Aki nem akar sem Fideszt, sem liberalizmust, annak még mindig a Jobbik az egyetlen ésszerű választás?
Mióta a Jobbikból bal lik lett, nem igazán rajongok értük.
Modom ezt úgy, hogy annak idején szavaztam a Jobbikra annak ellenére, hogy volt egy-két pont amiben nem értettem egyet velük.
"Én nem akarok kapitalizmust meg szabad piacot."
#3 vagyok.
Helytelen dolog a kapitalizmust jelző nélkül használni, hiszen annyiféle kapitalizmus létezik, és ég és föld a különbség közöttük. Ahogy írtam, a jóléti kapitalizmus, ami a skandináv országokban van, északi modell nagyon is jól működik, társadalmi szempontból igazságos és fenntartható.
A skandináv államokban nem azért lett erős szociális háló, stb. mert annyira gazdag volt a térség, hanem azért, mert ezt a gazdasági modellt követték.
Sajnos az emberek 99,9%-a megkülönböztetés nélkül egy kalap alá véve beszél általánosítva a kapitalizmusról, így a gondolataik sem lehetnek letisztultak, pontosak, sőt az általánosítás miatt gyakran téves következtetést vonnak le. Ugyanez a helyzet a liberális és a szocialista fogalmakkal is. Ráadásul ezt megerősíti a Fidesz azzal a tudatos kommunikációjával, hogy ezeket a fogalmakat szándékosan szitokszóként, gyűlölet-érzetet keltő szavakként használják. Ezzel indulatot keltve az emberekben, hogy ne tudjanak tudatosan politizálni, érvelni, gondolkodni, hogy zsigerből, félelemből x-eljenek, sőt legyen bennük lincshangulat a másik láttán.
"Tisztázzunk valamit, méghozzá az irányzatokat.
Liberalizmus - Eszmerendszer a 17.-18. századból, félig politikai, félig filozófiai, a gazdasági kérdések csak később jelentek meg.
Klasszikus liberalizmus - A Liberalizmus 19. századi alfaja, főképpen politikai/jogi vonalon.
Gazdasági liberalizmus - A Klasszikus liberalizmus gazdasági irányzata.
Neoliberalizmus - Önmagában nem létezik. Csak címke a Gazdasági liberalizmus egyes útmutatásai alapján kigondolt pénzügyi (hiába érinti a szociális hálót) lépésekre. Politikailag/jogilag ez már messze áll nem csak a Liberalizmustól, de a Klasszikus liberalizmustól is.
---------------------------------------------------
Először neked kéne eldönteni, hogy most melyiket veszed alapul, mert bár lejtősen egymásból alakultak ki, de mivel tudjuk, hogy A után B után nem feltétlenül C következik (logikai- és érvelési hiba), ezért egymásnak nem ok-okozata.
A Neoliberalizmus kialakulhatott volna a Liberalizmus nélkül is (csak más néven).
K. N."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!