A libertariánusok melyik képviselőcsoportba tartoznak az Európai Parlamentben?
Először is, a "libertariánus" mint kifejezés az 1990-es években terjedt el, méghozzá helytelenül. Ezek rendszerint angol jövevényszavak, amelyek (a többi kifejezésnél egyébként kivétel nélkül a magyar nyelvben) a "-tárius" és nem a "-tariánus" végződést kapják, amennyiben egy, az adott nézettel kapcsolatba hozható személyt/tárgyat szeretnénk jelölni vele. Pl.:
— communitarian → kommunitárius;
— utilitarian → utilitárius;
— totalitarian → totalitárius;
— libertarian → liber... na igen, szóval dilemma. Látni tankönyvet, ahol az egyik, és olyat is, ahol a másik van jelen. Szerintem viszont, ha már egyszer tudjuk, honnan ered a helytelen kifejezés, és konzisztensek szeretnénk maradni, érdemes a libertáriusnál maradnunk.
Ami az EP-t illeti, a képviselőcsoportok nem homogén gyülekezetek. Az EPP-n belül is számos válfaja jelenik meg a konzervativizmusnak (Merkeltől Orbánig), nemigen lehet ez alapján elkülöníteni őket, a politikai paletta a posztmodern politológiában (sajnos, vagy szerencsére, de) sokkal szélesebb és több dimenziójú. Éppen ezért csak saccolni lehet, hogy egy olyan szűk csoport, mint a libertáriusok, melyikben vannak "policy" alapján a legjobban képviselve. Személy szerint valahol az ALDE és a Greens tájára helyezném őket, az EPP és attól jobbra nyilván nem, a szocialisták, illetve a GUE pedig épp az állami szerepvállalást sürgetik, ami egyértelműen szembemegy a libertárius felfogással.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!