A magyarok (és úgy általában a kelet-európaiak) miért nem tudtak ennyi idő alatt sem élni a szabad EU-s munkaerőpiac adta lehetőségekkel?
Ha egyszer már szabad a munkaerőpiac, sőt az EU egyik alaptétele a munkaerő szabad áramlása, akkor elvileg már ki kellett volna egyenlítődnie a béreknek is. Ehelyett mi van? Bődületes különbségek vannak még mindig, majdnem teljesen ugyanakkora különbségek mint amikor beléptünk, alig változott valami 15 év alatt.
Csak azt nem értem, hogy miért. Miért nem tudtak az emberek mégsem élni a szabad piaccal? Miért dolgoznak még mindig a nyugati bérek töredékéért?
Mert hogy lehetőség az van, mégis kihasználatlan. Nem elég mobilis a magyar vagy mi volt a baj a "mindenkinek lehet cukrászdája Bécsben" elképzeléssel, amivel az EU-s csatlakozáskor etették a magyarokat?
Mert keleten a nyugati cégek adják a munka jelentős részét, és nekik az a jó ha óccó a munkaerő.
Pl. autó gyárak, csökkentik a termelést saját országukba, leépítik a gyáraikat, míg piciny hazánkba sorra építik ugyan azok a cégek.
Viszont ha megemelnék a béreket nyugatira itthon, akkor már nem lenne érdekük óccó keleti munkaerőt alkalmazni, mert nálunk rekord magasak az adók, tehát egyből vissza zuhanna, és hirtelen nagy lenne a munkanélküliség amit a kormány nem tudna fenntartani, ezért is támogatják a nyugati cégeket, hogy azok maradjanak, több adó, több amit ellehet lopni.
#1 "Mert keleten a nyugati cégek adják a munka jelentős részét, és nekik az a jó ha óccó a munkaerő."
Nekik ez a jó persze, ha itt óccó a munkaerő. Na de ez kétirányú dolog, ha nem akarnak itt eleget fizetnie, akkor a munkaerőnek kellene intenzívebben áramlania Nyugatra, mégsem áramlik olyan tempóban, hogy jelentősen bért kelljen emelni, ne csak ilyen kutyacsontnyi lepkefing emelések legyenek, amik még az inflációval sem tartanak lépést.
#2 Ez sem igaz. Csehországban, Szlovákiában, Észtországban már igaz, hogy 1,5-1,8-szor annyit lehet keresni mint Magyarország, Románia, Bulgária trióban. De az még mindig messze elmarad a nyugati bérektől.
Ez egy nehéz kérdés amire elég részletes kérdést nem itt fogsz találni.
Ennek több oka van.
Történelmi, társadalmi, Földrajzi, politikai.
Történelmi például az eladosódás, emellet hogy elavult ipart örökölt az ország egyes részeken, külföldi cégek vették meg a magyart amit bezárhattak, rossz kormányzás.
Társadalmi hogy az iskolázottsági szint nem elég jól áll, és ahhoz hogy olyan színvonal legyen ahhoz képzett emberek is kellenek de azok elmennek külföldre ha nincs olyan magyar állás ami versenyképes lenne a külföldivel szemben.
Földrajzi például hogy nincs kikötő, a kereskedelem elég fontos alap, emellett az elhelyezkedés is fontos mert ha gazdag szomszédjaid vannak akkor ott fejlődés indul mivel a külföldiek inkább veszik igénybe az olcsóbb külföldi munkaerőt mint a helyit ami drágább, ilyen Nyugat-dunántúl.
Politikairól nem akarok írni mivel az nagyon hosszú és nem akarok olyanokról írni amik mást megbánhatnak mert én írok arról a személyről akibe ő hisz.
A szabad piac amivel jössz azért nem egyenlítődik ki mivel az a magasabb haszon fele megy, ezért van az hogy külföldi cég inkább csak termelő gyárat hoz létre Magyarországon, míg a hazai innovatív ezért van az hogy nem egyenlítődik ki, mivel ahhoz kéne egy hazai erős fejlödő réteg, az Osztrák-Magyar szabadpiaci modell se azért volt olyan jó mert szabad volt a piac hanem azért mert hogy megvolt a hazai és a külföldi is, nekem ez a véleményem lehet kritikát megfogalmazni rá, nem vagyok jártas a témába így a javításokat elfogadom.
"Ha egyszer már szabad a munkaerőpiac, sőt az EU egyik alaptétele a munkaerő szabad áramlása, akkor elvileg már ki kellett volna egyenlítődnie a béreknek is. "
Nem így van, miből hiszed hogy kellett volna?
A munkaerőpiac szabad vagyis mind a munkavállaló választhat hogy megy-e máshová dolgozni, mind a munkaadónak nagyobb területről van lehetősége munkavállalót toboroznia.
Pont ellentétesen hat a szabad munkaerőpiac, éppen ellenkezőleg, nem kiegyenlíti a béreket, hanem elviszi a képzettebb, keresettebb munkavállalókat oda ahol jobban meg tudják őket fizetni - vagy a munkaadó viszi oda a munkahelyet, ahol talál kevesebbért munkaerőt.
És nem a magyarok nem tudnak élni a lehetőséggel, nézd meg a spanyol, görög vagy más országok munkavállalóit is, ugyanez a helyzet. A képzett, nyelvet beszélő fiatalok mennek el magasabb bérért dolgozni máshová és nem a német vagy brit cég vitte oda a termelését hogy fizethessen nekik német vagy brit fizetéseket.
"Nem elég mobilis a magyar vagy mi volt a baj a "mindenkinek lehet cukrászdája Bécsben" elképzeléssel, amivel az EU-s csatlakozáskor etették a magyarokat?"
Az a reklám volt, a beetetés.
Előtte is nyithattál volna cukrászdát Bécsben, nem eu tagként is - HA LETT VOLNA HOZZÁ PÉNZED, de nem volt. Ahogyan attól, mert eu tagok lettünk, attól sem lett hozzá pénzed.
Pontosan a kisemberek ellen hat a minél nagyobb közösség - és éppen a pénzembereket, a tőkét juttatja előnyhöz, haszonhoz. Igazad van, beetetés volt az egész. Hogy hidd azt hogy neked lesz jó és nem a pénzembereknek.
"akkor a munkaerőnek kellene intenzívebben áramlania Nyugatra"
A munkaerő, főleg a fiatalabb nyelvet is tudó réteg áramlik is.
De nyugaton sincs annyi munka, lásd leépítik az ottani gyárakat.
De ettől függetlenül az aktív korú lakosság 10-15%, ebből a 40 alattiakat nézve csak 15~20% aki nyugatra ment.
700-800 ezer magyart jelent, jó részük csak dolgozni, nincs külföldi állandó lakhelyük.
De mivel még keletebről, EU -n kívülről is tudnak a cégek migrálni (ideiglenes) bevándorlókat, akiknek még ez a bér is az ottanihoz képest (még) elég magas. Így kompenzálva van a munkaerő kivándorlás.
# 3/7
Igen, Szlovákiában tényleg 1.8 szor annyit lehet keresni mint itthon.
Pár hónapja plakáton láttam, dunaszerdahelyi cég hirdetett két műszakos állást, nettó 700 eurótól. Tényleg csábító.
De még mindig nem értem, ha kint 10 Euro-ért dolgozik óránként a német, itthon meg 3 Euro-ért a magyar, ugyanazt a gyári proli melót, és ha tényleg építik le kint a gyárakat és hozzák ide, valamint a munkaerő is tényleg áramlik kifelé, akkor MIÉRT NEM EGYENLÍTŐDNEK A BÉREK?
Ennek a folyamatnak az eredménye az kellene, hogy legyen, hogy kint kénytelenek lesznek a németek is 8, 7, 6.. Euro-ért is munkát vállalni, itt meg 3..4..5 és így szépen kiegyenlítődne. De mégsem ez van! A különbségek, az a 3-3,5 szeres szorzó mégis makacsul megmarad.
Na erre adjon magyarázatot valaki... Ez miért lehet?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!