Mi a gond a győri földügylettel?
Nagyon röviden, egyrészt az egész átminősítés azért vált lehetségesé, mert Borkai "intézkedett", ami hatalommal való visszaélés. Másrészt a városnak elővásárlási joga volt, Borkainak polgármesterként a város érdekét kellett volna néznie, azaz vagy a város által felvásárolnia, és tovább értékesítenie azt az audinak, vagy pl útépítés, sport, kultúra stb támogatásért továbbadnia azonos áron az audinak.
Ahelyett, hogy a várost gazdagította volna így vagy úgy, a saját és a barátja zsebét tömte meg, ez kvázi korrupció.
A vállalattól jóhiszeműen kapott előzetes logisztikai bővítési információt, ahelyett, hogy a város és a cég együttműködésének az érdekében hasznosította volna, kvázi zsarolásra, lopásra használta, olyan helyzetbe hozta az audit, ahol a bővítés helyének az újratervezése már óriási költség lett volna, csak hogy azok kifizessék az óriási árat pár kukoricaföldért, amit a társa addigra felvásárolt.
Ráadásul még mielőtt eladta volna az Audinak, még átjátszotta az off-shore cégének, és így adta el az Audinak.
Tehát az ügylet nyereségét terhelő adót is kikerülte.
Rákosfalvy, mint bizományos megvett magánszemélyektől szántóföldet. Igen ám, de egy luxemburgi cég bizományosa volt, amelyik nem is vehetett volna Magyarországon szántóföldet. (Azokkal a szerződésekkel egyébként más gond is van.) A területet menet közben átminősítették ipari területnek, akkor már a luxemburgi cég nevére kerülhetett. Aztán az AUDI-nak sokkal drágábban eladta, ott szintén ő volt a bizományos. Ennek az a lényege, hogy a vevő nem is tudja (mert a bizományos nem köteles megmondani), hogy kinek a nevében köt üzletet a bizományos. Az AUDI pl. azt gondolta, hogy a győri önkormányzattal kötött üzletet, mert Rákosfalvy járt el ügyvédként az önkormányzat ügyeiben is.
Na de a korrupció abban áll, hogy amikor Rákosfalvy elkezdte fölvásárolni a szántóföldeket, akkor ő már tudta, hogy az önkormányzat és az AUDI között van egy megállapodás, hogy az AUDI terjeszkedni akar. Tehát bennfentes információval élt vissza. Normális esetben az önkormányzat maximum a saját maga számára vehette volna meg a területet, és akkor övé lett volna az a több milliárd forintos árkülönbözet, ami így a luxemburgi cégé lett. Amiben persze Rákosfalvy is benne volt, tehát saját magát milliárdokkal gazdagította azzal az információval, amit ő, mint az önkormányzat ügyvédje tudott meg. Persze nem átverte Borkait és az önkormányzatot, hanem pont társak voltak többen a disznóságban, ezért mindenki megkapta a végén a jutalékot.
Itt van egy 2012-es írás a hvg-től. Ez nem fejti ki az ügy minden részletét, de amit akkor lehetett tudni erről, azt tisztességesen összeszedi. Sajnos nem találtam meg azt a cikket, ahol pár napja olvastam erről egy jó összefoglalót. Ebben benne van az is, hogy az akkori polgári törvénykönyv szerint még lehetett úgy ingatlan adás-vételi szerződést kötni, hogy a bizományos nem fedi fel a kilétét. Azóta ez már módosult, ma már nem lehet. Annak idején a földhivatal is érezte, hogy itt valami nagy suskus van, alig akarták bejegyezni Rákosfalvy tulajdonjogát, de végső soron nem találtak rajta jogi fogást, ezért kénytelenek voltak. Az AUDI német vezetője pedig, amikor kiderült számára, hogy ezt a területet kitől és milyen áttételeken keresztül kapja meg az AUDI, annyit mondott, hogy "Németországban ezért nem pénz járna, hanem börtön".
Szóval itt a link a 2012-es hvg-cikkről:
Közben megtaláltam a cikket, amire az előbb utaltam. Hosszú a cikk és sok másról is szól, de benne van ez is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!