Miért oktattak a Kádár-rendszerben nyugati nyelveket?
A Kádár-rendszerben az orosz mindenki számára kötelező volt, ezen kívül ha jól tudom, még a német volt népszerű nyelv, hiszen annak alapból nagy hagyományai vannak Magyarországon, ráadásul az NDK baráti ország volt.
Az én régi gimnáziumomban viszont már a '60-as évektől kezdve volt angol, olasz, spanyol és francia emelt tagozat. Mit tudtak kezdeni ezekkel a nyelvekkel a Vasfüggöny által elzárt Magyarországon az emberek? Hogyhogy egyáltalán lehetett tanulni ezeket a nyelveket, ha az átlag magyar úgyse utazhatott nagyon Nyugatra?
Azért, hogy a szépirodalmat eredetiben tudjuk olvasni. Nem a hétköznapi haszna, hanem a műveltség miatt.
Az átlag magyar is utazhatott nyugatra, csak 3 évente, vagy hogy. Akár magánutazással, akár IBUSZ utakkal.
#1:
Nyilván tisztában vagyok vele, hogy léteztek ezek a szakmák akkor is, de tudtommal sokkal kevésbé volt jelentősége a nyugati kapcsolatoknak, mint manapság.
Hiába mondják, hogy ilyen meg olyan rendszer, az emberek darabra ugyanazok, mint előtte és utána. Szóval igazi gondolkodás, mentalitás és ízlésbeli változásokat nem hoznak a rendszerváltások sem. Ami most van, az azért van, mert akkor is volt, meg azelőtt is.
Mondjuk rohadt nagy szégyen mára nézve, de akkor Magyarország még rajta volt a világ térképén. Messze jobbak voltak a nemzetközi kapcsolataink, mint most, meg hogy egyáltalán voltak, mert akkor még mi láttuk el motorvonattal, autóbusszal, úszódaruval, műszerrel, gyógyszerrel, konzervvel... a fél világot. Ma azt se tudják a világban, hogy vagyunk. Azok az országok, amiket most migránscsőcselékezünk, Afrikától Szírián át Bangladesig, annak idején magyar leányvállalatokkal, külképviseletekkel rendelkeztek, vitték a magyar gyógyszereket meg a magyar mozdonyokat, mint a cukrot. Nekünk meg beszállítottak alapanyagokat. Nem voltunk mi elszigetelve a világtól, mint ahogy most azt be akarják állítani. Volvo, Scania rendszeresen dolgozott együtt az Ikarusszal. Sokkal inkább azóta sikerült eltávolodni a világtól.
Én csak annyit tudok mondani erre hogy többet jártam nyugaton akkoriban mint manapság hogy bármikor szabad.
Népszerű volt Olaszország, Török és Német, Franciaország pláne. Angliában is voltunk és nem melós csicskának mint most.
4
"szégyen a mára nézve"?
Szégyen azokra nézve, akik elkótyavetyélték a nemzeti vagyont, aki kezdve a Kádár rendszerbeli devizát nyugatra lopó nemzetközi vállalatokkal, folytatva a jókor-jóhelyen voltakkal a privatizáció idején, KIRABOLTAK bennünket.
MÁRA elindult-folyik a visszavásárlás, a régi piacok visszaszeliditése. Nem is tetszik a nyugati nemzetközieknek.
Ti fiatalok sok hazug rémhírt hallottatok a Kádár rendszerről ezek nagyrésze nemigaz. Nemkellene mindent elhinni.
A Kádár rendszer nem az emberek ellen jött létre hanem az emberekért a nagytöbbségért, az hogy voltak akiknek nemvolt jó az minden rendszerben van, csak az a kérdés hogy hány embernek jó és hány embernek rossz.
#9
A többségnek ezek szerint nem volt olyan jó, hiszen megbukott '90-ben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!