Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha minden ugyanúgy lett volna...

Ha minden ugyanúgy lett volna a 2018-as választásokon, annyi különbséggel, hogy a Momentumra + 75, 000 ember szavazott volna, akkor most nem lenne Fidesz 2/3?

Figyelt kérdés
2019. szept. 23. 22:41
 1/10 anonim ***** válasza:
69%

Na fuss neki még egyszer a kérdésnek! MIKOR lett volna és HOL, na meg MICSODA ugyanúgy?

"a Momentumra + 75, 000 ember szavazott volna, akkor"

DE NEM SZAVAZOTT!

2019. szept. 23. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Röviden, igen.

Mivel az országgyűlési választásokon egyéni és országos listára is szavazunk ezert 75 ezer ember valójában 150 ezer szavazatot jelent. Tegyük fel, hogy az egyéni Momentum jelölt nem nyer ezért az egyéniben rá adott szavazatok automatikusan átkerülnek az országos listára kompenzálásként. 2018-ban a Momentum 174 ezer szavazatot ért el az országos listán, egyéniben pedig nem szerzett mandátumot. Összesen az országos listán 5 millió 731 ezer szavazatot számoltak. Ha +75 ezer ember szavazott volna a Momentumra egyéniben és listán is akkor ez a szám felemelkedne 5 millió 881 ezerre ami azt jelentené, hogy az 5%-os küszöb eléréséhez 294 ezer szavazat lenne szükséges. 174 ezer + 150 ezer az pedig 324 ezer ami átlépi az 5%-os küszöböt, tehát több mandátumot is szerzett volna a Momentum. A Fidesznek 133 mandátuma van jelenleg, akár ha csak 1-et is elvesztene akkor már nem lenne kétharmada.

2019. szept. 23. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

#2 "Mivel az országgyűlési választásokon egyéni és országos listára is szavazunk ezert 75 ezer ember valójában 150 ezer szavazatot jelent. "

Lassíts egy kicsit!

NEM jelent dupla szavazatot, hiszen listán CSAK EZ A +75 ezer jelent volna meg. Attól hogy a kompenzációs számításba is beleveszik a nem nyertes szavazatokat, attól még nem kapnak mandátumot ha eleve nem érik el a parlamentbe jutáshoz szükséges 5%-t a listán. Márpedig akárhogy csavarod, a 174 ezer listás szavazatukhoz a 75 ezer menne hozzá, nem a duplája. vagyis 249 ezer listás szavazatuk lett volna, amivel még az eredeti 5%-t sem közelítik meg, nem hogy a magasabb értéket.

Márpedig amelyik szervezet nem éri el az 5%-t listán az nem részesül a kompenzációból.

Ráadásul abból indulsz ki hogy elment volna MÉG 75 ezer ember szavazni - pedig rekord részvétel volt így is. Ha többen szavaztak volna a momentumra akkor kevesebben szavaztak volna valamelyik másik pártra, nagy valószínűséggel az ellenzékiekre. Vagyis amit az egyik oldalon hozzáteszel az még csökkentette is volna az ellenzéki szavazatok számát listán - így a kompenzáció utáni eredményüket is, azaz a fidesz-kdnp-nem talán még eggyel több mandátuma lett volna.

2019. szept. 23. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
A kérdező indult ki abból, hogy +75 ezer ember menne el a Momentumra szavazni, nem azt mondtam, hogy reális. Kompenzálásként pedig nem mandátumot kapnak, hanem ha egyéniben valaki nem nyer akkor a rá leadott szavazatok átkerülnek az országos listára a pártjához.Ez viszont tény, nézz utána.
2019. szept. 23. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Plusz abból indultam ki, hogy aki egyéniben a Momentum jelöltjére szavazna az az országos listán is a Momentumra szavazna, Persze ez nem törvényszerű, de azért így szokott lenni.
2019. szept. 23. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

#4 Itt valamit nagyon félreértettél. "Kompenzálásként pedig nem mandátumot kapnak, hanem ha egyéniben valaki nem nyer akkor a rá leadott szavazatok átkerülnek az országos listára a pártjához.Ez viszont tény, nézz utána."

NEM.

Az egyéni körzetben a nem nyertes szavazatok a KOMPENZÁCIÓS listához adódnak hozzá és NEM a listás szavazatokhoz. Ez teljesen más. A listás szavazat száma annyi amennyien oda szavaztak, nézd meg nyugodtan! A nem nyertes egyéni körzetes szavazatokból külön listát képeznek és azon egy megoldókulcs segítségével haladva osztanak szét pár mandátumot. Ez csak egy kompenzáció, amivel a vesztes pártok többet kapnak, az egyéni körzeteknél nyertes párt meg kevesebbet mint amennyi a listás szavazatok szerint neki járna a listás képviselői helyekből. De nem ad hozzá a listás szavazatokhoz, nem számít kétszer.

2019. szept. 24. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

“Az egyes pártlisták a rájuk leadott szavazatok, valamint az egyén választókerületi szavazás során keletkezett töredékszavazataik arányában jutnak mandátumhoz. Töredékszavazatoknak minősülnek: az egyéni választókerületekben az olyan pártjelöltekre leadott szavazatok, amelyekkel nem szereztek mandátumot, valamint az egyéni mandátumot szerzett jelöltek azon szavazatai, melyeket a győzelemhez szükséges szavazatszámon felül kapott”


Ezt a Nemzeti Választasi Bizottság honapjáról szedtem. Ez alapján semmilyen kompenzaciós lista nincs, egyszerűen hozzáadódik a pártlistához és kész.

2019. szept. 24. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Sertés ***** válasza:
0%
Ha minden ugyanúgy lett volna a 2018-as választásokon, annyi különbséggel, hogy NEM CSALJÁK EL A VÁLASZTÁST, akkor most nem lenne a fidesznek 2/3-...
2019. szept. 24. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#7 Értelmezd azt a szöveget amit bemásoltál!

A listás szavazatok ÉS a töredékszavazatok arányában.

Vagyis a listás szavazatok EGY DOLOG és azok kívűl van a töredékszavazatok nevű valami, az a kompenzációs lista alapján előállított rész.

A listás szavazatok száma ettől nem változik, nem fog duplán számítani az amit mondtál.

Ha 75 ezerrel többen szavaztak volna a momentumra akkor ennyivel lett volna több a listás szavazatok száma. Pont.

Ha ezek az emerek egyéniben is a momentumra szavaznak, akkor ezek a szavazatok bekerülnek a kompenzációs listába (de ez az egyéni szavazatuk, nem listás) amik alapján egy mátrix segítségével létre hozzák a töredékszavazatokat. Azok aránya fogja utána megszabni hogy a 96 listás képviselői helyből ki mennyit kap.

Nyugodtan nézd meg a választási eredményeket a valasztas.hu oldalán vagy a wikipédián és láthatod, pontosan annyi a listás szavazatok száma ahányan listán oda leadták a szavazatukat. A nem győztes egyéni szavazatok számával nem nőtt soha, semmikor!

2019. szept. 24. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Kedves 9: Rosszul tudod. Itt van, hogy hogyan számítják a listás mandátumokat: [link]


Mint láthatod, az első lépés, hogy a töredékszavazatokat hozzáadják a listára érkezett szavazatokhoz.

2019. szept. 26. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!