Ki találta ki (és miért gondolta jónak) a magyar választási rendszert?
Szóval nekem ezzel van bajom:
A magyar választási rendszer ún. vegyes rendszer, ebből adódóan a győztes pártnak (pártszövetségnek) a pártlistákra leadott szavazatok arányánál több mandátuma lesz. A győzteskompenzáció mértéke sok mindentől függ, de az aránya az eddigi összes választáson nagyobb volt, mint 1.[1]
Így kb. korlátlan hatalma van a győztes pártnak. Mint tapasztalhattuk, ezzel nem járunk túl jól :D
Az alapelveit 1990-ben, a rendszerváltáskor fektették le. A vegyes rendszernek pont az a lényege, hogy kompromisszumos megoldás a teljesen egyéni és a teljesen arányos rendszerek között. A teljesen egyéni rendszerben a Fidesz adná a képviselők 90%-át, a teljesen arányos rendszerben pedig kb. 50%-át, a jelenlegi rendszerben pedig 66%-ot.
Annak idején a német választási rendszert vették alapul, ami a túlnyerést is megakadályozza, de mégis kormányozhatóvá teszi az országot.
Egy valódi demokráciába 49% mandátumot adnék a kormányt alakító pártnak.
Az oka baromi egyszerű, elkerülhető lenne a jelenlegi féldiktatúra és komprumiszumra lennének kényszerítve így megkezdődhetnének az érdemi, szakmai viták.
Jelenleg erre esély sincs mert a párthatalom ural mindent és az ámokfutásuk törvényesen megakadályozhatatlan.
Lásd: Rabszolgatörvények.
Most pl a fidesz Kövér elvtárs kezébe kívánja adni egyöntetűen a parlamenti hatalmat.
Ha az elvtársnak nem tetszik valami fogja és kitiltja a választott képviselőt mert kínos kérdéseket tesz fel.
Ezért élünk egy laza diktatúrába, semmilyen jogi úton nem lehet fellépni vagy fellebbezni a fidesz akarata ellen.
Nem a gombhoz varrják a kabátot. Amikor az MSZP volt erős és a jobboldalon volt sok kis párt akkor miért nem fájt neked, hogy nem arányos a választási rendszer?
Nem a választási rendszer miatt nyeri magát halálra a Fidesz hanem azért, mert a második legerősebb pártra 2018-ban 1 millióan szavaztak, míg a Fideszre meg 2,6 millióan.
#3 az előző rendszerben a listás szavazatok adták a helyek 54%-át és 46%-át az egyéni választókerületek, ez 2010-ben megfordult, 46%-át adták a listás szavazatok és 54%-át az egyéni kerültek. Szóval nem lehet itt olyan nagy földindulás szerű változásról beszélni, ha az ellenzéki pártok támogatottsága nem lenne a béka segge alatt, akkor simán születhetett volna lényegesen szorosabb eredmény is az előző választásokon.
#4, az mitől volna demokrácia, hogy előre bemondod az eredményt?
Meg mitől volna jobb folyamatosan kisebbségi kormány?
#7, mindegyik "igazságtalan", de pl. az USA elnököt pont így választják.
Nekem a pártlisták ellen is vannak kifogásaim, olyan fazon kerül be, akire soha senki nem szavazott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!