Hogyan befolyásolja a magyar gazdaságot a hazai üzemanyag fogyasztás emelkedése vagy csökkenése?
Úgy ha drága a benzin drágább inehozni a kaját.
A táncsics felszabadító radikális balpárt majd helyben fogja megteremteni a táplálékot.
Sehogy.
Ha jelentősen csökkenne a fogyasztás, megemelnék a benzin árát. Te semmiképp sem jársz jól. :D
2-es: "Ha jelentősen csökkenne a fogyasztás, megemelnék a benzin árát."
Pont fordítottan működnek a piaci folyamatok. A kereslet csökkenése lenyomja az árakat, így akarja a piac fogyasztásra ösztönözni az embereket.
Fordítva van hatással kérdező, a gazdaság állapota van befolyással az üzemanyag fogyasztásra-.
Vagyis ha "jól megy a szekér", azaz a gazdaság javul, több a termelés é vele a fogyasztás is, akkor EHHEZ több szállítás, közlekedés jár és az embereknek is magasabb a bére, többet tudnak fordítani arra hogy utazzanak, saját autót használjanak - tehát ha javul a gazdaság akkor az növeli az üzemanyag fogyasztást. Ha pedig visszaesik a gazdaság akkor azzal csökken az üzemanyag felhasználás is.
Nézd meg a rendszerváltás utáni éveket: akkor leépült az ipar és a mezőgazdaságban is nagy visszaesés volt - a teherautók és mezőgazdasági gépek üzemanyag fogyasztása csökkent drasztikusan. Amint elkezdett javulni az életszínvonal kissé és az emberek könnyebben vettek autót, a benzin fogyasztás el is kezdett nőni. Az első Orbán kormány ideje alatt amikor beindultak a nagy beruházások, egyből emelkedett a forgalom, a fogyasztás. Ahogyan később 2006 után amikor kezdett a gazdaság visszaesni, majd eljött a devizaválság is, az elsők között volt amit az emberek elhagytak, az a benzin fogyasztás. 2012-től megint folyamatos az emelkedés, a beruházásoknak, építkezéseknek és az emberek növekvő bevételeinek köszönhetően.
Két helyzet van amikor az üzemanyag fogyasztás változása gyakorol hatást a gazdaságra, az egyik az elektromos autók piacának növekedését jelenti. Ha elszaporodnak az elektromos járművek, akkor természetesen kevesebb lesz az üzemanyag felhasználásuk és az kihat a kőolaj feldolgozásra, az üzemanyagokból befolyó adókra és így a költségvetésre is. A másik meg ugyanígy a kőolajfeldolgozókra gyakorolt hatás - amikor először a gazdaság szűkül és ez okoz visszaesést az üzemanyag fogyasztásban, majd emiatt csökken a termelése a kőolaj feldolgozásnak és belőle kevesebb adó megy a kasszába. Tovább rontva a költségvetés helyzetét. De ez is közvetett hatás, eleve a gazdaság visszaesésének következménye és nem önmagától csökkent az üzemanyag fogyasztása.
#2, #3-nak:
Egy idealizált, ésszerűen működő gazdaságban így kellene működnie.
Ez utoljára a Kádár-rendszerre volt igaz! :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!