Miért nem épít az állam bérlakásokat?
A rendszerváltáskor a városi lakások nagyobb része bérlakás volt. Az állam akkor megpróbálta az összeset minél hamarabb eladni - pont azok voltak kormányon, akik most az ellenzék magját alkotják.
A 2000-es években volt bérlakás építési program, a fidesz indította az önkormányzatoknál. Akkor épült a mi településünkön is bérlakás, jó sok. Sajnos nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket - amik éppen azok voltak mint amiért most követelik az állami bérlakás építést, hogy a fiataloknak meg a keveset keresőknek legyen életkezdéshez segítsége.
Ehelyett a bérlakásokat fillérekért lakók nagyobbik része egyáltalán nem takarékoskodott és a bérlet lejártakor pontosan úgy nem volt hova menniük, mint előtte. Nem lehetett őket kirakni és így nem tudták másoknak is megadni a kedvezményes bérlet lehetőségét. Nagyon sok önkormányzatnál pedig teljesen lelakták a bérlők ezeket a lakásokat és rezsitartozásokat halmoztak fel.
Magyarországon mindenki szeret saját lakást venni és aki állami bérlakást kapott, alacsony díjjal, azok közül igen kevesen becsülték meg a lehetőséget. Az önkormányzatoknak hatalmas kára keletkezett, a lakásállomány leromlott, hiába voltak újonnan építve. Ezért amikor pénzszűkébe kerültek az önkormányzatok, megpróbálták ismét eladni a bérlakásaikat. Egyszerűen nem volt rá keret, hogy a kedvezményes bérletek megmaradjanak, mert attól hogy a bérlő csak 8000Ft-t fizetett egy hónapban, a lakás építéséhez hitelt kellett felvenni és azt fizetni kellett az önkormányzatnak.
Ettől még az ötlet jó és tényleg szükség lenne állami bérlakásokra - csak a magyarázatot kérdezted, hogy miért nem építenek.
Budapesten amúgy éppen most lesz egy nagy projekt, az atlétikai VB keretében. A hírek szerint a sportolóknak nem ideiglenes szállásokat építenek, hanem olyan épületeket, amikben a lakórészeket utána a fiatalok tudják bérbe venni, amolyan egyetemi városként.
" Az építőipar így is pörög, felújításra már nem is találni szakembert."
Ne keverd a szezont a fazonnal, szobafestő az eredeti szakmám, akikkel végeztem külföldre emigráltak már sokan meg is nősültek vitték a szülőket, rokonokat is.
Én elhagytam a szakmát mivel nem fizetik meg hiába van az emigráció miatt kevés szakiparos.
Bérlakásokkal nem tudják megszedni magukat, az ingatlanokon meg igen.
ma 22:21
Ez a válasz eddig a legjobb. A felvetett problémákra kéne akkor megoldást találni.
#14 Igen, azt próbálták meg a CSOk és babaváró hitelekkel, meg a többi támogatással. A korábbi fidesz kezdeményezte bérlakás építésből okultak és már nem azt kezdték támogatni, hanem mást indítottak - amit szívesebben választottak akkor helyette az emberek.
Most, hogy ezek a programok már futnak, indulhat újabb próbálkozás a bérlakásokkal.
De tényleg nem jó ha a magyar társadalom is átáll a bérlakásokra, mert azt egész életében fizetnie kell az embereknek, mintha a kukába dobnák a pénzt. Míg ha van lehetőség majdnem ugyanekkora összegből havonta lakáshitelt törleszteni inkább, akkor annak lejártakor egy saját tulajdonuk lesz amiért nem kell többet fizetni. Az takarékoskodást jelent.
A fiatalok életkezdését jó lenne támogatni, 1- 1,5 szobás lakrészekkel maximum. De nem családoknak, nekik már más lehetőség való.
Az állami bérlakásokat a te és mindenki más által befizetett adóból kell finanszírozni, de a haszna csak keveseké lesz, hiszen csak kevesek fognak benne lakni. A fenntartásuk folyamatos pénzbe kerül utána - szintén az adódból - hiszen azért lehet kedvezményes a lakbér, mert nem fizetnek annyit mint amennyibe az építése került és amennyiért a piacon bérlakást találnak. Aminél szintén megfizetik a bérlettel a tulajdonosnak hogy beletette a pénzét abba a lakásba amikor megvette, megépítette.
Tehát egy átmeneti jellegű bérlakás rendszer az nagyon jó lenne, mert amikor a fiatalok kezdik az életüket, akkor nem nagy lakást szeretnének, hanem valamit ahol saját maguk élhetnek. Amit könnyen otthagyhatnak ha véget ér a tanulmányuk vagy máshol kapnak munkát, esetleg összeköltöznének valakivel.
Ettől elkülönítve kellene kezelni teljesen a szociális bérlakásokat, amiket tényleg a rászorulóknak adnának ki kevés pénzért.
Tehát azok helyett akik gyerekeket akarnak szülni akik majd később eltartják őket is meg a többi nyugdíjast is(az államot is ők fogják fenntartani) inkább azoknak kéne adni az "ingyen" pénzt lakásra akik bár magukban élnek de mégse képesek kigazdálkodni a saját megélhetésüket? Ez hol fenntartható rendszer?
Ha annyira csóró vagy, hogy nem tudsz megélni most mutatok neked olyan állást ahol megvan a nettó 180-200 és ingyen szállást is kapsz mellé. Akkor mire kéne neked olcsó bérlakás?
"Ehelyett a bérlakásokat fillérekért lakók nagyobbik része egyáltalán nem takarékoskodott és a bérlet lejártakor pontosan úgy nem volt hova menniük, mint előtte. Nem lehetett őket kirakni és így nem tudták másoknak is megadni a kedvezményes bérlet lehetőségét. Nagyon sok önkormányzatnál pedig teljesen lelakták a bérlők ezeket a lakásokat és rezsitartozásokat halmoztak fel."
Tegyük hozzá, hogy annak idején nagyrészt kisebbségiek kaptak így lakást, akik képtelenek voltak a civilizált életmódra, lelakták az épületeket, eltüzelték a nyílászárókat stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!