugaton egyébként teljesen megszokott és normális a koalíciós kormányzás. Persze a fideszkomcsiknak kicsit furcsa lenne, hogy nem úgy megy a döntéshozás hogy Orbán Viktor reggel kitalál valamit, és abból estére törvény lesz, de nem baj, majd művelődnek kicsit.
2020. jan. 4. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/38 anonim ***** válasza:
69%
A győzteskompenzáció pedig egy oximoron, kompenzálni a veszteseket szokás, és jó eséllyel a világ minden civilizált országában alkotmányellenes lenne olyan "kompenzációs" szavazatokkal listás mandátumhoz juttatni egy adott pártot, akinek a jelöltje már az egyéni választókerületben megszerezte az ott kiosztott összes (ti. egyetlen) mandátumot. Csak hát ugye itthon is az alkotmánybíróság is fideszesítve lett, na meg ugye Rákosi óta a fidesz volt az első, ami egypárti alkotmányt írt (ennyit arról, hogy az ellenzék vagy a fidesz a komcsi), szóval itthon ezt is meg lehet csinálni, az ilyen takácsok meg tapsolnak hozzá.
2020. jan. 4. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/38 anonim ***** válasza:
100%

# 15/23


Lista nem úgy működik, mint az EP választás. Töredékszavazatokat arányosan osztják szét (listán). Másfelől meg jóval több mandátum sorsa dől el, mint EP választás esetén. Itt már a DK undor nagyobb tényező, mint az az 1-2 töredék szavazat.

2020. jan. 4. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 anonim ***** válasza:
33%

#24: A listás mandátumok szétosztása pont úgy működik, ahogy az EP-választáson, nyilván azzal a különbséggel, hogy a listára leadott szavazatok és a listára leadott töredékszavazatok összege alapján osztják szét. És mivel jóval több mandátumot osztanak szét, ezért jóval többet is lehet bukni a külön listákkal.

DK undor? Igen, biztosan van sok embernek. Másoknak meg Jobbik undora van. De akkor kire fognak szavazni? A Fideszre? Az önkormányzati választás pont az ellenkezőjét mutatta. Egy politológust hallottam az eredményeket elemezni, szerinte még a DK és a Jobbik szavazói között is 90% körül lehetett az átszavazás, ha a másik párt jelöltje volt a közös ellenzéki jelölt, a többi ellenzéki párt között meg még magasabb. Szóval értem én, hogy sokaknak nem szimpatikus Gyurcsány (személy szerint nekem se annyira, bár én nem is démonizálom annyira, ahogy a fideszesek teszik), attól még az ellenzéki szavazók túlnyomó többsége simán szavazna egy olyan közös listára, aminek része a DK is, főleg ha nem Gyurcsány vezeti. Az emberek nem hülyék, az egyéni kerületekben úgyis együttműködés lesz, akkor ezt nem kell takargatni a külön listákkal, nagyon jól tudja mindenki, hogy a Jobbik és a DK is egy csapatban focizik már a Momentummal meg a többivel együtt, és a Fidesz az ellenfél.

2020. jan. 4. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 anonim ***** válasza:
19%

#19 "Röviden összefoglalva ezt a részt, azért kell győzteskompenzáció, mert van veszteskompenzáció is, igazam van?"

Talán, ha jól értem amire gondolsz.

A győzteskompenzáció csak egy kifejezés arra hogy a kompenzációs számítás megváltozott és már nem csak azokat a szavazatokat veszik figyelembe amikkel nem nyertek mandátumot, hanem azokat is amik nem kellettek a mandátum megnyeréséhez.

Pl. a budapesti 5.sz választókerületben a dk-s Dr. Oláh Lajos nyert 20 598 szavazattal, második lett a fideszes Dr. Bajkai István 16 687 szavazattal. Eddig a kompenzációs számításba csak a fideszre leadott (és a többi vesztesre) szavazatok kerültek be, most meg már a dk részére odakerült a 20598-16687-1=3910 szavazat IS. Mert megnyerte volna a mandátumot a 16688 szavazattal is, hiszen csak többet kell szerezni más jelöltnél. EZ a győztes kompenzáció, hogy ez a szavazatszám IS bekerül a fideszes 16687 szavazat mellett a kompenzációs számításba.

2020. jan. 5. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/38 anonim ***** válasza:
19%

#23 Szerintem inkább kicsit nézz utána a valóságnak, mert nagyon hülyének látszol ha ilyeneket írsz le!

"na meg ugye Rákosi óta a fidesz volt az első, ami egypárti alkotmányt írt (ennyit arról, hogy az ellenzék vagy a fidesz a komcsi)"

Az alkotmány IDEIGLENES volt, ugyanis azt még az állampárt alatt írták meg és az állampárt parlamenti képviselői szavazták meg. Azért kellett így csinálni, mert kellett a törvényi felhatalmazás az ELSŐ szabad választás megtartására. Az összes kormánynak és parlamentnek kötelessége lett volna új alkotmányt írni 1990 óta, csak nem sikerült. az 1994-1998-as mszp-szdsz ciklusban teljes titokban készült új alkotmány tervezet, ami a két párt közötti egyeztetésen is túl volt miközben senki nem szólhatott bele, senki nem látta rajtuk kívül. Csak azért nem került az akkori 2/3-os parlamenti többségük által elfogadásba mert a ciklusuk végére még ők is összebalhéztak egymással - más kérdésben, és az szdsz nem szavazta volna meg.

Ahogyan ugyanígy készült alkotmány tervezet a 2002 utáni mszp-szdsz kormány alatt is, arról sem olvashattál semmit sehol, mert nem kérdezték a véleményed. az el sem jutott magasabb egyeztetésig, mert még a közelében sem voltak az alkotmányozó többségnek.

Szóval ennyit a nagy meséről, hogy itt csak a fidesz írt bármiféle alkotmányt.

Nekik sikerült el is fogadtatni, ennyi.

2020. jan. 5. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/38 anonim ***** válasza:
31%
Igen, és pont attól lesz egypárti, hogy egyetlen párt (fidesz) írta meg, a többieknek beleszólást sem engedett, te barom. Tudod, a világ civilizáltabb országaiban a politikai szereplők közmegegyezésén alapul az ország legfontosabb törvénye, esetleg még a lakosságot is megkérdezik róla pl. népszavazás útján. De nem baj, éljél csak a kis alternatív fideszes valóságodban.
2020. jan. 5. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/38 anonim ***** válasza:
31%
A 1994-1998 közötti MSZP-SZDSZ kormánynak is megvolt a kétharmada, írhattak volna alkotmányt. Ők viszont ezt nem akarták megtenni ezt a többi párt közreműködése nélkül, mert még a pufajkás Horn is nagyobb demokrata volt az imádott Orbánodnál, létrehoztak erre egy paritásos alapon működő bizottságot, ahol a Fidesz és az FKgP ott gáncsolták az egészet, ahol tudták, szóval lekerült a napirendről a dolog. Na de mára ennyi elég volt belőled takács, nyaljad csak tovább a viktor seggét.
2020. jan. 5. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/38 anonim ***** válasza:
46%

Ja most látom hogy azt írtad hogy a Horn-kormány alatt született egy alkotmánytervezet, amit nem láthatott senki.:DD Na hazudozzál máshol, narancskomcsi.

Ha valakit a valóság is érdekel: [link]

2020. jan. 5. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!