Értelmiségellenes lenne kormányzati ideológia?
Érdekelne mit gondolnak a kormányszimpatizánsok ezen ellenzéki vádpontról. Létezik-e ilyen értelmiségellenesség ami a diplomások és az elit lenézésében és megvetésében teljesedik ki? A kormányzat cselekedetei/ideológiája biztosíthat ilyen emberek dominanciájának táptalajt?
Válaszokat előre is köszönöm!
Nem az értelmiséget nézik le, hanem az egyszerű, de megvezethető átlagembereket. Ez az idézet sokat elmond:
"Sorosozás nem az értelmiségnek szól"
Kérdező
Megfogalmaztál egy állítást de nem támasztottad alá semmivel. Hogyan lehetne így róla más véleményt mondani, mint azt hogy tévedsz, nincs így?
Szóval miért lenne értelmiségellenes és mit tartasz te a kérdésben szereplő ideológiának?
Amúgy a jelenlegi kormányzati oktatáspolitika egyáltalán nem értelmiség ellenes, nincsenek lenézve a diplomások. Szimplán most nincsenek lenézve azok akiknek nincs diplomája és értékesnek vannak tekintve azok a munkák is - így azok is akik végzik - amikhez nem kell diploma, ellenben el kell végezni.
Az, hogy szerinted elitellenesség van, az feltételezi, hogy akkor szerinted van valamiféle elit, ami értékesebb lenne a többi embernél. Miért lenne így?
Attól mert nekem diplomám van, nem vagyok értékesebb a szomszédomnál, akinek nincsen. És csak mert én olyan munkát végzek amihez diploma kell még éppen így fontosnak tartom a szomszédom munkáját is, vagy éppen azoknak a szakembereknek a munkáját, hozzáértését akik nemrég a fűrdőszobánkat burkolták. Attól mert nem tartanak engem elitnek a diplomám miatt és nem gondolják hogy a véleményem fontosabb lenne mint a szomszédomé vagy a burkolóé még nem vagyok senki által lenézve.
Ha konkrétumokat is kérdezel: most emelkednek az állami alkalmazásban álló diplomások fizetései jelentősen, a tanároknak nem csak anyagi, de erkölcsi megbecsülést is próbálnak adni-szerezni. Az egészségügyben dolgozó diplomásokat most ismerik el végre értelmesebb béremelésekkel, a kutatóknak most adnak jobb ösztöndíjakat, kutatási lehetőségeket, a felsőoktatásban tesznek azért hogy ne csak hallgatók legyenek sokan hanem meg is szerezzék a diplomájukat.
Szóval miért is lenne itt értelmiség ellenesség?
#4:Igen,nem pontosan fogalmaztam. A kérdés kiindulópontja az akart lenni,hogy azt vélem felfedezni,hogy a kormányzat IDEOLÓGIAI ORIENTÁCIÓJA nagyon jó táptalajt biztosítanak az olyan embereknek,akik egyszerűbbek,azonban van egy stabil értékrendjük. Az MTA átalakításánál és sok más ügynél,rendkívül rosszindulatú volt a szimpatizánsok hozzáállása a dolgokhoz. Mintha az Akadémia egésze haszontalan bölcsészekből és komcsikból állna,akik ingyenélők. Továbbá olyan emberek véleményei is megfordultak,akik neheztelnek arra,hogy a diplomás nem feltétlen szakad meg fizikailag,élvezi a munkát s még nem is keres rosszul. A kérdés középpontjában tehát az a kérdéskör állt,miszerint teremthetett-e a kormánykoalíciós kommunikáció olyan környezetet ahol divat a tudás iránti vágy,a műveltség,a szakmai fejlődés ápolásának s hasonló az egyébként diplomás értelmiségi rétegre jellemző tulajdonságok megvetése/haszontalanná nyilvánítása.
Az elit pedig létezik. Nem feltétlen értékesebbek ezen emberek,de legalább kevesebb közöttük a pénzhajhász tuskó,ki lenézi a lexikális tudást.
Így érthetőbb mire gondolsz. Valóban van olyan réteg amelyik mindig mások ellenében határozza meg a saját "értékét" és csak akkor tudja a saját életét, önmagát igazolni ha ezt mások lenézésével teszi - mert saját magát nem tartja elég értékesnek nélküle. Az olyanokra gondolok akiknek nem elég, hogy van háza meg autója, annak nagyobbnak kell lennie vagy színesebbnek, mint a szomszédé, ha nem olyan, akkor már úgy érzi hogy elvettek tőle valamit vagy hogy sikertelen.
Az ilyen ember nem függ az aktuális kormányzattól - mindig ilyen.
Én úgy érzem, hogy nem elitellenes, nem értelmiségellenes a kormányzat "ideológiája" - az általad felvetett elitet meg ideológiát értve alatta. De abban igazad van, hogy akik máskor is hajlanak mások lenézésére azok most is megtalálják rá a lehetőséget. Sokat számít hogy most nem a túlélésért kell küzdeni, hanem a "szomszéd" is tud vásárolni. A divizahiteles válság alatt az ilyen embereknek ott voltak a devizahitelesek, akiknek elvitte a vagyonát a bank vagy fenyegette őket a kilakoltatás stb. Hozzájuk képes jobbnak érezhették magukat - vagy ha ők voltak benne, akkor volt akik gyűlölhettek eléggé emiatt.
Ha láttad a Csapd le csacsi c. filmet akkor ismerős lesz a mondás belőle: az a jó ha gond van, mert ha gond van akkor nincs semmi baj! Most nincs gond ezért sokan a bajt keresik és meg is találják.
De ezt nem a kormányzati politika, "ideológia" erősíti, hanem éppen az ellenkező oldal, ami állandóan hergel, lázít és próbál olyan érzetet kelteni amiben ellenségeskedni kell. Ha megnézed itt a fórumon is a válaszokat, akkor egy normális hangvételű, de kormánypárti kérdésre vagy válaszra azonnal mocskolódva ugranak sokan. Fordítva viszont inkább olyan reakciókat láthatsz amik cáfolni, kijavítani vagy helyreigazítani akarnak. Persze nem állítom hogy mindig így is sikerül, de arányaiban kevesebb a mocskolódás a kormányoldalról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!