Antifinnugrászok! Mi volt az az első könyv/tanulmány/cikk/íromány ami benneteket meggyőzött?
Én vagyok aki a provokátor jelzőt adta.
Mert : beeírtam a gugliba és rengeteg olyan választ kaptam ami cáfolja a rokonságot. 2 perc elég lenne rá.
De a kérdező inkább provokál, ezért saccolom 10-12 évesnek.
A finnugor nyelvrokonság ellen felhozható érvek töredéke:
- kevés hasonló szó
- a népemlékezet nem utal erre semmilyen mértékben
- az elmélet szerint rokon népek sem fogadják el az elméletet
Egy nyelvet nem olyan egyszerű "átvenni" egy másik népcsoporttól. Azért, mert néhány ezer évig egymás mellett éltünk, és ez idő alatt néhány szó hasonlóvá vált közöttünk, még nem biztos, hogy egy nyelvcsalád tagjai vagyunk. Aki szerint igen, annak pedig ajánlom a figyelmébe azt a tényt, hogy körülbelül 1-2000 szavunk egyezik a baskír nyelv szavaival.
Egyébként ajánlott olvasmány: [link]
Itt van pl egy:
Mindjárt az 1. pontban benne is van a lényeg:
"A finnugor elmélet bebizonyítása csak szavak alapján történt kísérlet. A nyelvészeti kutatások azonban csak e században, a második világháború után bontakoztak ki igazából."
Tehát ez is egy nem megalapozott judeobolsevik kitaláció. Ugyanolyan, mint hogy az emberek bőrszínre való tekintet nélkül egyformák.
,,A finnugor nyelvrokonság ellen felhozható érvek töredéke:
- kevés hasonló szó
- a népemlékezet nem utal erre semmilyen mértékben
- az elmélet szerint rokon népek sem fogadják el az elméletet
Egy nyelvet nem olyan egyszerű "átvenni" egy másik népcsoporttól. Azért, mert néhány ezer évig egymás mellett éltünk, és ez idő alatt néhány szó hasonlóvá vált közöttünk, még nem biztos, hogy egy nyelvcsalád tagjai vagyunk. Aki szerint igen, annak pedig ajánlom a figyelmébe azt a tényt, hogy körülbelül 1-2000 szavunk egyezik a baskír nyelv szavaival. "
Kevés?
Na de mennyi az a kevés? Mindenki folyton azzal jön, hogy kevés, de számokat senki nem mond.
Nos Zaicz Gábor szótárában 550 fu eredetű szó van; Starostinnnál 721; Lakó-Rédeinél 690; Rédei a fu. eredetű szavainkat 700 körülire teszi egy 1998-as irásában.
A Dán nyelvben ~530 indoeurópai szó van, az angolban ~570 [Starostin adatbázisa.].
Jó, a népemlékezet nem utal rá. A vogulok népemlékezetében sincsenek benne a finnek, a cseremiszékben sem a szamojédok, az angolokéban sem a perzsák, mint ahogy a keltákéban sem az oroszok. Pedig mind nyelvrokonok. A mi népemlékezetünk a huokkal való azonosságra fekteti a hangsúlyt. Egy másik néppel való nyelvi vagy egyéb rokonság a fu népekkel való nyelvi rokonságot nem cáfolja. Mekkorát is röhögnének a nyelvészek, ha a lengyel-szlovák nyelvrokonságot a lengyel-cseh nyelvrokonsággal próbálnák megcáfolni. A hunokkal való nyelvrokonságot - írásos emlékek hiányában - sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudjuk.
És milyen bizonyíték van arra hogy nem fogadták volna el az elméletet?
1.
Íme egy 2009-es finn nyelvű ismeretterjesztő kiadvány:
,,Valtion virallisena kielenä toimii suomalaissukuinen suomalais-ugrilainen Unkarin kieli."
,,Az Állam hivatalos nyelve a finnel azonos eredetű, finn-ugor eredetű magyar nyelv"
(Unkarinyhteiskunta.pdf - 3. oldal, Valtio, 8.sor [2009])
Továbbá úgynézki a finn wikipédia is jelentős lemaradásban van, pedig elvileg ez a világ leggyorsabban frissülő internetes enciklopédiája:
,,Unkari on uralilainen kieli. Yhdessä obinugrilaisten mansin ja hantin kanssa se muodostaa kielikuntansa ugrilaisen kieliryhmän. Unkari on myös suomen kielen etäinen sukulainen, mutta sanaston tasolla kielet poikkeavat toisistaan voimakkaasti."
,,A magyar egy uráli nyelv. A hantival, a manysival (együtt: obiugorokkal) az Ugor nyelvi csoportnak egy nyelve. A Magyar szintén a finn nyelv távoli ROKONA, igaz a közös szókészlet mennyisége miatt a nyelvek erősen különböznek."
A finnugrista Honti László szerkesztésében megjelent legutóbbi könyv egyik szerzője nem más mint a Bécsi egyetem egyik finn professzora, aki maga írt egy fejezetet a finnugor nyelvrokonságról egy finn iskolai tankönyvbe...
A finnugor nyelvrokonság a finnek identitástudatába erősen beleitatódott, többekközt ezért is támogatják az oroszországi kis népek iskolarendszerét és kultúráját jóval nagyobb összegekkel mint mi.
Biztosíthatlak róla, hogy mind a finnek, mind a többi nép örömmel fogadta a nyelvrokonságot.
2.
Az hogy a "népeknek" tetszik-e a nyelvrokonság az édes mindegy. Az elméletek tudományosságáról nem a "népek" fognak dönteni, hanem a szakemberek; A tudomány nem hit, és nem is népszavazás kérdése.
NNehéz egy olyannak elmagyarázni, hogy a föld gömbölyű, aki rendíthetetlenül hisz benne, hogy az lapos.
Ahogy látom te még azt sem tudod, hogy mi az a szóegyezés. Nos, ha nálad a szóegyezés azt jelenti, hogy hasonló hangzású szavakat keresgetünk, akkor ajánlom neked varga csaba görög rokonságát. ő 3000 magyar-görög "szóegyezést" talált, de szívesen ajánlom a magyar-kecsua nyelvrokonságot is, mert ott is van 2000 közös szó.
Szabályos hangmegfelelésekről hallottál már?
Az sem mindegy hogy a rokon szavaknak mi a jelentése. Nagyon sok olyan török szavunk van, amely a sztyeppei kultúrára és életmódra vonatkozik, de egy számnév sincs! A rokon szavak az alapszókincsben helyezkednek el; a magyar nyelvben valóban 2-3000 lain szó van, de a magyar azért nem lain nyelv mert ezeknek közük sincs az alapszókincshez. Néhány példa: liturgia, eklésia, eszkaláció, purgatórium.
És végezetül; nem csak a szavak számítanak. A török nyelvekben nem nevezik meg a páros testrészek egyikét FÉL jelzővel, nincsen névszói állítmány, számnévi jelző után nem áll egyes szám, a gramatikai esetek, elek, ragok stb. gyakorlatilag semilyen egyezést nem mutatnak... a tetszetős összecsengésen, látszólagos hangtani hasonlóságon kívül...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!