Miért nincsenek nagy tanársztrájkok Magyarországon?
Olvasva azokat a híreket, amik a horvát pedagógusok napokban történt megmozdulásáról szólnak, egyszerűen megdöbbent, hogy Magyarországon néhány szimbolikus, de kis jelentőségű megmozduláson kívül már évek óta nem történt semmi ez ügyben.
Pedig egy magyar tanár fizetése még egy román tanáréhoz képest is meghökkentően alacsony, pedig Románia, bár egy dinamikusan fejlődő, de még mindig szegényebb, az árakat tekintve olcsóbb ország minálunk. Mégis, ott egy pályakezdő annyival indul, mint itt egy kb. 10 éve dolgozó pedagógus.
Romániában ezt a 2010-es évek elején, folyamatos, akár több napos leállításokkal érték el a szakszervezetek. Minálunk meg kormánytól függetlenül, nagyon régóta nem történik semmi ez ügyben. Nálunk miért nem bénítják meg akár hetekig az oktatási rendszert a pedagógusok, amikor annyi év tanulás után egy meglehetősen stresszes munkát végeznek, ilyen kevés pénzért.
Kérdésemet nem provokációnak szánom, én magam fiatal vagyok még, de később én is tanár szeretnék lenni. Egyszerűen érdekel, hogy Magyarországon miért ennyire bénult, beletörődő a közhangulat, amikor a pedagógusok az ország minden pontján vannak, és egy jól szervezett teljes leállással elméletileg komoly változást tudnának kicsikarni, hiszen egy fontos szolgáltatást látnak el, amelynek hosszútávú blokkolása kompromisszumra késztethetné a kormányt. Vagy nem látom jól a dolgot?
A tanároknak rengeteg szabadidejük van egy átlag munkavállalóhoz képest. Bőven elég nekik amennyit kapnak.
Egyébként is ha már ledolgoztak 15-20 évet (ezelőtt nem is nevezném őket tanárnak) akkor már bőven jól keresnek, ha még magánórákat is adnak akkor pedig kiemelkedően jól.
"A tanároknak rengeteg szabadidejük van egy átlag munkavállalóhoz képest. Bőven elég nekik amennyit kapnak."
Így van. Meg amúgy se csinálnak semmit egész nap, csak ülnek és beszélnek! Na ez nem munka!
2010-hez képest nézzük akkor reálértéken a tanárok fizetése 25% körül emelkedett.
(98-2002 között kb. 10%-ot nőtt reálértéken a fizetésük, 2002-2007 között is 10%-os emelkedés volt reálértéken az oktatásban, 2002-2010 között reálértéken nem történt emelkedés)
Szóval ha nem teljesen fogyatékosok a tanárok akkor látják, hogy jó időben is ez a realitás, hogy egy ciklus alatt 10%-ot javul a helyzetük.
Romániában egy kezdő tanár felsőfokú végzettséggel 3237 lejt keres bruttóban, ez nettó 1906 lejt ami 134 ezer forintnak felel meg.
Magyarországon egy kezdő tanár alapfokú/főiskolai végzettséggel nettó 146 ezret keres.
Romániában egy egyetemet végzett tanár, legmagasabb fokozatban 20-25 év tanítás után 5376 de lejt keres bruttóban ami nettó 3139 lej, ami nettó 221 ezer forint.
Magyarországon egy tanár egyetemi/mesterszakos végzettséggel 21-23 év után keres nettó 229 ezret.(nulla gyerek mellett)
Tehát ez a meghökkentően alacsony az igazából azt jelenti, hogy hasonló végzettség mellett magasabb a magyar nettó, mint a román.
Romániában az elmúlt 3 évben voltak komoly emelések, előtte ennél sokkal nagyobb volt a lemaradásuk és mivel ők az éllovasok az EU-ban az inflációt nézve és jövőre már a választások után az új kormánynak el kell kezdeni kormányozni félő, hogy meglesz a böjtje a mostani nagy osztogatásnak. (ahogy 2003-as nagy emelésnek is megvolt nálunk.)
A fidesz által alkotott sztrájktörvény úgy szól "elégséges szolgáltatás mellet lehet csak sztrájkolni"
Mi az elégséges szolgáltatás? Nincsen definiálva így ha a kormány a hasára csap akkor egy fős sztrájkot is illegálisnak bélyegezhet.
Nem azért nincsenek sztrájkok az elmútízévbe mert olyan fényes az élet hanem mert törvénytelenné tette a kommunista párt 2.0
A sztrájkhoz a szakszervezetnek meg kellene egyeznie a szaktárcával az elégséges szolgáltatásról. A hatályos törvény szerint ha amíg az egyeztetés folyik, nem lehet sztrájkolnak. Az elmúlt időszakban nem sikerült megegyezni.
"Magyarországon egy kezdő tanár alapfokú/főiskolai végzettséggel nettó 146 ezret keres."
129.675 Ft lesz az.
Nem hírdethetnek csakúgy sztrájkot, mert az illegális és polgári engedetlenségnek minősül.
+1 a romános összehasonlításhoz: Paritást számoltál kedves hozzászóló? Mert a fizetések értékét nem az határozza meg, hogy összeg szerint milyen sok, hanem hogy abból mekkora fogyasztói kosarat tud megengedni magának.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!