Az a bérfejlődés, ami van Magyarországon az is csak az EU-nak köszönhető?
Azzal,hogy az EU megnyitotta a határokat és szabad mozgást, munkavállalást biztosított azzal jelentősen fokozta a versenyt.
A verseny pedig mindenkinek jó hosszú távon.Hiába van gyakran hiszti miatta.
A verseny nekünk csak jót tesz.
Persze, ennek a folyamatnak a hatása ,a munkaerőpiac nyitás után több, mint 10 évvel kezdett érződni.
Sokáig a bérek stagnáltak, most elkezdtek szépen lassan megindulni felfele.
Ezt nevethetjük a piac, korrekciós hatásának, viszont meglehetősen lassú folyamat.De, már érezni a hatását.
Eleinte a társadalmilag kevésbé megbecsült, alacsonyabb presztízsű munkákban.Elsősorban az állam területén dolgozóknál.A versenyszféra nincsen akkora bajban, mivel gyorsabban képes reagálni a pici változásokra és emelni a fizetéseket.
"Az a bérfejlődés, ami van Magyarországon az is csak az EU-nak köszönhető?"
Nem.
2004 óta vagyunk az EU tagjai, ha ezen múlt volna akkor mára már sokkal jobban meg kellett volna közelítenünk az osztrák béreket. Ezzel szemben a valóság az, hogy 2004-t követően nőtt a távolság a magyar és osztrák jövedelmek között. Az utóbbi néhány évben kezdünk kicsit felzárkózni, de először a 2008-2011 közötti visszaesést kellett behozni.
Az EU egy lehetőség amit a tagállam gazdaságának, gazdasági vezetésének kell kihasználnia. Sajnos a csatlakozást követően nem indult be a források lehívása és a gazdaság fejlesztése, hogy a bérek is növekedhessenek stabilan. Utólag persze úgy látszik, mintha a 2010-ig tartó ciklusban is nagy arányú lenne a források lehívása, de emlékezz vissza hogy a választásokat követően, már a fidesz-kdnp kormány indította meg a pályázatokat és a forráslehívást, ami addig igen alacsony hatásfokú volt. 2012-ig volt lehetőség még a korábbi keret felhasználására, ezért volt 2011-ben annyi pályázati kiírás. Az még a korábbi pénzügyi ciklus keretéről szólt.
A bérek emelkedése nem tudott 2010 előtt megtörténni mert magas volt a munkanélküliség és egyre nőtt. A cégek válogattak a munkavállalók között és persze azt alkalmazták aki beérte kevesebbel. Emellett a béren kívüli juttatásokkal próbáltak a dolgozóknak többet adni, nem béremeléssel. Ez egyrészt kevesebb adóbevételt jelentett az államnak, így kevesebb pénze volt pl. az állami alkalmazottakat megfizetni - másrészt a bérnövekedés elmaradt.
Az utóbbi 6-7 évben a munkaerő hiány volt inkább a jellemző és nem azért mert elmentek az országból, az már 2011-re megtörtént, hanem mert több a munkahely. Ma majdnem 800 ezerrel több ember dolgozik kisebb számú lakosságból, mint 2010-ben és mégis munkaerő hiány van.
Ez a legnagyobb felhajtó ereje a béreknek, hogy a munkaadó meg kell fizesse a dolgozóját különben átmegy máshová dolgozni.
Azt vágod ugye, hogy a bérek emelkedése szart sem ér, ha ugyanolyan mértékben drágul a megélhetés? A vásárlóerejét érdemes nézni a béreknek. Ebben a tekintetben Bulgária van mögöttünk és Románia az eu-s országok közül.
Hiába keresel most dupla annyit, mint 10 éve, ha az albérleted is dupla annyi és a boltban is minden termék a duplájába kerül.
#5 bárhol takácskomcsi. Persze nem a turista övezetben, ahol mindenhol minden drágább, de horváton kívül írtam párat, ahol magasabbak a fizetések, euro van, és még is sokkal olcsóbb. Pedif ti, komcsik szoktátok szajkózni, hogy a gooonooosz eurotól minden megdrágul, meg a béremelésektől is.p
De, az utóbbi pár évben mentek el sokan az roszágból, miattatok, komcsik miatt, mivel ti visszatartjátok az országot, hogy a posványban dagonyázzon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!