Előfordult már a történelem során, hogy az ellenzék feloszlatta saját magát, mert a kormánypárt olyan jól kormányzott?
Nem, mert nincs olyan, hogy "AZ ellenzék".
A választásokon az emberek pártokra, jelöltekre szavaznak. A győztesekből lesz a kormány, mindenki más ellenzéki lesz. A parlamentben pedig lesznek a kormánypártok - a többi meg az ellenzék.
De ettől ez még nem lesz egységes valami, mint a kormány. Ők csupán azoknak az együttese akik nincsenek kormányon. Csak egy dolog lesz bennük közös, hogy nincsenek kormányon de szeretnének oda jutni. Így, mivel nem is egy egységes valamiről van szó, nem is oszlathatod fel. Ahogyan nem is azért lettek ellenzék mert ők így akarták, hanem mert más kapta a kormányra jutáshoz elegendő szavazatot.
Nem oszlathatják fel magukat, csak abbahagyhatják a politikát, visszavonulhatnak.
Ámde akkor meg mi van azokkal akik rájuk szavaztak? Nekik kötelességük őket képviselni addig, amíg egy új választás nem jön.
Itt egyedül a szavazóknak van joga bárkit is kiemelni vagy eltüntetni, feloszlatni. Azzal, hogy nem szavaznak rá, hanem valaki másra.
Mint közismert, az 1949-es ,,választások" után a Magyar Függetlenségi Népfontba tömörült pártok eltűntek a politikai palettáról. Az MDP vezetése úgymond elsorvasztotta őket, ami annyit jelentett, hogy úgy szűntek meg, hogy jogszabály sosem rendelkezett betiltásukról. Fel sem számolták, fel sem oszlatták őket, illetőleg maguk, önkéntesen nem szűntek meg, mint 1949 elején a Barankovics István-féle Demokrata Néppárt. A Polgári Demokrata Pártszövetség, a Független Kisgazdapárt és a Nemzeti Parasztpárt tehát egyszerűen elpárolgott. Vagy mégsem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!