Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Momentum miért az USR...

A Momentum miért az USR jelöltjének kampányolt Kolozsváron?

Figyelt kérdés
Azt hittem, hogy a Momentumban végre egy normális pártot találok. De ezt bármilyen jóindulattal és bárhogy nézem, nem tudom elfogadni, egyértelműnek kellene lennie, hogy magyar jelöltet támogat, még ha az RMDSZ ideológiailag távol is áll tőle. Vagy ha nem, akkor inkább ne kampányoljon senki mellett sem. A második fordulóban, amikor feltehetően kiesik a magyar jelölt, akár még kampányolhatna is Dan Barna mellett, de addig, amíg a magyar jelölt versenyben van ezt egyszerűen nem tudom hova tenni.

2019. nov. 6. 11:15
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:
75%

Már miért ne támogathatta volna az USR-t, amelynek sok romániai magyar szavazója van, számos magyar tagja, sőt, a pártnak 2017-ben magyar elnöke volt.


Én is az USR-re szavaztam az első fordulóban, mert az RMDSZ-nek semmi esélye nincs elnököt adni (és hozzám hasonlóan gondolkodott a romániai magyar szavazók fele, akik zömmel Dan Barnat támogatták, a 6,5%-os romániai magyarság mellett Kelemen Humor csak 3,8%-ot kapott!).


Az USR nem etnikai párt, nem "román párt", ideológiailag közel áll a Momentumhoz és rengeteg magyar szavazója van.


A Momentum szerintem politikailag is jól döntött: az RMDSZ-t hiába támogatta volna, azok a Fidesz szolgái lettek, akikből sok romániai magyar kiábrándult és az USR-hez pártolt.


A Momentumot itt Erdélyben szinte senki sem ismeri, de ha az USR szövetségeseként ismerteti meg magát az erdélyi magyarokkal, esélye van szavazatokat szerezni a magyarországi választásokon azon kettős állampolgárok köréből, akik az RMDSZ-ben csalódtak és az USR-t támogatják.


Szerintem ez tiszteletre méltó politikai próbálkozás. A magyar ellenzék azért gáz szerintem, mert nyavalyognak, hogy miért szavazhatnak az erdélyi magyarok, ahelyett, hogy megszólítsák őket és megpróbáljanak számukra is, mint - tetszik vagy sem - magyar SZAVAZÓK számára valamilyen üzenetet megfogalmazni.


A Momentum eddig az egyetlen ellenzéki párt, amelyik ezáltal üzent valamit és definiálta magát az erdélyi szavazók számára:


"Helló, mi is létezünk és annak az USR-nek a szövetségesei vagyunk, amelyikre közületek sokan szavaznak! Tehát Európa-barát, progresszív, az emberi jogokat és az állampolgárok egyenlőségét fontosnak tartó erő vagyunk!"


Ez végre egy ÜZENET legalább, a siránkozás helyett! Engem mindenesetre megszólítottak, és bár nincs magyar állampolgárságom, de ha lenne, rájuk szavaznék!

2020. máj. 6. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 A kérdező kommentje:
Azért azt nem hinném, hogy az erdélyi magyarok közül jelentős arányban szavaznának az USR-re. Írod, hogy az RMDSZ jelöltje úgyis esélytelen volt. Ez igaz, viszont ugyanúgy esélytelen volt az USR jelöltje is. Mindezt félretéve, mondjuk, hogy elfogadható ez az érv, de ha példaként vesszük az országgyűlési választásokat, annak kapcsán sem jelentették ki, hogy nem az USR-t támogatnák. Nincs különösebben semmi bajom az USR-vel, a normálisabb pártok közé tartozik, de ha szigorúan a magyar szempontokat veszzük figyelembe akkot azt mondom, hogy nem szabad az erdélyi magyar képviseletet kockáztatni azért, hogy esetleg fél százalékkal többet kapjanak a választásokon.
2020. máj. 6. 14:23
 23/36 A kérdező kommentje:
Azzal viszont egyetértek, hogy az ellenzéki pártok közül sajnos nem igazán szólítja meg senki őket.
2020. máj. 6. 14:24
 24/36 anonim ***** válasza:

Az USR jelöltjének az előzetes felmérések szerint volt esélye, így is a harmadik helyen végzett (Klaus Johannis 38%, Viorica Dancila 34%, Dan Barna 15%).


Minden más jelölt 10% alatt volt. Szóval az egy erős túlzás, hogy "az USR jelöltjének UGYANÚGY nincs esélye".


Ha szerinted a Kelemen Hunor 3,8%-a akár csak összevethető a Dan Barna 15%-ával, akkor el vagy tévedve. Az USR-PLUS a harmadik legerősebb politikai erőnek bizonyult.


Emellett, ismétlem, az USR nem egy román párt, nem etnikailag szerveződik, vannak magyar vezetői, magyar tagjai, magyar szavazói, még magyar nemzetiségű pártelnöke is volt.

2020. máj. 6. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:
60%
# 23- örülök, hogy ebben legalább egyetértünk. Én, mint az első fordulóban az USR-re szavazó erdélyi magyar, szimpatizáltam a Momentumnak ezzel a gesztusával. És az én szememben ettől nem lettek románpártiak, mint ahogy én is MAGYAR vagyok.
2020. máj. 6. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 A kérdező kommentje:

"Ha szerinted a Kelemen Hunor 3,8%-a akár csak összevethető a Dan Barna 15%-ával, akkor el vagy tévedve."

Tisztában vagyok a kapott szavazatokkal, de akkor mondjuk úgy, hogy kevésbé volt esélytelen, ettől viszont még reális esélye ugyanúgy nem volt, előre lehetett tudni, hogy Iohannis és Dancila lesz a két befutó. Ahhoz valamilyen csodának kellett volna történnie, hogy ne így legyen. De még ha valamilyen csoda folytán le is győzte volna Dancilat, Iohannissal szemben végképp nem lett volna reális esélye.

Mindazonáltal ismétlem, hogy nem is azzal volt konkrétan önmagában problémám, hogy ebben az elnöki kampányban őket támogatták, hanem hogy az országgyűlési választásokkor várhatóan melléjük állnak. Vagy legalábbis volt egy interjú Fekete-Győr Andrással ennek kapcsán, abban kicsit homályosan fogalmazott, de alapvetően ez volt kiérezhető belőle. Értem, hogy nem etnikai alapon működik az USR és nem is gáncsolják a magyar törekvéseket, de a konkrét magyar érdekeket nem ők fogják képviselni, nem is ez a dolguk és a célkitűzésük. És mondhatod, hogy az elnöki választásoknak magyar szempontból nem volt tétje, de az országgyűlési vagy önkormányzati választásoknak viszont már lesz és ebben az esetben nagyon nem mindegy, hogy a Momentum milyen üzenetet küld és milyen álláspontot képvisel.

2020. máj. 6. 15:34
 27/36 anonim ***** válasza:

Hát azt majd meglátjuk. Nyilván okosan tennék, ha lelkiismereti szavazásra buzdítanának, meghagyva az erdélyieknek a döntést, kire szavazzanak (eleve magyar párt is három van, ugye, bár a Néppárt és a Polgári Párt talán egyesül).


Én helyhatósági szinten elégedett vagyok az RMDSZ politikájával, az országos politikájukkal pedig, bár elégedetlen vagyok, de egyelőre szükségesnek látom a jelenlétüket a Parlamentben.

2020. máj. 6. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 anonim ***** válasza:
100%

A Momentumot pedig, bár nem vagyok magyarországi szavazó, de szimpatizálom. Új párt, új arcokkal, sok fiatallal, és jól teszi, hogy kísérletezik, ki akar lépni a "régi politika" mozdíthatatlan keretei közül.

Egyelőre nem javasolnám nekik, hogy az országgyűlési választásokon szembe menjenek az RMDSZ-szel, de az az igazság, hogy a végtelenségig ez a felállás sem mehet, az RMDSZ örök egyeduralmával.


Én a legjobban annak örülnék, ha az USR még erősebben megjelenne a magyar szavazók köreiben, főleg a tömbmagyar településeken, saját, magyar jelöltekkel.


Ha volna végre egy nemzeti, etnikai szempontoktól független párt, amelyik támogatja a decentralizációt, amögé magyar szavazók is felsorakoznának.


Én nagyon szeretnék autonómiát, de meguntam kicsit a komplett idiótát eljátszani, aki be is nyalja, hogy a Székelyföld Dél-Tiroli típusú autonómiát kaphat, ami jelen állás szerint ALKOTMÁNYELLENES.


Ha lenne egy politikai erő, ami a történelmi régiókat figyelembe vevő decentralizációt támogatná, reálisabbnak tartanám a politikáját. A Székelyföld nem kell speciális státust kapjon ahhoz, hogy rendelkezni tudjon önmaga fölött (és nem mindegy, hogy hívják? nem kell autonómiának nevezni).


Egy megfelelő regionalizálás, amiben minden régió egyenrangú, speciális státus nélkül, de nagy fokú önrendelkezéssel és anyanyelvhasználati jogokkal - a gyakorlatban az autonómiatörekvések 90%-át megvalósítaná.


Ha egy ilyen decentralizációt pl. az USR felvállalna, nagyon megfontolnám, hogy rájuk szavazzak az országgyűlési választásokon is, minthogy egy belátható időn belül biztosan meg nem valósuló, alkotmányellenes vágyálom bűvöletében szavazzak egy korrupt bandára, amelyiknek nincs is alternatívája.

2020. máj. 6. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon tetszik a #28-as higgadt, bölcs gondolatmenete.

De vannak, és mindig is lesznek populista demagógok, akik lehetetlen, ill. más, magasabb rendű dolgokkal összeegyeztethetetlen és olykor még önmagukkal is ellentmondásos hívószavakkal kampányolnak:

- halálbüntetés

- "Trianon eltörlése"

2020. máj. 7. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 Alex Fly ***** válasza:
74%

Tulajdonképpen először is definiálni kellene, mik azok a "magyar érdekek"...

Ha ezalatt azt érted, hogy a többségi társadalomtól élesen elkülönülve az eleve halálra ítélt szeparatista törekvések elkerülhetetlen bukása miatt kesereghetnek a hátrányos helyzetükön, akkor valóban az RMDSZ az ő pártjuk.

Ha viszont az a cél, hogy román, magyar, szász, székely, cigány, csángó, stb. együtt, összefogva építsen fel egy olyan európai, modern Romániát, ahol nemzetiségi hovatartozástól függetlenül mindenki rendelkezik ugyanazon jogokkal, arra az USR a jó választás.

2020. máj. 7. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!