A magyarok (és úgy általában a kelet-európaiak) miért nem tudtak ennyi idő alatt sem élni a szabad EU-s munkaerőpiac adta lehetőségekkel?
Ha egyszer már szabad a munkaerőpiac, sőt az EU egyik alaptétele a munkaerő szabad áramlása, akkor elvileg már ki kellett volna egyenlítődnie a béreknek is. Ehelyett mi van? Bődületes különbségek vannak még mindig, majdnem teljesen ugyanakkora különbségek mint amikor beléptünk, alig változott valami 15 év alatt.
Csak azt nem értem, hogy miért. Miért nem tudtak az emberek mégsem élni a szabad piaccal? Miért dolgoznak még mindig a nyugati bérek töredékéért?
Mert hogy lehetőség az van, mégis kihasználatlan. Nem elég mobilis a magyar vagy mi volt a baj a "mindenkinek lehet cukrászdája Bécsben" elképzeléssel, amivel az EU-s csatlakozáskor etették a magyarokat?
Kérdező.
Azért drágább a német munkaerő mert ez a innovációért járó díj amit nem kezelnek külön hanem általánosan.
Azért mert behoznak egy régen drága technológiát azért muszáj valahogy fizetnünk, ez pedig az hogy olcsón kihasználhatják az itteni adottságokat.
A hazai gazdaság akkor lendül föl ennek köszönhetően ha ez a technika integrálodik a hazai gazdaságba. Nem véletlen hogy Afrika a sok fejlett külföldi olaj cég technológiája ellenére is szegény mert nincs felzárkozva a hazai társadalom és gazdaság. Míg Japánba megvették a technológiát erre erős ipart építettek a társadalom szépen eljutott a vezető szerepkörbe mint újító, innovatív.
Ez tulajdonképpen röviden kicsit tévesen arról szól hogy ki hogyan él a lehetőséggel, itt Magyarországon talán arról szól az egész ahogy azt olvastam és/vagy halottak hogy itt úgy akarják csak megoldani a dolgokat hogy a külföldi cégeket csak vonzani akarják de a hazait nem.
És az ilyen fajta rendszer az olcsó munkaerőre vagy gazdag nyersanyagokra épül mivel ez nincs az országba így az a munkaerőre olcsósága miatt jó itt befektetni de ha ez emelkedik akkor elgondolkozna majd hogy nincs-e olcsóbb lehetőség máshol.
"Itt azért azt is figyelembe kell venni hogy a legtöbb kelet-európai országban sem lopja el az állam a fizetésed egyharmadát focistadionokra."
Az még semmi, hogy a harmadát lehúzzák a bruttó bérnek, de ezen felül van még egyszer ennyi adó másból. Kezdjük azzal, hogy a munkáltató még a bruttó béren felül is adózik az államnak az alkalmazottja után, így jön ki, hogy egy 170 ezres nettó bér kifizetése összesen 315.700 forintjába kerül egy cégnek. Aztán ott van még az ÁFA, a különféle jövedéki adók és hozzájárulások.
A pénzed 60%-át simán lenyúlja az állam.
Amit dolgozol, annak 2/3 -t lenyúlja különféle adók formájában az állam, amit a munkáltatónak kell fizetnie az alkalmazottak után.
Aztán az 1/3 ami a nettó béred, amit fizetésként kapsz, annak átlagban számolva még 20% azaz 1/5 része elmegy ÁFA -ként.
Így a végén 75% az államnál köt ki, ezzel pedig összességében világ bajnokok vagyunk, és még csak megközelíteni se tudnak más országok a maguk 50-60% -val.
De van nem olyan messze olyan EU -s ország ahol ez csak épp átlépi a 20% -ot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!