A kivándorlás megállításához a fiatalokat magyar öntudatra kellene nevelni?
És szerinted az, hogy valaki itt hagyja ezt az országot és ott él, ahol van jövője és perspektívája, az kizárja a magyar öntudatot?
Ugyan nem tudom, pontosan mit értesz magyar öntudat alatt, de az biztos, hogy pl. Rákóczi, Mikes, Kossuth vagy akár Bartók esetében is komoly hiányosságok lehettek ezen a téren...
#27, #28-nak:
Miért ne lehetne egy baloldali liberális?
Vagy egy jobboldali?
A liberális hozzáállás jellemfüggő, semmi köze a politikai beállítottsághoz.
A saját pártomat a DK-t, például kimondottan balliberálisnak tartom! Persze ezt a véleményemet megtartom magamnak! XD
#32
Nem azt mondom, hogy ha valaki alapvetően baloldali gondolkodású, nem lehetnek bizonyos kérdésekben liberális meglátásai. Az ideológia alapja teljesen más, ebből adódóan a balliberális kifejezés egy paradoxon. Szűkítsük le a dolgot az eltérő filozófiák politikai és gazdasági vetületeire.
A liberális eszmék központi tétele a szabadság. Nagyon leegyszerűsítve az egyén áll a középpontban, amíg másnak nem ártasz, addig a lőtéri kutyát nem érdekli, hogy mit csinálsz. Nem kell foglalkoznod a többi emberrel, a hagyományokkal... semmivel. És ami a legfontosabb: a klasszikus liberalizmus elveti az állami beavatkozásokat, hiszen elméletük szerint a gazdaság állami beavatkozás nélkül is tökéletesen működik, vagy legalábbis egyensúlyban van. A liberálisok annyira elutasítják az állami beavatkozásokat, hogy volt olyan liberális közgazdász, aki azt mondta, hogy minden állami beavatkozás megágyaz a diktatúrának, tehát nem szabad semelyik piacot korlátozni; az illető (egyébként Hayekről van szó) azt javasolta, hogy ne legyen állami monopólium a pénzverés, nyugodtan versenyezzen akár egy adott gazdaságban is több pénz egymással.
A baloldali eszmék képviselői ezzel szemben a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentését, szélsőségesebb esetben a tökéletes egyenlőséget tűzik ki célul. Ezek a gondolatok pont amiatt jelentek meg, mert kezdtek rájönni arra, hogy az a fajta kapitalista berendezkedés, aminek a liberalizmus (nyilván akkor nem így hívták) az alapja, lehet, hogy a profit szempontjából a legtökéletesebb, de társadalmi egyenlőtlenségekhez vezet. Viszont ezeket az egyenlőtlenségeket hogyan lehet megoldani? Újraelosztással, amiben az államnak központi szerepet kell játszania. Nagyon leegyszerűsítve Robin Hood módjára elveszi a gazdagoktól és a szegényeknek adja, még ha ez jóval összetettebb is a gyakorlatban. Nyilván erre szofisztikáltabb módszerek is vannak elsősorban a jog területén (versenyjog, többkulcsos adórendszer, gazdagokat érintő többlet adók... stb).
Innen már látszik, hogy viszonylag nehezen lehet házasítani egy olyan eszmét, ami arról szól, hogy az állam bekaphatja, mindenki azt tesz, amit akar, és egy olyat, ami arról szól, hogy nyugodjon le mindenki a fenébe, majd az állam kitalálja az okosságot, hogy mindenkinek a legjobb legyen. Magyarországon ezzel szemben a kifejezés elterjedt, aminek legfőbb oka az, hogy az MSZP anno összeállt az SZDSZ-szel.
Természetesen nem kell és nem is szabad szélsőségekben gondolkodni. Mind a baloldali gondolkodásnak, mind a liberalizmusnak, mind a konzervativizmusnak is megvannak a maga értékei. De politikai szinten nem ártana, ha a pártok el tudnák dönteni, hogy akkor ők most mit is szeretnének elérni, és főleg milyen eszközökkel. Legalább alapjaiban. Nézd meg, hogy egy tőlünk nyugatabbra lévő országban a szocdemek és liberálisok az esetek túlnyomó többségében semmiben nem értenek egyet, pont azért, mert míg előbbinek az a válasza minden problémára, hogy majd az állam megoldja, addig utóbbi ezt a piacra bízná. És már látható is, hogy miért volt egy sikertörténet a magyar "balliberális" koalíció.
Azzal együtt, hogy akár az akkori, akár a mostani MSZP a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető a szó klasszikus értelmében vett szocialista pártnak. Ez az egyik legnagyobb probléma. Jelenleg látszólag sokszínű és felaprózódott az ellenzék, de bármilyen italt fizetek akárkinek, aki fejből tud 5 markáns gazdaságpolitikai vagy ideológiabeli ellentétet felhozni az MSZP, az Együtt, a Párbeszéd, az LMP és a Momentum között. Úgy, hogy ezek között van, ami magát liberálisnak, zöldnek, balközépnek, szocialistának vallja...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!