Mikor szüntetik be a PET palackokat?
Ásványvizet miért nem árulnak csak és kizárólag visszaváltható üvegből készült palackban?
Csak egy háztartásban mennyi műanyag hulladék keletkezik...
Ne vegyél PET palackot és másokat is arra buzdíts, hogy üveges üdítőket vegyenek, csapvizet igyanak stb. Máris elindul valami.
Azért azt ugye tudod, hogy egy olyan üveg, ami visszaváltható üvegpalack és belefér 1 liter szénsavas víz vagy üdítő, az igen nehéz? Hogy akkor nem csak annak kell emelgetnie, aki megveszi, hanem az is több üzemanyagot fog fogyasztani aki az üzletekbe szállítja és hogy az is környezet szennyező lesz?
Hogy a visszaváltható palackok mosása is terheli a környezetet?
Nem csak egy oldala van ám a dolgoknak. Szerinted miért nem betétdíjasok, visszaválthatóak ma a befőttes üvegek, mikor 20 éve még azok voltak?
A pet palack, főleg ha szelektíven gyűjtik, akkor sokkal környezetbarátabb, mint az üvegből készült palack. Nem a műanyaggal van a baj, hanem a szemét eldobásával.
A műanyag előállítási költsége és energiaszükséglete kisebb, a tárolt folyadékhoz képest elenyésző a csomagolás súlya, nem törékeny, nincs szükség műanyagrekeszekre a szállításához.
A visszaváltható palack, készüljön akár üvegből, akár műanyagból, sokkal több anyagot tartalmaz, mint a nem visszaváltható pet palack, akár több százszor is kéne használni ahhoz, hogy környezetbarátabb legyen, főleg a visszagyűjtés, mosás költségeit, energiaigényét is nézve.
Hasonló helyen szoktak elvérezni a műanyag kiváltására tett próbálkozások, nem számolnak vele, hogy az alternatíva összességében nézve tényleg jobb-e. Jó példa a mosható pamut bevásárló szatyor, amit egy életen át kéne használni ahhoz, hogy környezetkímélőbb legyen.
Nem a szélsőségekben kellene gondolkodni, hanem a lehető legjobb középutat megtalálni.
Jó a sok felesleges műanyag, a rengeteg műanyag szemét? Nem jó. De attól nem lesz jobb a helyzet ha helyette rosszabbat hozunk be.
A műanyag poharak, tálkák, csomagolások helyett lehet használni papírból készültet, ma már fültisztító pálcika is vásárolható műanyag mentesen, a gyorséttermekben egyre kevesebb műanyagot használnak stb. Ez jó és fontos.
De a folyadékok tárolására, szállítására nem biztos hogy az üveg jobb lenne.
Nem kellene annyi palackozott vizet vásárolni és akkor egy csomó műanyag nem is készülne el. Vagy éppen azokat amik már le vannak gyártva, azokat kell visszaforgatni és nem újakat gyártani.
Ésszel kell csinálni, mert ha a gödörből kikerülő földnek másik gödröt ásunk, attól a probléma - a földkupac - még nem fog eltűnni (Legényanya c. film.)
" Nem a műanyaggal van a baj, hanem a szemét eldobásával."
Hát igen jó lenne betiltani, és beszüntetni globálisan, ugyanis a PET palackból rákkeltő Biszfenol-A (BPA) szabadul ki, ez a legnépszerűbb adalékanyag műanyagokhoz. Emellett a ftalát is rákot okoz.
És a PET palack teljes neve: Polietilén-tereFTALÁT
#9
A klórgáz meg halálos méreg, az volt az első harci gáz, a konyhasó kémiai neve meg nátrium-KLORID.
Na akkor ezzel bizonyítottam, hogy a konyhasó halálos méreg? Nem. Mert ez nem igaz.
Attól mert valami ftalát vegyületcsoportot tartalmaz még nem lesz mérgezővé. Minden vegyület önmagában rendelkezik teljesen új tulajdonságokkal. Vannak bizonyos csoportokra jellemző tulajdonságok, de a mérgező hatás nem feltétlenül van közöttük.
Ott van a legegyszerűbb példa az alkohol-csoport. Ezel rendelkezik a metil-alkohol, etil-alkohol, butil-alkohol és a többi. A metilalkohol halálos méreg, egy kis adagba megvakulsz, ha egy felest benyom valaki belőle már belehalhat még a szokásos pálinka töménységben vízzel higítva is. De az etil-alkohol nem ilyen, pedig ugyanaz a csoport van benne. A butil-alkohol már megint mérgező. A kémia nem így működik.
Ne edd meg a pillepalackot és nem kerül a szervezetedbe a ftalát tartalma. Amivel riogatnak az a tömény vegyület, az okoz mérgezést. Ha minden nap meginnál 50 liter olyan vizet amit vagy harminc évig tároltak ilyen pillepalackokban magasabb hőmérsékleten, akkor lenne belőle olyan mennyiség a szervezetedben amitől esetleg rákos lehetnél. Enélkül ez csupán egy része annak a szennyezésnek amivel egyébként is találkozol minden nap. Ha lehet akkor érdemes elkerülni, én sem iszom állandóan palackos vizet, üdítőt, jó helyette a csapvíz. De nem kell pánikolni tőle. Tégy azért, hogy ez se legyen sok és más szennyezést is a lehető legkevesebbre csökkentsd, akkor nem lesz ez az a bizonyos utolsó csepp, amitől tényleg rákos lesz valaki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!