Miért kapnak az egyházak által fenntartott iskolák jóval több pénzt az államtól mint az állami fenntartású intézmények? Nem lehet már azonos eséllyel hitélet nélküli iskolába járatni a gyereket?
Egy tanár amelyik az egyházi iskolában tanít minimum 2-szer annyit keres mint az állami iskolákban. Tisztességes ez?
Egy tanár ismerősöm mesélte hogy át kell menni tanítania egyházi suliba mert az államiban kapott pénzből nem tud megélni. Persze megnyugtatott hogy ebben az iskolában nem vallásos a nevelés csak az egyházé a fenntartás.
Ami nekem azt jelenti hogy iszonyat támogatást összepontosítottak a lojális egyházak kezébe az utóbbi 9 évben pénzelosztás az övék megha hitéletben már nincs is annyi hívő sőt erősen fogyatkozik.
Kérdező honnan veszed hogy több pénzt kapnak?
Nem kapnak.
Csak bedobtál egy ordas kamut.
"Egy tanár amelyik az egyházi iskolában tanít minimum 2-szer annyit keres mint az állami iskolákban. Tisztességes ez?"
Nem, ez egyszerűen kamu. Az egyházi iskolákban is ugyan annyit keresnek a tanárok, ezt egy bértábla szabályozza. Teljesen mindegy, hogy állami, egyházi, esetleg alapítványi iskolában dolgozik. A különbség annyi, hogy az egyházi és alapítványi iskolák adhatnak béren kívüli juttatásokat. De biztos nem az általad sugallt értékben.
"Miért kapnak az egyházak által fenntartott iskolák jóval több pénzt az államtól mint az állami fenntartású intézmények?"
Ez sem igaz. Csak az egyházi iskolák megkapják az állami normatívát is, amire a vatikáni szerződés kötelezi az államot (ezt egyébként talán a baloldali kormányok kötötték), ezen felül az egyházak is adnak számukra pénzt.
De ezt miért az egyházi iskolákon akarod leverni? Az állam adhatna több pénzt saját iskoláinak is. Vagy visszaadhatná őket az önkormányzatoknak, akik idejében szintén jobb volt a helyzet.
A tanárok ugyanannyit keresnek az iskolákban. Lévén a fizetésüket a bértábla szabályozza, mely független attól hogy milyen iskolában tanít.
Gyenge próbálkozás kedves ellenzéki baràtom
"Ez sem igaz. Csak az egyházi iskolák megkapják az állami normatívát is, amire a vatikáni szerződés kötelezi az államot (ezt egyébként talán a baloldali kormányok kötötték), ezen felül az egyházak is adnak számukra pénzt."
Nem a Vatikán küldte különbözetről van szó, hanem pontosan az állami normatíváról. Itt egy táblázat, meglehet nézni, hogy az állami költségvetés mennyire kiemeli az egyházi iskolákat:
#4
Tudod ciki ha valaki linkel egy cikket de el nem olvassa.
"Az egy gyermekre jutó támogatás összege nem függ attól, hogy a gyermek állami, vagy egyházi fenntartásban működő intézményben tanul-e. Tehát, egy gyermekre vetítve ugyanannyi támogatásban részesül az állami iskola fenntartója, mint az egyházi iskola fenntartója."
EZ van benne a cikkben.
Amit ti szerettek négyszeres támogatásnak felmutatni az az egyházaknak egyéb célra adott összegeket is beleszámítja.
Ha az állami iskoláknál is beleszámítanátok azokat a pénzeket amiket felújításra, tornaterem építésre, átalakításra, fejlesztésre ad az állam, akkor nagyon csodálkoznál az arányokon.
NEM, a diákok után az iskolák ugyanannyi pénzt kapnak akkor is ha állami és akkor is ha egyházi az iskola. Ezen felül vannak egyéb pénzek, templom felújítás, egyháztámogatás - ahogyan van az állami iskoláknál is amiket már felsoroltam.
A fizetésedhez is számoljuk hozzá a céged beruházási költségeit?
"EZ van benne a cikkben."
IDÉZETKÉNT van benne a cikkben, amit szépen ki is veséztek, ahogy azt te is teszed, de közben rámutatnak arra, hogy ezzel együtt SEM kerek a történet.
Hogy idézzek:
"Az biztos, hogy a 2019-es költségvetési törvény 7. mellékletében az egyházi iskoláknak tanulónként kifizetett állami normatíva maradt a tavalyi szinten, évi 200 ezer forint. Ez a pénz dologi kiadásokra van, azaz elég szabadon, bármilyen működéshez szükséges dologra el lehet költeni, az épületfelújítástól a beszámlázós tanárok bérén át mindenfélére. A probléma ott kezdődik, hogy az állami iskolák egy egészen más rendszerben kapnak pénzt, a normatív finanszírozás helyett feladatfinanszírozás van, ezért csak úgy lehet összehasonlítani az egyházi diákok után kapott forrásokat, ha az állami diákokra elköltött, különböző jogcímeken kifizetett összegeket összeadjuk, elosztjuk a diákok számával, és az egészet korrigáljuk a sajátos nevelésű igényű (SNI) diákok létszámával, akik után az intézmények a fogyatékosság mértékétől függően kétszeres vagy háromszoros forrásokra jogosultak, Romhányi ezt számolta ki az államkincstári beszámolók alapján."
És azok után, hogy Romhányi Balázs ezt kiszámolta, mire jutott? Erre:
Mindkettőből tisztán kiolvasható, hogy bizonyos időszakokban hogy növelték az egyházaknak adott normatívát, ezzel párhuzamosan pedig hogy csökkentették az állami iskoláknak szánt összegeket. A végkövetkeztetésben az is le van írva, hogy összesen hány milliárddal kellene kipótolnia az állami iskoláknak szánt normatívát, hogy valódi egyensúly álljon be közöttük.
De megjegyzem az is elég beszédes, hogy ezt a témát úgy ahogy van kutatni kell, ahelyett, hogy az állam tételesen elszámolna a saját maga adott pénzével és kimutathatóvá tenné a különbségeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!