Mi zajlik most az egészségügyben?
Néha olvasom itt, hogy nagy gondok vannak vele, de szerencsére ritkán járok kórházba (egyenlőre) így csak azt látom, hogy 50 éves épületek, hosszú a várakozási idő, de semmi "nagyon komolyat" nem vettem észre. Mert nem tapasztaltam. Kisgyerekként (10-15 éve) többet jártam, és többnyire az maradt meg, hogy baromi sokat kellett várni azért, hogy megmondják, gyere vissza jövő héten és akkor majd elintezzuk két perc alatt. Mondjuk az szomorú, hogy fejlődést tényleg nem látok, de tényleg visszafejlodott volna az ellátás? Némileg vegyes információkat kapok. Nagyszüleim azt mondták, hogy most 280-at keres egy ápoló (nem tudom, hogy bruttóra vagy nettóra értették e) és hogy 2020-tol már 400 felett fognak. Persze ezt az infót a tv-bol szedték, en pedig átlátok a propagandán, de tényleg ekkora q különbség a valóság és a kormány által közölt infók között? Egyik ismerősöm eü kozepsuliba járt, és azt mondta, hogy hiába szereti, itthon nem lesz ápoló, mert heti 60 órákat dolgoznak vicc pénzért, több műszakban. Na most nem tudom, hogy mennyire vág ide, de pár napja mutatta meg szintén egyik rokonom a kereseti igazolását. Mentő sofőr, 25 év vezetési tapasztalattal, ebből kB 15 éve az OMSZ-nal, nettó 220 volt rairva. Tényleg lehetne jóval több is, hiszen nagy rajta a felelősség és a nyomás, és tapasztalat is van, de mégsem minimálbér felett picivel. Viszont azt is említette, hogy volt olyan esete, hogy egy teljes napra berendelték valahova (ott kellett lenni, ha történik valami), és mivel váratlanul jött, nem tudtak gondoskodni az etkezesrol. Arról panaszkodott, hogy a rendőrök és a tűzoltók kaptak ételt, ők pedig nem, a rendőrök szánták meg őket. Illetve még egy értelmiségi rokonom mondta, hogy "kezdik fizetőssé tenni az eüt", és hogy ő nem jár állami eü-re, csak maganba.
Most csak leírtam, hogy én mit tapasztalok, hallok, nem tudom, hogy mennyi a valóságalapja az egyes részeknek. Mi az igazság?
"Nagyszüleim azt mondták, hogy most 280-at keres egy ápoló (nem tudom, hogy bruttóra vagy nettóra értették e) és hogy 2020-tol már 400 felett fognak. Persze ezt az infót a tv-bol szedték, en pedig átlátok a propagandán"
Ez nem propaganda, egyik évben a szakmunkások bérét emelték, egy másikban a tanárokét emelték, 2020-ban pedig az ápolók bérét fogják emelni. Nem lehet egyszerre emelni mindenkinek a bérét, azt nem bírná el a költségvetés. Ez tiszta közgazdaságtan.
"Ez nem propaganda, egyik évben a szakmunkások bérét emelték, "
Mégis kik azok a szakmunkások, akiknek a bérét emelték?
"Nem lehet egyszerre emelni mindenkinek a bérét, azt nem bírná el a költségvetés."
Ez azért vicces, mert egy másik kérdésben pont azt magyaráztàk, hogy gdp arányosan mennyivel kevesebb jut az Eü-re mégis összegszerűen jóval több.
Amúgy kérdező, hogy lásd mennyire jó a helyzet. 2017-ben 53 milliárd volt a kórházak adóssága 12 hónap alatt, ezt idén már sikerült 8 hónap alatt elérni.
"Nagyszüleim azt mondták, hogy most 280-at keres egy ápoló (nem tudom, hogy bruttóra vagy nettóra értették e) és hogy 2020-tol már 400 felett fognak."
Ez bruttó, ott is csak akkor ha diplomád is van és legalább 10 év szolgálati időd eüben. akkor bruttó 283 az alapbér.
A nettó osztályos ápoló keres átlag nettó 160-200 között, ebben benne van a pótlék és az éjszakázás is. Anélkül kevesebb volna.
2020-ban jelentés emelés nem várható!
2022-es béremelés után valóban nőni fognak a bérek 400-at senki sem fog kapni, az átlag E kategóriások ilyen 240-270 körül fognak keresni beosztásuktól függően.
EZ A VALÓSÁG NEM AZ AMIT NAGYSZÜLEID MONDANAK!
Amíg az olyan "mintaként" állított kórházak infrastruktúrája is sz*r, mint pl. a Honvédé, addig kár ölni bele a pénzt. Ott is pl. a folyosón "aszalják" a betegeket akár 15-20 órán át. Közben se rá nem néznek, se át nem pelenkázzák, akit kell, se egy plédet nem adnak rá, ha tönkrement a ruhája, se nem kapja meg a gyógyszerét, se nem kap enni, nem kísérik ki a wc-re stb. Nincs egy-egy olyan helyiség, ahol emberi körülmények között várhatná, amíg megnézi egy orvos és elvégzik a vizsgálatokat. Egy vagyont öltek abba az épületbe, miért nem lehetett ésszel kialakítani???
Amúgy a legnagyobb változást az orvosok / ápolók emberi minőségének lerohadásában látom. Nem köszön, nem vizsgál meg rendesen, nem figyel oda a kórtörténetedre, aztán persze, hogy haszontalan dolgokat "tanácsol". - Én pl. többször kaptam olyan "javaslatot" gyógyszerre, amit már akkor is (úgy) szedtem, csak rám nem figyeltek, a kórházi zárón meg az adatokat évtized számra nem írják át:(, ezért egy csomó már elavult infó van bennük, de a dokik persze azt nézik, hiába szólok, hogy az már nem aktuális.
De olyan is van, hogy kezelés nélkül elküld, mert ez "nagyon enyhe bántalom" (közben meg úgy fájt, hogy fájdalomcsillapító mellett sem tudtam aludni sem; másik doki írt fel gyógyszert, pár nap alatt használt is.
Én szívesen várok, HA van mire - de legtöbbször hiábavaló az egész. Vagy meg tudod gyógyítani magad, vagy így jártál.
Amíg az egészségügyisek nagy részének ilyen a hozzáállása, addig nem támogatom, hogy több pénzt kapjanak, mert nincs miért. Aki tud rendesen viselkedni, az most is lelkiismeretes, őket kellene anyagilag is megbecsülni. (El tudnék képzelni egy kontrollált betegértékelés alapján történő bérkompenzációt. A betegeknek a jó / rossz értékeléseket meg is kellene indokolni, és az alapbér akár 50%-át is odaadnám a kulturáltan viselkedő, lelkiismeretes orvosoknak / ápolóknak. A legalját meg kirúgnám, akármekkora is az emberhiány, vannak olyanok is, akiknek nem lenne szabad kiszolgáltatni a betegeket.
Az ellátási rendszert is át kellene alakítani. Mert hiába "sírnak", hogy sokan indokolatlanul mennek sürgősségire, sok olyan dolog van, amivel egy háziorvosi ügyeleten nem tudnak mit kezdeni, mert semmi sincs a kezükben. Elég sokszor jártam úgy, hogy idős családtaghoz előbb az ügyeletet hívtam, de mondták, hogy hívjam csak a mentőket, ők nem tudnak a helyzettel mit kezdeni.
Kellene egy rendesen működő szakrendelői ügyeleti szint (nekem erről is nagyon rossz a tapasztalatom), illetve egy szint a háziorvosi ügyelet és a sürgősségi között, ahol lehet pár alap vizsgálatot csinálni.
Mi a valóság? Az hogy hatalmas lemaradás van az egészségügyben, mert nagyon sokáig csak a szinten tartás ment és a megmaradt lehetőségek felélése.
2010-ben vették át az egészségügyet úgy, hogy akkor a kórházakban, rendelőkben nem volt hivatalos várólista, csak a betegek látták hogy egy-egy rendelésre, műtétre milyen sokára kapnak időpontot. Voltak évek amikor botrányok sorozata szerepelt az újságokban, hogy bevezették a kórházakban a teljesítmény volumen korláttal azt, hogy bizonyos betegszám felett nem végezhetnek el semmit akkor sem ha lenne orvos, lenne berendezés vagy ágy, mert nem finanszírozza a TB kassza. Hiába vártak sokan rákműtétre akár, nem végezhették el a legrövidebb időn belül, mert nem fizette ki a kórháznak senki. Alulfinanszírozás volt, bérnövekedés semmi, kórház bezárások és privatizáció. A ballib kormány komplett kórházat adott át magán befektetőnek amit 2010-ben vissza kellett vásárolnia az államnak, mert a befektető csődközelbe vitte. Eladtak egészségügyi intézményeket, laborokat, egyebeket - és persze utána a tulajdonosa annyit kért érte amennyit nem szégyellt, hiszen használni meg kellett. Sokkal korábban így történt a művese kezelésekkel. Kikerült magán prakszisba és minden kezelésért a cég számláz a TB-nek. Ha a TB nem fizet annyit amennyi nekik haszonnal együtt kell - akkor nincsen művese kezelés, a beteg meghal. persze hogy kifizetik és persze hogy ebből az összegből csilivili meg hipiszuper a kezelés - csakhogy sokkal drágább és másra nem marad elegendő pénz.
A valóság az, hogy a János kórház nagyon régen épült, persze hogy elavult, leépült és rossz. Ahogy a valóság az, hogy kevés orvost tanítottak az egyetemeken és akik végeztek azok már eleve nem is akartak itthon kezdeni dolgozni, hiszen olyan alacsonyak voltak a bérek, hogy a rezidens képzést sem mindegyik tudta átvészelni - hát eleve azért tanultak sokan, hogy majd kimennek máshová dolgozni. Éppen így az ápoló képzésben, mindenki tudta hogy az ápolók minimálbért keresnek maximális munkával, több műszakkal. Hát kevesen is tanultak annak - így kevés volt az egészségügyben dolgozók száma és évről évre kevesebb lett mert aki tudott az kiment.
2010 után egy hatalmas adósságot vettek át, teljes zűrzavarral és lehetetlenül alacsony bérekkel. Nagy hibát követett el a kormányzat, hogy a tanárokat választotta elsőnek a béremelésekre és nem az egészségügyet. Azt hitték, vallották, hogy a pedagógusoknál indul a rendszer, őket kell először jobban megfizetni hogy aztán megfelelő képzést adhassanak a fiataloknak. Az eredmény látható, a pedagógusok ma már úgy vallják hogy nem is emelkedett a fizetésük - pedig csak másoké IS emelkedett utána.
Szóval hiba volt hogy a béremeléssel ilyen sokat vártak - de most végre már láthatóan megindult - csak még soká lesz valóban érezhetően jobb a bérezésük.
de az egészségügyben hatalmas fejlesztések voltak ország szerte az elmúlt években. Vidéken kezdték, mert ott volt a legrosszabb a helyzet és sorra épültek, újultak meg kórházak, rendelők. Emelkedtek a háziorvosi pénzek. Nem sokkal, de emelkedtek. Még oda is rengeteg pénz kell, de előbb Budapest jön. Sorban újulnak meg az intézmények, Kardiológiai Intézet, Honvéd Kórház, stb. stb. majd épülnek át olyanok is mint a János kórház amit inkább be kellene zárni mert nem alkalmas kórháznak - de az ott élők meg akarják tartani, hát megmarad még ha sokkal többe is kerül. De épül egy északi és déli nagy kórház is Budán - csak ehhez idő kell. Jó lenne varázsütésre ha készen lennének, akár még ha egyszerre is kellene kifizetni az írdatlan költségeiket, de sajnos akkor is időbe telik. 2 éve volt döntés a déli szuperkórházról és még csak most van az "alapkő letétel", vagyis hogy a korábbi tervezések egyeztetések alapján meginduljon a valódi, végleges tervezés - és ez is 2 év lesz. Aztán még vagy 3 év az építkezés.
A valóság az, hogy rengeteget fejlődött az egészségügy vidéken és Budapesten is, néha szerencsére (gyerekszületés) néha sajnos a közeli családtagjaim nagyon sokat találkoztak az utóbbi években az egészségüggyel.
valóban sokat kell várni egyes rendeléseken és valóban vannak néha hónapos várólisták. De mindennek ellenére tudom, hogy rövidebbek mint 10 éve voltak. Beindultak újra a szűrővizsgálatok és egyre több van belőlük, hogy ne csak akkor menjen orvoshoz az ember amikor már baj van. Van rokonom akinek évek óta fizeti a TB a milliós nagyságrendbe kerülő gyógyszerezését - mert ez kell az életben maradásához. Ahogyan szinte csodát tettek az orvosok több családtagom műtétével, felgyógyulásával.
Igen, nekem várnom kell néha pár órát hogy sorra kerüljek a bőrgyógyásznál meg hónapokkal előre kell kérni időpontot az ortopédiára, vagy az ambulancián órákat kell ülni sorba amikor hétvégén történik valami baj. de minden esetben jól ellátták a családtagomat. Ahogyan kisebb balesetet követően a fejsérülést szenvedett idős embert nem csak a háziorvos látta, a sebészet, de az illetékes kórházba is beutalták és pár órával később egy CT vizsgálat adott a röntgen mellett megnyugtató eredményt róla. És mindezeket csakis a TB járulékért cserébe. Nem hálapénz, nem protekció - a magyar egészségügy nehézségei között is kiváló munkát nyújtó orvosok és ápolóknak köszönhetően.
Közben javult - nem lett tökéletes - a rezidensek képzése, a kezdő orvosok bére. Nőtt az ápolók fizetése és már a középiskolában ösztöndíjjal tanulhatnak. Sorra vásárolják a szükséges és rendkívül drága berendezéseket.
és igen, még nagyon sok baj van, sok a finanszírozási hiány és sok a nehézség. De 9 éve javulás van folyamatosan. Mindenki tudja hogy most van értelme követelőzni, elvárni - mert most fontosnak tartják hogy tegyenek az egészségügyért.
kérdezd meg szüleidet hogy 2010 előtt mi az amire az egészségügyből emlékeznek azon kívül hogy kórházakat zártak be, ágyszámot csökkentettek, fizetőssé akarták tenni az egészségügyet a magánbiztosítókkal és a kórházi napidíjjal! Egyet fognak tudni mondani neked: a kórházi szobákba széfeket építettek be a betegeknek. Ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!