Nem lenne gazdaságilag előnyös a jelenlegi minimálbért a duplájára emelni?
"Amekkora munkaerőhiány van szerintem már elértük azt a szintet, hogy a minimálbér mértéke lassan minden szakmában lényegtelen."
Akarsz valami vicceset hallani? A közszférában rengetegen kapják a szakképzett minimálbért, és ezt is csak úgy, hogy pótlékokkal fölpótolják nekik az amúgy nettó 110 ezres fizetést például. Mert a bértábla beszorult a szakképzett minimálbér alá! Szóval munkaerőhiány ide vagy oda több százezer ember van, akinek minimálbér és a szakképzett minimálbér emelése az egyetlen esélye egy jobb fizetésre.
A kérdés mindig az, hogy az adott munkavállaló megtermeli-e a bérét, az utána fizetendő adókat, a vállalkozás rá eső rezsiköltségét és minden egyéb felmerülő költséget? Mert ha nem termeli meg, akkor nincs miből fizetni. A munkáltató nem azért munkáltató, mert van egy kimeríthetetlen bankszámlája ahonnan minden hónapban átutalja a fizetést, hanem azért, mert vállalja azt a rizikót, hogy szerez munkát amit a munkavállalóival elvégeztet, és az ahhoz kapcsolódó minden költséget kifizet. A béreket, adókat és minden más költséget akkor is fizetni kell, ha a vállalkozó nem szerez munkát. És nem könnyű munkát szerezni.
Namost a minimálbér emelése mindig trauma az olyan szakmákban, ahol nagy az élőmunka, de kevés a profit, ezért a többség minimálbérért dolgozik. Ha emeled a minimálbért, akkor nem csak a béremelést kell kifizetni, hanem annak az összes adó és járulék vonzatát, de fognak emelkedni a rezsiköltségek is, mert a takarító, a könyvelő, stb. is több pénzt kér, hiszen más szakmákban is érvényes a minimálbér emelése. Szóval a minimálbér kétszeresére emelése a vállalkozónál (aki ugye az egész előadást fizeti) jóval nagyobb mint kétszeres kiadást generál. Erre ugye több módon lehet reagálni. Lehet hatékonyabban munkát végezni (robotizáció vagy a beledet is kitapossa), emelni a vállalási árakat (kétszer annyiba fog kerülni a kifli), bezárni a vállalkozást. Melyik lenne előnyös az itt nyüszítő kedves munkavállaló számára (persze az lenne az igazi, ha a kedves munkavállaló elmenne vállakozónak, sokszorta annyi értéket előállítva mint amikor csak alkalmazott volt, ezzel nőne a GDP, neki is több pénze lenne és nem lenne ideje ilyen marhaságokon gondolkodni)?
Ne álltasd magad, ez az ország nem a dolgozóké, hanem már a multiké. Ha majd Orbánnak sikerül végre kirúgatnia minket az EU-ból, majd akkor lesz itt igazi rabszolgatartó társadalom.
A magyarokra jellemző, hogy az érdekeiket nem védik meg mindaddig amíg be nem sokallnak, de viszont utána kő kövön nem marad...
#3 "A közszférában rengetegen kapják a szakképzett minimálbért"
Sajnos egy túltolt államapparátusnál mindig ez a helyzet. Természetesen a csúcson ebből nem éreznek semmit (mondjuk az MNB-nél az idén is gazdag volt a karácsony mindenkinek), de az egyszerű közalkalmazottak valóban úgy mennek nyugdíjba, hogy 40 éven át a minimálbért keresték.
"Akarsz valami vicceset hallani? A közszférában rengetegen kapják a szakképzett minimálbért"
Jogos, csak a versenyszférában gondolkoztam :D
A minimálbér károsságára jó példa az USA, sok magánvállalkozás nem képes foglalkoztatni annyi embert, vagy csődbemennek, vagy az lesz velük hogy a dolgozók kevesebb órát dolgoznak, de többett kell dolgozniuk az szűkitett idő miatt, kevesebb pénz megy rájuk stb.
Általános minimálbér ezért veszélyes, a Skandináv országokba és Ausztriába nincs mimimálbér, mégis magasak a fizetések, inkább az ágazati minimálbér lenne célszerű, mert ha felvisszük a minimálbért általánosan olyan munkáknál is amelyek profittermelése alacsonyabb, azt versenyképtelensége folytán csak árakat fog emelni.
minek annyi pénz?a jóból is megárt a sok.
"A mai napon megszólalt az ügyben Lázár János is, aki szintén elakarta oszlatni a kétségeket, és elmondta, hogy ő maga már kipróbálta, "és ugyan ha szűkösen is, de véleménye szerint igenis meglehet élni havi 28500ft-ból is. Aki erre nem képes, az egyszerűen életképtelen." - tette hozzá a miniszter."
Előnyös? Hát inkább hátrányos lenne. Mai napig is rengeteg olyan munkahely létezik illetve tartanak fent aminek a megtérülése kérdéses vagy éppenséggel lehetetlen, gondolom bárki kitalálja hogy mikre gondolok...
Másrészt a kisvállalkozások kisebb bevételekkel rendelkeznek mint a multik (a munkaerőhiányos helyeken rég nem minimálbért fizetnek a segédmunkáért sem) ergo őket szivatod vele, így nem a hazai vállalkozásokat teszed versenyelőnybe.
Harmadrészt a kisebb GDP-vel rendelkező országrészekben, ahol munkanélküliség is előfordul, és túlsúlyban is vannak a kisebb cégek ott bizony még több vállalkozás húzhátná le a rolót.
Negyedrészt az igaz hogy nőne a fogyasztás, a költekezés de az inflációt is megdobná, ami most sem alacsony.
A megoldás az élelmiszerár inflációját követő és az átlagbér növekedésével együttnövekvő minimálbér, legalábbis elméleti síkon mindenki így jár(hatna) a legjobban.
Volt egy ország, márpedig Románia ahol hirtelen növeltek egyet a szociális kiadásokon és a minimálbéren. Az eredménye hogy a példátlan gazdasági fejlődésük totálisan megtört, a munkanélküliek száma a képzetlen rétegeknek a szegényebb régiókban nagyon megnőtt, és már tavaly kisebb gazdasági sikert könyvelhetek el, mint a magyar.
Szóval maradjon meg a káposzta de lakjon jól a kecske is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!